Dziewiąty miesiąc życia - samodzielne niemowlę

Niemowlę powoli poznaje smak samodzielności. Nie potrzebuje już pomocy przy siadaniu, potrafi samo wstać, przemieścić się, a nawet, jeśli mu na to pozwolimy, jeść. I bardzo mu się to podoba.

Co już umie

Wstaje, wspierając się o szczebelki łóżeczka. Jeśli dotąd tego nie zrobiliście, koniecznie obniżcie poziom ułożenia materaca na najniższy.

Samodzielnie siada. Większość niemowląt siada z pozycji na czworakach, ale są też takie, które podciągają się do siedzenia z turlania, leżenia na boku czy w jeszcze inny, autorski sposób. Wszystko to jest całkowicie normalne.

Sprawnie przemieszcza się. Niektóre maluchy w tym wieku sprawnie raczkują, inne wciąż pełzają, a jeszcze inne - przesuwają się na pupie.

Swobodnie manipuluje zabawkami. Potrząsa grzechotką, obraca w dłoniach klocki, próbuje naciskać przyciski w zabawce. Gdy pokazujecie mu obrazki w książeczkach, przewraca strony.

Potrafi chwytać za pomocą palca wskazującego i kciuka. Musicie teraz szczególnie dbać o porządek w domu, bo ten chwyt idealne nadaje się do podnoszenia różnych drobiazgów. Okruszek na dywanie to jeszcze nic, gorzej gdy zainteresowane malca wzbudzi zapomniany spinacz, guzik czy szpilka. Odkurzajcie często podłogę!

Umie pokazać gestem, czego chce. Gdy ma ochotę na spacer, pokazuje paluszkiem wózek. Gdy nie chce jeść, kręci główką. Wyraźnie okazuje niezadowolenie, jeśli mu się coś nie podoba.

To normalne, że

Maluch, który już całkiem nieźle opanował wstawanie i pewnie stoi na nogach, często nie potrafi z powrotem usiąść. Siadanie z pozycji stojącej jest znacznie trudniejsze niż siadanie z pozycji na czworakach i jego opanowanie może zająć niemowlęciu jeszcze kilka tygodni.

Nie należy się też martwić, gdy malec nie próbuje jeszcze wstawać. Niektóre dzieci stają na nogi dopiero w dziesiątym, jedenastym miesiącu. I jak najbardziej mieszczą się w granicach normy.

Zabawy i zabawki

Dziecko chętnie bawi się piłką. Ważne jednak, by była ona będzie miękka, lekka i niezbyt duża (tak, żeby malec mógł ją bez trudu wziąć do rączki). Maluchy, które już sprawnie raczkują, z radością gonią za nią na czworakach. A te bardziej stacjonarne, które wolą zabawę na siedząco, z zaciekawieniem obracają ją w dłoniach. Usiądźcie naprzeciwko dziecka na podłodze i poturlajcie w jego stronę piłkę. Gdy uda mu się ją złapać, może spróbuje ją odepchnąć w waszą stronę. Możecie też podawać mu piłeczkę, mówiąc "Proszę, masz piłkę", a potem wyciągnąć rękę i poprosić "Daj piłkę". Szybko zrozumie, o co chodzi.

Niemowlę jest zafascynowane wszystkim, co wydaje dźwięki. Z zapałem potrząsa zabawkowym dzwoneczkiem, ściska piszczące gumowe zwierzątka. Bardzo podobają mu się zabawki z przyciskami, po naciśnięciu których słychać odgłosy zwierząt np. szczekanie psa, miauczenie kota czy muczenie krowy. Dziecko często bawią też zupełnie zwyczajne, domowe dźwięki np. dzwonek telefonu, tykanie zegara, gwizd czajnika. Z upodobaniem naśladuje cmokanie, kląskanie, pokasływanie.

To warto robić

Oglądajcie z dzieckiem książeczki i opowiadajcie mu, co widać na obrazkach. Pokazujcie na ilustracje i objaśniajcie je w prostych słowach: "To jest kot", "To jest auto", "To jest ptak". Im bardziej realistyczne będą obrazki, tym lepiej. Malec będzie przyglądał się im z uwagą. Po jakimś czasie warto go zapytać: "Gdzie jest kot?", "Gdzie jest ptak?". Nawet jeśli nie zrozumie od razu, szybko zacznie kojarzyć słowa z obrazkami i pokazywać paluszkiem to, o co zostało zapytane.

Sposób na przewijanie

Ruchliwe i z każdym dniem sprawniejsze niemowlę coraz gorzej znosi unieruchomienie w czasie zmieniania pieluchy. Warto więc mieć koło przewijaka kilka zabawek, które odwrócą uwagę niemowlęcia od tego, co niemiłe. Ale nie wykorzystujcie wszystkich na raz, dawajcie małemu buntownikowi po jednej. Jeśli to nie wystarczy i maluch wciąż wierci się niemiłosiernie, rozważcie zmianę pieluszek na pieluchomajtki na gumce. Ich wciągnięcie jest łatwiejsze i trwa tylko chwilę.

To ważne

Wasze dziecko jest nadal niemowlęciem. Nie możecie od niego wymagać, by było "grzeczne", myślało o waszych potrzebach, rozumiało wasze zakazy i nakazy. Jeśli nie chce wieczorem zasnąć albo wywróci doniczkę z kwiatkami, nie robi tego złośliwie, rozmyślnie. Nie można od niego wymagać więcej, niż potrafi zrozumieć i zrobić.

Kary ani próby "dyscyplinowania" niemowlęcia są absolutną pomyłką. Natomiast ważne jest, byście pokazywali dziecku, jakie jego zachowania są dobre, a jakie wam się nie podobają. Gdy maluch szarpie was za włosy, szczypie, gryzie, ciągnie podczas karmienia (a w tym wieku lubi takie eksperymenty) nie pozwalajcie mu na to, przytrzymujcie jego rączkę, mówcie z poważną miną: "Nie wolno". Powtarzajcie to konsekwentnie i nie dziwcie się, że jeszcze wiele razy będzie wystawi waszą cierpliwość na próbę.

Pytanie na czasie

Kiedy dziecko zacznie mówić?

Większość maluchów w tym wieku z upodobaniem powtarza sylaby. Ale nawet jeśli składają się one na sensowną całość, dziecko jeszcze nie rozumie ich znaczenia. Na świadomie wypowiedziane "mama" czy "tata" musicie więc jeszcze poczekać. Niektóre dzieci zaszczycają nimi rodziców dopiero po pierwszych urodzinach. Może się też zdarzyć, że pierwszym słowem, które malec powie i nie będziecie mieć wątpliwości, że wie, co mówi, będzie "Nie!". Wiele niemowląt opanowuje je i z upodobaniem powtarza już w 11., 12. miesiącu.

Ilość snu

Podekscytowane nowymi umiejętnościami niemowlę często nie ma czasu na sen. Malec może mieć problemy z zaśnięciem w ciągu dnia, a nawet w ogóle zrezygnować z jednej drzemki (najczęściej popołudniowej). Rodzice często martwią się wtedy, że dziecko ma za mało snu, tym bardziej, że wieczorem zwykle jest marudne i wyraźnie zmęczone. Nie warto jednak walczyć z maluchem i na siłę go usypiać - po kilku dniach sam ustali sobie nowy, najlepszy na tym etapie rozwoju rytm dnia. Może ta jedyna drzemka będzie teraz dłuższa. A może będziecie mieli szczęście i wasz malec zacznie lepiej i dłużej spać w nocy.

To ciekawe

Już dziewięciomiesięczny maluch może jeść samodzielnie. Jego dłonie są na tyle sprawne, by poradzić sobie z trzymaniem łyżki i doniesieniem przynajmniej części jej zawartości do buzi. Warzywa (ugotowane na miękko) i owoce (dojrzałe i pokrojone na kawałki) można mu dać do rączki. Jeśli zniechęca was bałagan, jaki robi wokół siebie mały stołownik, pomyślcie, że wspomagacie w ten sposób dziecko w rozwoju. Jedząc sam, malec ćwiczy koordynację i precyzję ruchów, uczy się samodzielności i poznaje smak niezależności. No i zwykle nabiera apetytu. By zmniejszyć bałagan, nakładajcie porcje dziecka do miseczki z przyssawką. Wtedy na podłodze wyląduje najwyżej zawartość łyżeczki, a nie całego talerzyka. Pod krzesełkiem dziecka ułóżcie gazetę, którą po skończonej uczcie po prostu wyrzucicie do śmieci. A samego stołownika ubierzcie w ceratowy fartuszek, najlepiej z rękawami.

Zmiany w jadłospisie

W menu niemowlęcia może znaleźć się już groch, cebula, szpinak, jeżyny, aronia, wiśnie, borówki amerykańskie, porzeczki i arbuz. Warto zacząć podawać kaszę jaglaną i jęczmienną.

Co drugi dzień malec powinien dostawać pół żółtka. Zawiera ono niezwykle potrzebne szybko rozwijającemu się organizmowi żelazo, kwasy tłuszczowe LCPUFA i wiele witamin. W jadłospisie dziecka powinny się znaleźć lekkostrawne i zdrowe ryby. Ich mięso jest tak delikatne, że malec może je jeść bez rozdrabniania, trzeba jednak wcześnie bardzo dokładnie oczyścić je z ości. Na obiad maluch powinien dostawać już nie tylko zupę, ale też drugie danie składające się z jarzynki, mięsa lub ryby oraz ryżu, kaszy lub ziemniaka.

Lepiej jednak podać obiad w dwóch ratach, bo na raz dziecko nie da mu rady. Oczywiście trzeba też pamiętać, że nie wszystko musi zniknąć z talerza. Dziecko, nawet zupełnie małe, najlepiej wie, ile powinno zjeść, by zaspokoić głód. Warto mu zaufać.

Więcej o: