Dieta starszego dziecka

Ile posiłków i jakich powinien dostawać maluch, który ma rok i dwa miesiące? Czy można mu jeszcze dawać mleko z butelki?

Dzieci w tym wieku, karmione sztucznie poza mlekiem modyfikowanym (2, 3 lub junior), powinny dostawać zupę jarzynową z mięsem na przemian z całym żółtkiem, przeciery owocowe. Można im już dawać chleb, bułki, ciasto, biszkopty i wędlinę (posiekaną, jeśli dziecko ma mało zębów). Ser biały, jogurt, kefir - dwa razy w tygodniu. Roczny malec powinien jeść pięć razy dziennie - trzy posiłki główne (śniadanie, obiad, kolacja) i mniejsze drugie śniadanie i podwieczorek. Godziny posiłków powinny być w miarę stałe. Na śniadanie i kolację najlepiej podawać coś mlecznego, np. kaszę na mleku albo bułkę z wędliną i mleko lub kakao do popicia. Na drugie śniadanie i podwieczorek warto dawać coś lekkiego: owoce, kisiel, jogurt, serek dla dzieci itp.

Na obiad w tym wieku wystarczy zazwyczaj jedno danie. Jedne dzieci wolą gęstą zupę z mięsem, inne - tzw. drugie danie: ziemniaki, ryż lub kaszę, gotowane warzywa, kawałek mięsa i surówkę. Sposób gotowania należy więc dopasować do upodobań dziecka. Nie powinno się tylko podawać potraw smażonych. Lepiej gotować, piec, dusić. Co zaś do butelki, to w drugim roku życia dziecko nie powinno już raczej pić mleka w ten sposób, może to zaszkodzić zębom. Lepiej dawać mleko z kubeczka (choćby z dziobkiem).

Więcej o: