Zwykłe niezwykłe zabawy

Wasze dziecko zbliża się do magicznej granicy pierwszego roku albo właśnie ją przekroczyło? Przeczytajcie, jak możecie się z nim bawić, by nie tylko rozwiać nudę, ale także wspomagać jego rozwój.

Roczny maluch nie jest już niemowlakiem i ma coraz większe wymagania. Potrzebuje zabaw, które zapewnią mu nie tylko bezpośredni kontakt z bliskimi oraz wspomogą rozwój, ale będą też atrakcyjne - nowe, śmieszne, absorbujące. Mają być wyzwaniem, lecz nie za trudnym. Co może zainteresować roczne dziecko? Przede wszystkim zwykłe przedmioty.

Przeważnie maluchy są zasypywane tradycyjnymi zabawkami. Przytulanki, klocki, piłki i różnego rodzaju zabawki edukacyjne mają swoje niezagrożone miejsce na dziecięcej półce. Dzięki nim dziecko przynajmniej na chwilę potrafi czymś się zająć. Jednak ilość i różnorodność zabaw, jakie może wymyślić sam mały człowiek, jest ograniczona. Szybko pojawia się nuda. To dobry moment, aby zastanowić się: do czego jeszcze można wykorzystać klocki? Co zrobić, żeby zabawa piłkami była bardziej fascynująca i... zabawna? A może bardziej nietypowo: co można zrobić z tekturowymi pudełkami?

Nowych, ciekawych, zabawnych pomysłów na wykorzystanie znanych zabawek można znaleźć całkiem sporo.

Sztuczki z rekwizytem

Rozpakowywanie pełne szelestów

Spróbujcie pobawić się z dzieckiem w rozpakowywanie zapakowanych przez mamę czy tatę zabawek, nawet tych dobrze znanych. Najlepiej, by były pakowane w kolorowe szeleszczące papiery. Zajęcie na dłużej murowane.

Tekturowa zjeżdżalnia

Zróbcie wspólnie zjeżdżalnię dla zabawek (np. z podłużnego kawałka tektury lub dla małych zabawek z rolki po papierowym ręczniku). Sprawdźcie, co porusza się w tempie światła, a co w tempie ślimaka.

Wyrzutnia dla zabawek

Zaprojektujcie wyrzutnię dla mniejszych zabawek. Ustawcie na podłodze kilka książek, a na nich coś podłużnego, gdzie na jednym końcu będziecie kładli gotowe do startu zabawki. Obserwujcie uważnie miejsce lądowania.

Uciekinierzy - do pudła

Pozbierajcie wszystkich "uciekinierów" i powsadzajcie do sporego pudełka (np. po butach). Zamknijcie, aby po chwili za zdziwieniem odkryć w środku ich obecność, i czym prędzej z radością uwolnić od pudełkowej ciasnoty.

Turlanie i rzucanie

Weźcie piłkę. Na rozgrzewkę usiądźcie naprzeciwko siebie i poturlajcie delikatnie piłkę między sobą, spróbujcie tez nią porzucać. Znajdźcie dwa duże pojemniki (wiadro, duże pudełko) i sprawdźcie , czy da się do nich trafić piłką (możecie też rzucać kulkami ze zgniecionego papieru). A może zrobicie to w niekonwencjonalny sposób? Zza głowy, z półobrotu albo z indiańskim okrzykiem?

Muzyczne poszukiwania

Jeśli macie w zbiorach jakąś grającą zabawkę, możecie pobawić się z nią w chowanego. Wystarczy zasłonić ją i umieścić w zasięgu malucha, uruchomić melodię i wyruszyć na poszukiwania.

Przywitanie przytulanki

Wybierzcie ulubioną przytulanke dziecka i przywitajcie się z nią - podajcie jej rękę, dajcie buzi. Zachęćcie malucha, żeby pokazał, gdzie miś czy królik ma oczy, uszy, buzię, nos, i zastanowił się, czy on też ma to wszystko na swoim miejscu. Po zabawie pożegnajcie się z przytulanką , machając jej ręką.

Sztuczki z piramidką

Mieszka u was kolorowa piramidka z plastikowymi czy gumowymi okręgami? Maluch pewnie już opanował nakładanie kółek od najmniejszego do największego i odwrotnie. Teraz spróbujcie toczyć je po podłodze lub kręcić nimi w kółko.

Balonowe figle

Nadmuchaj dwa kolorowe balony i narysuj im flamastrem oczy i usta. Pokaż dziecku, jak można balon podrzucać, turlać, machać nim, i zachęć malca, by cię naśladował. Możecie pobawić się też w podawanie sobie balonika na różne sposoby. Pokaż i opisz dziecku kilka przedmiotów z jego otoczenia, które są okrągłe jak balonik.

Gazety bez nudy

Ułóżcie na podłodze stare kolorowe gazety i wybierzcie się z dzieckiem na przechadzkę po nich. A może zrobicie sobie gazetowy domek (lub przynajmniej daszek) i odpoczniecie w nim chwilę, wachlując się gazetowym wachlarzykiem?

Urok przebieranek

Na pewno zauważyliście, że dziecko lubi bawić się ubraniami, a zwłaszcza nakryciami głowy. Zróbcie mu niespodziankę i zgromadźcie w pudle niepotrzebne czapki, kapelusze, berety. Zobaczycie, jak spodoba mu się ich przymierzanie.

Siła z szalika

Usiądźcie z dzieckiem naprzeciwko siebie, złapcie końce szalika i spróbujcie się nim "posiłować". Maluch zmierzy się z własną siłą, a ty dostarczysz mu frajdy, np. przewracając się na plecy z wysiłku.

Zabawne faktury

Do zabaw z ubraniami warto dołączyć zbieraninę skrawków rozmaitych materiałów (najlepiej o różnej fakturze, np. kawałek futerka, koronki, aksamitu, jeansu, wełny). Ten zestaw sprawdza się w wielu zabawach. Zapewnia ciekawe wrażenia paluszkom lub bosym stópkom.

Zabawy bez gadżetów

Mina za miną

Na początek rozruszajcie wasze twarze.

Usiądźcie naprzeciwko malucha i zaprezentujcie mu swoje umiejętności mimiczne: uśmiechajcie się, wykrzywiajcie, złośćcie i smućcie. Nawet możecie się przestraszyć. Dziecko zapewne spróbuje was naśladować. Możecie stroić miny przed lustrem, będzie jeszcze zabawniej.

Ręce i nic więcej

Razem z dzieckiem pobawcie się swoimi palcami. Policzcie, czy wszystkie dziś wstały, pozwólcie im się przywitać, poruszajcie pojedynczymi paluszkami i potrząsajcie wszystkimi naraz. Otwierajcie i zamykajcie dłonie. Spróbujcie wystukiwać rękami proste rytmy. Zaserwuj maluchowi za pomocą dłoni kilka pantomimicznych zagadek: pokaż, jak się czeszesz, jesz, pijesz, machasz, głaszczesz małego towarzysza.

Nogi w ruch

Połóżcie się na plecach i unieście nogi. Pokaż dziecku, jak może potrząsać i kręcić stopami czy zrobić rowerek, i zachęć je do naśladowania twoich ruchów. Zaprojektujcie tor przeszkód dla stóp. Dla urozmaicenia możesz wykorzystać przedmioty i materiały o zróżnicowanej fakturze lub kilka rzeczy, z którymi będą musiały się uporać wasze stopy (np. coś do wejścia i zejścia, coś do obejścia, coś do przeskoczenia). Dla rozluźnienia mięśni możecie razem zatańczyć (np. za każdym razem do innej muzyki), to zawsze cieszy malucha.

Droga w tunelu

Prostą i fascynującą zabawą jest także przechodzenie czy przeczołgiwanie się przez różnego rodzaju tunele. Zbudujcie taki tunel (z koca, tkaniny, parasoli itp.), sprawdźcie, czy nie jest w nim zbyt ciemno - i w drogę! Aby zachęcić malucha, możesz na końcu tunelu położyć jego ulubioną zabawkę i sam(a) zaprezentować pokonanie dystansu.

Poduszkowa wspinaczka

Dzieci uwielbiają się wspinać na wszystko i na wszystkich. Możesz urządzić więc maluchowi bezpieczną wspinaczkę, ustawiając stos z materaców i dużych poduszek. Na pewno spodoba mu się też wspinanie na miękką kanapę (oczywiście z twoją asekuracją).

Fotel jak żywy

Usiądź w rozkroku na podłodze, malucha posadź przed sobą - tyłem do ciebie. Obejmij go i kołyszcie się w przód i w tył lub na boki. Dziecko może też usiąść na twoich wyprostowanych nogach lub przodem, obejmując cię nogami.

Rodzinny pociąg

Usiądźcie z dzieckiem na podłodze, tworząc "fotelik". Malec powinien siedzieć plecami do ciebie i trzymać cię za kolana. Gotowi? To teraz zmieńcie się w pociąg i wyruszcie w ciekawą podróż po pokoju.

Chybotliwa leżanka

Połóż się na plecach na podłodze i ułóż malucha na swoim brzuchu. Zwróćcie się twarzami do siebie, obejmij dziecko i zacznij się kołysać na boki. Lekko podtrzymując malca, spróbuj poruszać się w przód i w tył.

Moje - twoje

Usiądź na podłodze, maluch niech znajdzie się przed tobą. Wykonuj kolejno poszczególne czynności: połóż rękę na głowie, potem na głowie dziecka, wskaż palcem swoje czoło, potem czoło dziecka. Podobnie - dotknij swojego nosa, chwyć się za ucho, poklep swoje kolano, masuj łydki, klep się po brzuchu, popraw swoją fryzurę. Być może maluch będzie chciał zrobić to samo.

Gra na plecach

Połóż malca na brzuchu na podłodze. Uklęknij obok niego i "graj" palcami na jego plecach. Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem mocniej, a następnie stukając kantami dłoni i całymi dłońmi. Zmieniaj siłę i rytm uderzeń. A może spróbujecie zamienić się rolami?

Samobieżna karuzela

Usiądź na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychaj się rękoma i obracaj się wokół własnej osi. Pomóż dziecku zrobić to samo. A może łatwiej będzie mu wykonać to ćwiczenie leżąc na brzuszku? (tzn. zamienić się w "wiatraczek"?).

Rolowanie na dywanie

Połóż malucha na plecach na podłodze i uklęknij przy nim. Postaraj się lekko i powoli przetoczyć go na brzuch. Robiąc to, na chwilę zatrzymaj dziecko na boku, przez moment kołysz je w tej pozycji i poturlaj dalej. Możesz też rolować malca na swoich wyprostowanych nogach (w kierunku stóp i z powrotem).

Masażyki - pisarzyki

Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami, dziecko niech leży brzuchem na twoich udach (w poprzek). Masuj jego plecy, lekko opukuj je palcami i kantami dłoni - rysuj lub "pisz" na plecach.

Podróże na kocu

Zachęć dziecko, by usiadło lub położyło się na kocu (na plecach albo na brzuchu). Następnie delikatnie pociągnij malucha i ruszajcie na zwiedzanie okolicy. Bardziej odważny szkrab może "przejechać się", siedząc na zrolowanym kocu i mocno się trzymając.

Samolot na start

Połóż się na plecach na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i uniesionymi do góry. Dziecko połóż tak, żeby leżało brzuchem na twoich podudziach. Złap je za ręce i ruchem nóg unoś je w górę i lekko kołysz. Maluch będzie zachwycony. Twoje mięśnie brzucha także...

Więcej o: