Napięcie mięśniowe

Jestem mamą trzymiesięcznego dziecka z trisomią 21. Mój synek ma obniżone napięcie mięśniowe w okolicy ust, w związku z tym bardzo często ma wysunięty język. Jakie ćwiczenia i masaże stosować, aby poprawić napięcie w tej okolicy? Arleta

U dzieci z Zespołem Downa istotne jest sukcesywne usprawnianie mowy już od początku. Wczesne i ciągłe stymulowanie powoduje mniejsze opóźnienie poszczególnych etapów rozwoju. Pytała Pani o masaż. Poniżej przedstawiam jedną z propozycji:

policzki masujemy ruchami okrężnymi w stronę skroni;

lekko szczypiemy, oklepujemy i głaszczemy powierzchnię policzków;

masujemy zamknięte wargi, rozciągając je na boki i robiąc z nich dziobek;

zaczynając od czubka, masujemy język ruchami okrężnymi - prawa i lewa strona języka;

masujemy z delikatną wibracją po owalu twarzy, kończąc na podbródku i domykając buzię;

ruchami kolistymi masujemy wewnętrzne partie warg i policzków. Mobilizujemy je w ten sposób do pracy.

Opisane ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać samemu w domu. Najlepiej jednak, jeśli pierwszy masaż wykona specjalista, dobierając go indywidualnie do konkretnego dziecka. W trakcie masowania należy uważnie obserwować malca. Wszelkie grymasy, płacz czy obrona przed dotykiem powinny być dla nas sygnałem, że trzeba zaprzestać stymulacji.

Czasami pewne partie twarzy są zbyt wrażliwe i nawet najdelikatniejszy dotyk denerwuje dziecko. Oczywiście masażu nie wykonujemy na siłę, ale należy też pamiętać, że nadwrażliwość "oswaja" się właśnie masażem.

Warto również wiedzieć, że wczesne wspomaganie mowy dziecka obejmuje także prawidłowe karmienie piersią lub butelką, naukę jedzenia z łyżeczki oraz gimnastykę leczniczą ciała i ćwiczenia oddechowe.

Dzieci z Zespołem Downa to świetne dzieciaki. Obecnie są mniej niesprawne psychomotorycznie, szybciej wzbogacają zasób wiedzy i stają się bardziej samodzielne.

Copyright © Agora SA