Jak ułatwić życie leworęcznemu dziecku

UBIERANIE SIĘ

Chłopcy mogą mieć trudności z rozpinaniem rozporka. Maluchowi lepiej kupować spodenki z gumką w pasie, a starszemu dziecku z suwakiem zaopatrzonym w duży "dzyndzelek" do otwierania (by zamek łatwiej i szybciej się otwierał, możesz posmarować go stearyną ze świecy). Gdy kupujesz kurtkę, wybierz zapinaną tylko na suwak (wszelkie dodatkowe zatrzaski, guziki, a nawet rzepy utrudnią dziecku życie). Kiedy uczysz malucha wiązania sznurowadeł, usiądź naprzeciwko niego, by mógł widzieć cię jak w lustrze i powtarzać twoje ruchy.

RYSOWANIE

Pozwól dziecku rysować w pozycji leżącej, na podłodze (będzie miało wtedy więcej przestrzeni). Jeśli woli siedzieć przy stole, upewnij się, czy ma wystarczająco dużo miejsca z lewej strony. Kładź papier nieco bliżej lewej ręki, by podczas rysowania maluch odsuwał ramię od ciała. Kupuj kredki dostosowane do dłoni dziecka. Zbyt grube lub zbyt cienkie są niewygodne. Kiedy maluch zacznie kreślić linie poziome, zachęcaj go, by rysował od lewej do prawej strony. Poradź, by okręgi rysował w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To mu się przyda przy nauce pisania.

CIĘCIE

Kupuj dziecku proste nożyczki o jednakowych uszach. W sklepach z artykułami krawieckimi i papierniczymi można niekiedy dostać specjalne nożyce dla leworęcznych.

PISANIE

Kup do domu tablicę i kredę. Niech dziecko pisze na niej duże, szeroko rozstawione litery (szybciej nauczy się płynnie pisać). Tak długo, jak to możliwe, nie pozwalaj mu pisać długopisem, bo przesuwając rękę po kartce, będzie rozmazywać litery. Najlepszy będzie dla niego miękki (B1), niezbyt ostro zatemperowany ołówek (inaczej dziecko go złamie albo będzie dziurawić papier). Zachęć je, by trzymało ołówek w odległości 3 - 4 cm od zatemperowanego końca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA