Niemowlę, 2. miesiąc

Mówi się, że pierwsze trzy miesiące życia dziecka to jakby czwarty trymestr ciąży. Niemowlę wciąż dojrzewa do bycia po tej stronie brzucha. I nadal najbardziej potrzebuje bliskości. Odpowiadamy na pytania, które mogą spędzać sen z powiek jego rodzicom.

Dlaczego niemowlę wieczorami strasznie krzyczy? Jak mu pomóc?

Dziecku może dokuczać kolka. Uważa się, że jest ona wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Maluch każdy dyskomfort traktuje jak totalne zagrożenie. Ból brzucha spowodowany przesuwaniem się pokarmu i gazów w jelitach może go przerazić, a gdy minie, pozostawić strach, że zaraz wróci. Dodatkowo nadmiar bodźców w ciągu dnia potęguje rozdrażnienie i pogarsza sytuację wieczorem.

Co zatem robić? Zapewnić maluchowi spokojny tryb życia. Próbować ulżyć brzuszkowi specyfikiem z apteki lub masażem. Koić zszargane nerwy dziecka w czułych objęciach. Sprawdzić, czy nie pomoże ciasne owinięcie kocykiem, noszenie, bujanie i szum (np. kuchennego okapu). I przetrwać - kolki ustępują zwykle przed końcem 3. miesiąca życia.

Czy rodzice źle robią, nosząc dziecko na rękach? Często słyszy się, że nie należy przyzwyczajać malucha do noszenia.

Dziecko już rodzi się do tego przyzwyczajone. Przecież przez 9 miesięcy było noszone i kołysane przez mamę. I nadal tej bliskości potrzebuje. Nosząc malca, nie rozpieszczacie go, tylko dajecie mu to, co, oprócz jedzenia i snu, jest teraz dla niego najważniejsze. Bliski kontakt fizyczny z rodzicem jest bowiem niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Jak układać niemowlę do snu - na brzuchu, na plecach czy na boku?

Raz na jednym boku, raz na drugim, raz na plecach. Chodzi o to, by stymulować symetryczny rozwój malca. Pozycja na brzuchu jest dobra do zabawy, bo pozwala niemowlęciu gimnastykować się, ćwiczyć koordynację ruchów i masować sobie brzuszek. Ale nie zaleca się jej do spania, szczególnie w nocy, kiedy rodzice też śpią i nie czuwają nad bezpieczeństwem dziecka.

Czy to normalne, że siedmiotygodniowe dziecko jeszcze nie ma ustalonego rytmu dnia?

Tak. Rytm dnia zaczyna się zwykle normować ok. 3. miesiąca. Jednak już teraz warto do tego dążyć. Na początku sukcesem będzie, że maluch ucina sobie trzy drzemki w dzień, a po kąpieli zasypia na dłużej.

Czy prężenie się i odchylanie do tyłu w czasie płaczu to u półtoramiesięcznego malucha niepokojący objaw? Czy może to świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym?

Odpowiada Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, autor książek i filmów "Mamo, Tato, co Ty na to"

U niemowląt do 3.-4. miesiąca prężenie się, odginanie do tyłu, zaciskanie pięści, asymetryczne pozycje wynikają z adaptacji wciąż niedojrzałego organizmu lub są typowymi zachowaniami obronnymi. Gdy układ nerwowy dynamicznie dojrzewa, dziecko nie do końca kontroluje swoje ciało i reakcje. Opisane zachowania pojawiają się głównie wtedy, gdy malec czuje dyskomfort, lęk, ból - w trakcie zasypiania, głodu, kolki, uciążliwych ulewań. Jeśli w innych, bardziej komfortowych sytuacjach ruchy dziecka są harmonijne a pozycje różnorodne - wszystko jest w porządku.

Należy na spokojnie zastanowić się, dlaczego dziecko tak się zachowuje, i spróbować mu pomóc.

Zwykle zaspokojenie głodu czy uśmierzenie bólu od razu poprawia reakcję malucha. Wiązanie prężenia się czy odchylania do tyłu ze wzmożonym napięciem mięśniowym, rozumianym jako zaburzenie w rozwoju, jest w takiej sytuacji błędem.

@ Czy szczepić niemowlę przeciwko rotawirusom? Lekarz odpowiada

To już umiem!

Dwumiesięczny maluch potrafi już:

leżąc na brzuchu, unieść główkę pod kątem 45 stopni i wytrzymać w tej pozycji dłuższą chwilę;

uśmiechnąć się na widok mamy lub taty i wesoło zagruchać do rodziców.

Więcej o: