Dlaczego niemowlę płacze?

Płacz niemowlęcia niepokoi rodziców. Ale dziecko w ten sposób daje nam po prostu znak, że czegoś potrzebuje lub coś mu przeszkadza. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy je zrozumieć. Co najczęściej oznaczają łzy malucha?

Przytulanie

Potrzeba bliskości jest jedną z najważniejszych potrzeb małego człowieka. Czując ciepło i zapach mamy, słysząc bicie jej serca, niemowlę szybko się uspokaja.

Równie kojąco wpływa na dziecko bliskość i delikatny dotyk taty. To dlatego często wystarczy wziąć niemowlę na ręce i przytulić je, by niemal natychmiast ucichło.

Nie bój się, że biorąc niemowlę na ręce, rozpieścisz je. I potem będzie szantażować cię płaczem, nieustannie domagać się noszenia. Tak maleńkie dziecko jeszcze nie kalkuluje ani nie manipuluje rodzicami. Po prostu bardzo potrzebuje ich bliskości. W nieznanym jeszcze świecie daje mu ona niezbędne oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dziecko bardzo często płacze, domagając się przytulenia, rozważ kupno chusty. Maluch będzie w niej miał to, co jest mu potrzebne, czyli twoją bliskość, a ty zyskasz swobodę ruchów. W chuście można bezpiecznie nosić już noworodka. Trzeba tylko ułożyć go w pozycji półleżącej, jak fasolkę, pilnując, by materiał dobrze podtrzymywał jego główkę, plecki i pupę. Co jakiś czas zmieniaj stronę, by uniknąć utrwalenia u malca asymetrii. Noszenie dziecka w chuście ma jeszcze jedną zaletę, maluch jest w niej cały czas delikatnie kołysany. To zaś działa na niego kojąco i wspiera jego rozwój, stymulując zmysł równowagi.

Głód niemowlaka

Głód i pragnienie to najczęstsze przyczyny płaczu. Noworodek i małe niemowlę ma jeszcze maleńki żołądek i niewielką wprawę w wysysaniu pokarmu z piersi lub butelki.

Nie jest więc w stanie zjeść dużo naraz i szybko głodnieje. A gdy poczuje głód, głośno płacze, domagając się kolejnego karmienia. Głodne lub spragnione niemowlę zwykle oblizuje usta, wysuwa język, a przytulone natychmiast otwiera buzię i odwraca główkę, szukając piersi albo smoczka butelki.

Jeśli karmisz naturalnie, przystawiaj niemowlę (także starsze) do piersi, gdy się tego domaga. Pediatrzy przekonują, że karmienie piersią na żądanie to najlepszy sposób żywienia dziecka w pierwszym roku życia (zwłaszcza w pierwszym półroczu), i uspokajają, że kobiecym mlekiem trudno niemowlę przekarmić. Zresztą maluch najlepiej wie, ile pokarmu potrzebuje. Niemowlaki karmione piersią częściej domagają się karmienia niż ich butelkowi rówieśnicy, dlatego że mleko mamy jest bardziej lekkostrawne niż mleko modyfikowane. Poza tym pokarm matki to dla dziecka nie tylko jedzenie, ale także napój. Jeśli niemowlę domaga się piersi, ale ssie krótko, to znaczy, że nie jest głodne, lecz spragnione.

W pierwszych tygodniach życia noworodek może domagać się ssania piersi nawet kilkanaście razy na dobę. Z czasem nauczy się efektywnie ssać i nie będzie domagać się karmienia aż tak często.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, staraj się robić to zgodnie z zaleconym przez pediatrę schematem żywienia, ale bądź elastyczna. Schematy schematami, a każde dziecko może mieć nieco inne potrzeby i upodobania. Niektóre maluchy jedzą spore porcje, ale rzadko, inne jedzą mało, ale za to często. Jeśli niemowlę prawidłowo przybywa na wadze, obie te sytuacje nie powinny niepokoić. Pamiętaj, że maluch karmiony mieszanką może być nie tyle głodny, ile po prostu spragniony. Jeżeli dziecko przed chwilą jadło, spróbuj dać mu do picia przegotowaną i przestudzoną wodę.

Chęć ssania

Niemowlę to mały ssak. Ssanie to dla niego nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale także przyjemność

Jeśli dziecko jest karmione piersią na żądanie, często zaspokaja to jego potrzebę ssania. Ale nie zawsze - niektóre niemowlęta, gdyby mogły, ssałyby na okrągło. Problemy z zaspokojeniem potrzeby ssania często mają też dzieci karmione butelką. Malec ssie wtedy piąstkę, paluszki, róg kołderki.

Jeśli dziecko ma bardzo dużą potrzebę ssania, spróbuj podać mu smoczek uspokajacz. Wielu niemowlętom daje on prawdziwe ukojenie. Nie martw się na zapas o zgryz malucha. Dobrze dobrany (i w porę odstawiony) smoczek nie powinien mu zaszkodzić. Zdaniem ortodontów znacznie gorszy wpływ na zgryz dziecka może mieć ssanie kciuka. Poza tym później łatwiej jest odstawić smoczek niż odzwyczaić malca od ssania palca. Najlepiej zrobić to na początku drugiego półrocza, kiedy potrzeba ssania znacznie się zmniejsza. Większość maluchów szybko godzi się ze stratą i obywa się bez większych protestów. W drugim czy trzecim roku życia nie jest to już takie proste.

Zmęczony i śpiący

Niemowlęta często płaczą po prostu ze...zmęczenia. Nie potrafią bowiem sobie poradzić z nadmiarem bodźców.

I rozdrażnione popłakują. Najczęściej zdarza się to po południu i wieczorem. Warto uważnie obserwować swoje dziecko. Jeśli jest szczególnie wrażliwe i każda zmiana wyprowadza je z równowagi, trzeba zadbać o jego spokój i regularny rytm dnia. To podziała na malca kojąco.

Nie dostarczaj maluchowi zbyt wielu wrażeń. Nie zapraszaj do domu wielu gości, nie zabieraj dziecka na zakupy ani w zatłoczone, hałaśliwe miejsca. Zwłaszcza późne popołudnia i wieczory spędzajcie raczej w domowym zaciszu. Najlepiej przy przygaszonym świetle i cichej, spokojnej muzyce.

Staraj się kąpać malca wieczorem, najlepiej zawsze o tej samej porze. Kąpiel przed snem pozwala niemowlęciu wyciszyć się i zrelaksować. Pamiętaj, że woda w wanience czy wiaderku powinna być przyjemnie ciepła, a nie gorąca. Nie nalewaj jej zbyt mało, by maluch nie zmarzł.

Po kąpieli spróbuj zrobić dziecku delikatny masaż. Dotyk twoich ciepłych rąk sprawi, że malec poczuje się bezpiecznie, rozluźni się i uspokoi. Jeśli nie wiesz, jak masować niemowlę, zajrzyj na stronę edziecko.pl.

Nieodpowiednia pielęgnacja przyczyną płaczu

Niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę. Zbyt ciasno zapięta pieluszka czy nie dość delikatne w dotyku ubranko bardzo mu przeszkadza i może być przyczyną łez.

Delikatną skórę mogą także podrażniać nieodpowiednie kosmetyki i brudne, zbyt rzadko zmieniane pieluszki. Maluch, który czuje nieprzyjemny świąd czy pieczenie lub ma niewygodne ubranko, często wierci się niespokojnie i popłakuje.

Kupuj niemowlęciu ubranka i pościel z miękkich, delikatnych tkanin. Sprawdzaj, czy nie mają one sztywnych szwów ani wystających guzików. Wycinaj wewnętrzne metki. Pierz rzeczy dziecka w delikatnym proszku lub płynie dla niemowląt.

Używaj dobrych, chłonnych pieluszek. Zmieniaj je nie rzadziej niż co 3 godziny i zawsze, gdy dziecko zrobi kupę. Przewijając malucha, dokładnie umyj pupę i okolice intymne, delikatnie osusz je i pozwól dziecku chwilę poleżeć bez ubrania. Przed założeniem nowej pieluszki nie zapomnij posmarować pupy kremem przeciw odparzeniom. Pamiętaj, że rozmiar pieluszki powinien być dostosowany do wagi i wielkości dziecka. Zakładając pieluchę, sprawdź, czy nie jest ona zapięta zbyt mocno.

Używaj tylko delikatnych kosmetyków dla niemowląt. Im mniej będą pachnące i kolorowe, tym mniejsza szansa, że wywołają u dziecka reakcję alergiczną.

Nuda

Gdy dziecko płacze z nudów, płacz zwykle trwa krótko, po czym następuje chwila ciszy. Jakby maluch wołał: "hej, nudzę się, zajmijcie się mną" i czekał na reakcję rodziców.

Już kilkutygodniowe niemowlę jest zainteresowane otaczającym je światem. Nie podoba mu się więc, gdy musi cały czas leżeć w tej samej pozycji z widokiem na białą ścianę. I domaga się nowych wrażeń.

Na ścianie przy łóżeczku powieś kilka portretowych zdjęć lub prostych rysunków ludzkich twarzy. Już noworodek rozróżnia je wśród innych obiektów i jest nimi zainteresowany.

Włącz przymocowaną na łóżeczku karuzelę. Obserwowanie wirujących nad głową zabawek i słuchanie pozytywki na jakiś czas zajmie dziecko.

Zmieniaj pozycję malucha. Układaj go raz na prawym boku, raz na lewym, raz na brzuszku.

Trzymiesięczne niemowlę możesz od czasu do czasu układać w leżaczku. Oglądanie otoczenia z tej nowej perspektywy na pewno mu się spodoba.

Bolesne dolegliwości

Jeśli płaczące niemowlę ma twardy brzuszek, gwałtownie zgina nóżki, napina i usztywnia ciało - przyczyną problemów prawdopodobnie jest ból brzuszka, zwany kolką.

Choć dokuczliwa, nie jest ona groźna. Niektórym maluchom pomaga leżenie na brzuchu (lub noszenie dziecka opartego brzuszkiem na przedramieniu rodzica), innym delikatne masowanie brzuszka, jeszcze innym ciepły okład. W czasie karmienia warto zadbać, by dziecko nie jadło łapczywie i nie nałykało się zbyt dużo powietrza (to powoduje bolesne wzdęcia). Niemowlęciu karmionemu piersią pomoże w tym odpowiednia pozycja (najlepiej, gdy mama leży na plecach, a dziecko na niej), a karmionemu mlekiem modyfikowanym specjalna antykolkowa butelka i smoczek. Po karmieniu dobrze jest ponosić malca w pozycji zbliżonej do pionu, by mu się odbiło. Można również wypróbować któryś z dostępnych w aptece preparatów na kolkę.

Jeśli kilkumiesięczny maluch nagle zaczyna często budzić się z płaczem, przerywa ssanie piersi czy smoczka butelki, a przy tym bardzo się ślini i wszystko wkłada do buzi, powodem może być bolesne ząbkowanie.

Warto delikatnie masować dziąsła dziecka specjalną sylikonową szczoteczką i kupić maluchowi gryzaczek. Ulgę przyniesie też posmarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie. Warto to robić zwłaszcza przed karmieniem i przed snem. Jeśli nic nie pomaga, można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen w czopku albo w syropie, w dawce odpowiedniej do wieku i wagi.

Jeśli maluch płacze rozpaczliwie, trze główką o materac lub często dotyka ucha, ma gorączkę, powodem może być zapalenie ucha.

To wyjątkowo bolesna infekcja, dlatego trzeba dziecku podać odpowiedni do wieku lek przeciwbólowy i szybko iść z maluchem do pediatry lub laryngologa. Odpowiednie leczenie przyniesie dziecku ulgę.

Jeśli dziecko jest rozpalone, ma katar lub kaszel, prawdopodobnie przyczyną marudzenia i płaczu jest złe samopoczucie spowodowane infekcją.

U niemowląt nie można lekceważyć nawet drobnych, pozornie niegroźnych infekcji. Malucha koniecznie powinien zbadać pediatra.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.