W proszku

Przewodnik po różnych rodzajach mleka modyfikowanego i preparatów bezmlecznych dla niemowląt

Mleko w proszku dla niemowląt robi się z mleka krowiego, ale tak zmienia się jego skład, żeby jak najbardziej przypominało pokarm kobiecy. Tłuszcze pochodzące z mleka krowiego zawierają zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, zastępuje się je więc częściowo lub całkowicie tłuszczami roślinnymi. Trzeba też zmniejszyć zawartość białka i obniżyć ilość kazeiny na rzecz białek serwatkowych. Modyfikuje się również ilość węglowodanów, związków mineralnych i pierwiastków śladowych, tak aby mieszanka zawierała np. mniej sodu, a wapń i fosfor w odpowiednich dla malucha proporcjach.

Mleko modyfikowane produkuje się w dwóch podstawowych wersjach. Mleko początkowe (tzw. jedynka) jest przeznaczone dla zdrowych niemowląt do czwartego, szóstego miesiąca życia.

Mleko zwane następnym, oznaczone cyfrą 2 i nieco mniej zmodyfikowane, nadaje się dla dzieci powyżej piątego miesiąca życia. Oba rodzaje mleka znaleźć można wśród produktów Bebiko, Bebilon, Humana czy też NAN. Starszym niemowlętom można przyrządzać na takim mleku kleik ryżowy lub kaszkę kukurydzianą, a od 10. miesiąca kaszkę pszenną.

Lekarze radzą dziś, by także dzieciom w drugim roku życia nie dawać zwykłego mleka krowiego. Lepiej używać mleka przeznaczonego dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Szczególnie zaleca się je niejadkom. Mleko to może mieć smak waniliowy, miodowy lub owocowy. Jest też mleko dla dzieci powyżej roku wzbogacane kleikiem ryżowym.

Mleko HA

Bebiko HA 1, Bebiko HA 2, Humana HA, NAN HA 1, NAN HA 2, NAN HA Sensitive

Uczuleniom najskuteczniej zapobiega karmienie piersią. Jeśli jednak dziecko jest karmione sztucznie, a w rodzinie były już przypadki skazy białkowej, należy mu podawać mleko hipoalergenne, w którym cząsteczki białka zostały rozdrobnione. Nowe mleko NAN HA Sensitive jest przeznaczone dla niemowląt z lekkimi problemami trawiennymi i kolką. Mleka typu HA nie można podawać dzieciom z już stwierdzoną alergią.

Preparaty sojowe

Bebiko sojowe, Bebiko sojowe 2R, Bebilon sojowy 1 i 2, Humana SL, Isomil, Isomil 2, Prosobee 1 i 2

Mieszanki oparte na białku roślinnym pochodzącym z soi. Stosuje się je w dietach eliminacyjnych, kiedy trzeba usunąć z diety laktozę, galaktozę, fruktozę czy białko mleka krowiego. Smakują lepiej niż hydrolizaty białkowe. Niestety, blisko połowa dzieci uczulonych na mleko krowie uczula się również na soję. Takiego mleka nie można podać dziecku bez konsultacji z lekarzem.

Hydrolizaty białkowe

Bebilon pepti 1, Bebilon pepti 2, Nutramigen

Jeżeli u dziecka wystąpiły już objawy alergii na mleko krowie, podaje mu się preparaty zastępcze o wysokim stopniu hydrolizy białka. To mieszanki, w których cząsteczki białka zostały podzielone na fragmenty tak niewielkie, że są niemal całkowicie pozbawione właściwości alergizujących. Niestety, pogarsza się przez to zapach i smak mleka. Starszym niemowlętom można go poprawić, dodając kleik ryżowy lub sok. Nutramigen został niedawno ulepszony, dzięki czemu zawiera więcej mikroelementów. Z kolei Bebilon Pepti zawiera niewielką ilość laktozy, która ułatwia wchłanianie wapnia i jest potrzebna do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Sinlac

Bezglutenowy preparat zbożowy, który pozwala urozmaicić dietę niemowląt. Nie zawiera białka mleka krowiego ani białka sojowego, a jedynie białko pochodzące z mąki ryżowej i mączki chleba świętojańskiego. Można go stosować w celiakii, alergii na białka mleka krowiego, a także po to, by do niej nie dopuścić (jako uzupełnienie karmienia piersią lub preparatami mlekozastępczymi). Nadaje się dla dzieci od piątego miesiąca życia. Można go łączyć np. z owocami i warzywami.

Mieszanki elementarne

Bebilon amino

W bardzo ciężkich postaciach alergii podaje się mieszanki elementarne, w których źródłem białka są wolne aminokwasy lub bardzo krótkie peptydy.

Mleko z probiotykami

NAN 2 Bifidus, Junior Bifidus

Probiotyki to "dobre" bakterie, które wpływają korzystnie na równowagę mikroflory jelitowej. Probiotyczne mleko NAN 2 Bifidus zawiera żywe kultury bakterii, które w pewnej mierze zapobiegają biegunkom, zaparciom, a nawet pieluszkowemu zapaleniu skóry. Przygotowując je, trzeba jednak uważać, by nie dodać do proszku zbyt gorącej wody, gdyż wysoka temperatura zabija dobroczynne bakterie.

Mleko o właściwościach prebiotycznych

Bebiko Omneo 1, Bebiko Omneo 2, Bebilon 1, Bebilon 2, Bebilon 3

Prebiotyki to składniki pożywienia (głównie węglowodany), które nie są trawione przez enzymy przewodu pokarmowego, natomiast pobudzają rozwój korzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych. Mleko kobiece zawiera prebiotyki, więc u dzieci karmionych piersią przeważają "dobre" bakterie. Bebiko Omneo to mleko o właściwościach leczniczych, które łagodzi lekkie dolegliwości żołądkowe: kolki, wzdęcia, zaparcia. Ostatnio w prebiotyki wzbogacone zostało również mleko modyfikowane dla dzieci zdrowych: Bebilon 1, 2 oraz 3, które zapobiega zaparciom i wspiera naturalną odporność.

Preparaty dla wcześniaków

Alprem, Alprem LCPUFA, Bebilon BMF, Bebilon Nenatal

Bebilon BMF dodaje się do odciągniętego z piersi mleka, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie wcześniaka na wiele składników odżywczych. Preparat wzbogaca pokarm kobiecy w zhydrolizowane białko, witaminy i składniki mineralne - wapń, fosfor i żelazo. Można go również po rozpuszczeniu w wodzie podawać dzieciom karmionym piersią. Sztuczne karmienie wcześniaków polega natomiast na podawaniu preparatów o większej zawartości białka i wyższej wartości energetycznej. Alprem LCPUFA i Bebilon Nenatal są przy tym wzbogacone w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których nie potrafi syntetyzować organizm wcześniaka.

Mleko antyrefluksowe

Bebilon AR, Enfamil AR, NAN AR

Ulewanie pokarmu z reguły niczym nie grozi i dziecko po prostu z niego wyrasta. Czasem jednak sprawa jest poważniejsza. Dziecku karmionemu sztucznie można

wtedy podawać preparat o zwiększonej lepkości. Mleko przygotowywane z takiego proszku po pewnym czasie gęstnieje. W hipoalergicznym mleku NAN AR funkcję zagęszczacza pełni skrobia ziemniaczana. W preparacie Enfamil AR składnikiem zagęszczającym jest natomiast amylopektyna, dzięki czemu pokarm nie gęstnieje w butelce, lecz dopiero w żołądku dziecka.

Preparaty stosowane przy fenyloketonurii

Lofenalac, Milupa PKU 1, PKU 1 Mix, PKU 2, PKU 3, P-AM Universal, Phenyl-Free, Phenyl-Free 2 i 2HP, XP Analog

W Polsce około dwóch tysiący osób cierpi na fenyloketonurię. Na szczęście od wielu lat wykonuje się badania przesiewowe (w trzeciej dobie życia dziecka), które pozwalają wykryć tę chorobę. Jest to niezdolność do przemiany pewnego aminokwasu (fenyloalaniny) w tyrozynę. Fenyloalanina i produkty jej przemiany, gromadząc się w organizmie, prowadzą do uszkodzenia mózgu. Żeby do tego nie dopuścić, osobom chorym na fenyloketonurię podaje się preparaty pozbawione fenyloalaniny (jest nawet specjalna odżywka dla kobiet w ciąży).

Sycące mieszanki typu R i GR

Bebiko 2GR, Bebiko 2R, Bebiko 3R, Junior R, NAN 2R

Preparaty dla starszych niemowląt i małych dzieci z dodatkiem kleiku ryżowego lub gryczanego. Dodatek skrobi powoduje, że są dłużej trawione, dzięki czemu dziecko dłużej czuje się najedzone. Ich wartość kaloryczna jest z reguły o 15 proc. wyższa niż zwykłego mleka modyfikowanego. Wyjątkiem jest mieszanka Junior R, która daje dziecku większe uczucie sytości, mimo że jej wartość kaloryczna nie jest zwiększona.

MCT

Bebilon pepti MCT, Humana z MCT, Pregestimil, Portagen

MCT to lekkostrawne tłuszcze, które w naturalnej postaci występują w pokarmie kobiecym i... w oleju kokosowym. Są łatwo przyswajalne, szybko przetwarzane na energię, pomagają we wchłanianiu wapnia. Mleko z MCT produkuje się dla dzieci, które cierpią na zaburzenia wchłaniania i trawienia tłuszczu i mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Podaje się je niemowlętom z zespołem złego wchłaniania. Są też stosowane przy przewlekłych biegunkach, cholestazie i ciężkich postaciach celiakii.

Mleko niskolaktozowe

Bebilon niskolaktozowy

Niemowlętom cierpiącym na kolki jelitowe i bóle brzuszka można podawać Bebilon niskolaktozowy - o obniżonej zawartości laktozy, czyli cukru mlecznego. Nadaje się on również dla dzieci po ostrych biegunkach i tych, które mają problemy z trawieniem laktozy.

Mleko o obniżonym pH

Bebilon pH 5,7

Współczynnik kwasowości pH 5,7 takiego mleka ułatwia wstępne trawienie białek, co z kolei zwiększa łaknienie. Z tego względu poleca się go niejadkom, niemowlętom cierpiącym z powodu kolki, a także w rekonwalescencji po ostrych biegunkach i przy problemach z trawieniem laktozy.

Mleko w płynie

Alprem LCPUFA, Bebiko 1, Bebiko HA, Bebiko sojowe, Bebilon pepti, Bebilon Nenatal, NAN 1, NAN HA

Mleko dla niemowląt w postaci płynnej wystarczy podgrzać. Z takiego mleka korzystają głównie szpitale, ale apteka może je sprowadzić z hurtowni również na indywi-dualne zamówienie. Do niektórych można zamówić smoczki (jednorazowe lub nie), a nawet specjalne smoczki do karmienia wcześniaków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.