Skąd ta zmiana

Nagłe, nieoczekiwane zmiany w zachowaniu dziecka martwią nas. Zwykle zupełnie niepotrzebnie.

Rozwój dziecka przebiega skokami, u każdego malca wygląda to trochę inaczej. Zmiany w zachowaniu są zwykle naturalną konsekwencją tego rozwoju. Mimo to często niepokoją rodziców. Sprawdź, kiedy niepokój rzeczywiście jest uzasadniony, a kiedy nie ma żadnego powodu do obaw.

Powtórka z nocnych pobudek

Ośmiomiesięczne niemowlę przesypiało całe noce. A teraz w nocy płacze i domaga się karmienia. Dlaczego tak się dzieje?

W 7.-8. miesiącu maluchy stają się bardzo aktywne w dzień. Uczą się raczkować, siadać, nawet wstawać. Są tak zajęte ruchową rewolucją, że nie mają czasu na jedzenie, ssą tylko tyle, by zaspokoić pierwszy głód i w rezultacie niedojadają, a większe w tym okresie zapotrzebowanie na kalorie zaspokajają w nocy - wtedy bowiem mleko mamy jest bogatsze w tłuszcze. Warto spróbować podawać dziecku bardziej kaloryczne kolacje (na przykład kaszkę zbożową).

Budzenie się malca może mieć też inne powody - ząbkowanie, zbyt wysoka temperatura w sypialni albo infekcja. Czasem niespokojne noce pojawiają się po powrocie mamy do pracy. Dziecko uspokaja się dopiero wtedy, gdy mama przytuli je lub przystawi do piersi. Jeżeli tak właśnie dzieje się u was, bądź cierpliwa, maluch po prostu tęskni za twoją bliskością. Za kilka tygodni, gdy oswoi się z nową sytuacją, prawdopodobnie znów zacznie przesypiać noce.

Dziwna zawartość pieluszki

Stolce niemowlęcia są luźne i niemal bezwonne. Ale kiedy zaczyna się rozszerzanie diety, kupki stają się kleiste, a ich zapach jest nieprzyjemny. Czy ta zmiana jest naturalna?

Jak najbardziej. Przewód pokarmowy musi przyzwyczaić się do nowości w diecie. Jedzenie stałych pokarmów oznacza ściślejsze stolce, a ich kolor zwykle jest związany z tym, co maluch zjadł. Zmienia się także woń, na bardziej "dorosłą". Czujność powinna wzbudzić zmiana konsystencji stolca na bardzo twardy, a także koloru na czarny, bladoszary lub ciemnozielony (i spieniony). Niepokoić może obecność śluzu lub krwi oraz towarzysząca zmienionej kupce kolka czy wysypka. W takich sytuacjach trzeba zasięgnąć porady lekarza i wykluczyć alergię.

Bunt w kąpieli

Co robić, jeśli niemowlę, które do tej pory przepadało za wieczorną kąpielą, nagle zaczyna gwałtownie protestować przed włożeniem go do wanny. Skąd ta nagła zmiana?

Prawdopodobnie maluch przestraszył się czegoś - może przy myciu głowy woda nalała mu się do oczu albo stracił równowagę i nieoczekiwanie się zanurzył? A może po prostu woda była za gorąca? Wtórny lęk przed kąpielą bywa też spowodowany "przeprowadzką" do dużej wanny. Ponowne przekonanie malca do wodnych igraszek zajmuje rodzicom zazwyczaj trochę czasu.

Być może trzeba będzie wrócić do kąpieli w wanience (wstawionej do dużej wanny) lub przez jakiś czas nalewać do niej bardzo mało wody. Można też spróbować wprowadzić dodatkowe atrakcje, na przykład dać dziecku nowe zabawki kąpielowe czy wpuścić pianę.

Nieufność wobec obcych

Ufne i rezolutne dziecko nagle w wieku ośmiu miesięcy staje się nieśmiałe wobec obcych, za żadne skarby nie pozwala się wziąć babci na ręce. Co się stało?

To znak, że dziecko rozwija się prawidłowo. Około 8. miesiąca niemowlę wyraźnie rozpoznaje swoich bliskich i wszystkich pozostałych traktuje nieufnie. Lęk przed obcymi to naturalny etap rozwoju. Nie przekonuj malca na siłę, by z uśmiechem powędrował w ramiona dawno nie widzianej babci, pozwól mu oswajać się z widokiem obcych w twoich bezpiecznych ramionach.

Powrót do raczkowania

Dlaczego roczne dziecko zamiast doskonalić umiejętność chodzenia, wraca do raczkowania?

Często się zdarza, że dziecko, które trenując nowo nabytą umiejętność, boleśnie upadło lub niebezpiecznie się zachwiało, wraca do bezpieczniejszego sposobu poruszania się i znów raczkuje. Bywa, że te dwie formy stosowane są równolegle. Dopóki maluch nie nabierze sprawności, raczkowanie pozostanie nadal najszybszą metodą docierania do celu.

Zobacz wideo

Kulinarny regres

Dlaczego dziewięciomiesięczniak nagle odmawia gryzienia większych kawałków? Czy to oznacza, że trzeba wrócić do papek i przecierów?

Być może maluch nie chce gryźć, ponieważ boleśnie ząbkuje. Jeśli jego dzią-sła są mocno obrzmiałe i obolałe, gryzie- nie dla niego to prawdziwa tortura. W takiej sytuacji rzeczywiście lepiej podawać cierpiącemu malcowi pokarmy rozdrobnione, w postaci półpłynnej, łatwe do połknięcia.

Więcej o: