Mleko początkowe a następne. Jaka jest różnica? Kiedy zmienić?

Mleko początkowe a następne. Dowiedz się, kiedy zmienić mleko i co powinno cię zaniepokoić podczas zmiany.

Jak dziecko może zareagować na zmianę mleka?

Mleko początkowe a mleko następne - czym się różnią? Kiedy zmienić? Jakie wybrać? Jak dziecko może zareagować na zmianę? To tylko garść z pytań, przed jakim stają rodzice dziecka karmionego butelką. Karmienie sztuczne może być wdrożone bezpośrednio po urodzeniu z różnych względów. Najczęściej powody te związane są kłopotami zdrowotnymi matki lub dziecka, ale zdarza się też, że przejście na karmienie sztuczne jest suwerenną decyzją mamy i nie powinno się tego w żaden sposób piętnować czy negować. Powszechnie wiadomo, że z punktu widzenia dobra dziecka najlepsze jest karmienie mlekiem matki przez około dwa pierwsze lata życia. Jednak kiedy nie jest to możliwe, należy sięgnąć po mleko początkowe. Mieszanki do karmienia sztucznego są skomponowane w taki sposób, aby zaspokoić w pełni zapotrzebowanie noworodka. Niemniej jednak ich wybór jest bardzo wielki i może wywołać zawrót głowy. Dlatego jeśli masz wątpliwości co do wyboru mieszanki, warto skonsultować się z pediatrą, który doradzi, jakie mleko będzie najlepsze dla dziecka. Czasem zdarza się jednak, że dziecko źle reaguje na mleko, wtedy konieczna jest zmiana preparatu. Słabo rozwinięty układ pokarmowy dziecka, a także skłonność do alergii może sprawić, że różnie reaguje ono na zmianę mleka. Konieczna jest wtedy wnikliwa obserwacja malucha i pozostawanie w kontakcie z pediatrą. 

Kiedy powinno się zmienić mleko początkowe?

Zastanawiasz się, kiedy powinno się zmienić mleko początkowe na następne? Mleko początkowe to mieszanka przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach do 6. miesiąca życia. Zawiera ona wszelkie substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Podajemy ją aż do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ jest to moment, kiedy zmienia się zapotrzebowanie rozwijającego się organizmu i konieczna jest zmiana mleka na to oznaczone symbolem "2". Pokarm matki sam dostosowuje się do zmieniającego zapotrzebowania dziecka. W przypadku karmienia sztucznego sami musimy stopniowo wprowadzić zmianę. Zaleca się, aby rezygnacja mleka początkowego przebiegała stopniowo przez około siedem dni. Jest to czas na obserwację reakcji dziecka na nową mieszankę i ewentualną zmianę preparatu. 

Zmianę mleka z początkowego na następne można przeprowadzić na dwa sposoby:

  1. Mieszane porcje - przygotowując mieszankę początkowo jedną miarkę mleka początkowego zastępujemy następnym, kolejnego dnia dwie itd. aż całkowicie zmienimy mleko
  2. Mieszane karmienia - na początek jedno karmienie dziennie zmienionym mlekiem, po dwóch dniach - dwa, itd. aż do momentu całkowitego przejścia.

Zmiana mleka u dziecka. Objawy, które mogą się pojawić podczas zmiany

Niestety często zmiana mleka u dziecka nie przebiega bez komplikacji. Jakie objawy mogą towarzyszyć zmianie mleka u dziecka? Inny skład mieszanki może wywoływać nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Dziecko może boleć brzuszek, może mieć wzdęcia, gazy, a także zaparcia. Rzadziej pojawiają się ulewania czy wręcz wymioty. Nowy skład mieszanki najczęściej wpływa na zmianę częstotliwości wypróżnień, a także na konsystencję stolca. Jest to efektem m.in. tego, że w mleku następnym zawarte jest żelazo, którego zapasy pochodzące od mamy kończą się maluchowi około 6 miesiąca. Jest w nim także minimalnie więcej białka i węglowodanów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. 

Najczęściej takie problemy po kilku dniach ustępują, a dziecko zaczyna funkcjonować w sposób podobny do tego sprzed zmiany mieszanki. Jednak w pewnych przypadkach konieczna jest zmiana mleka na inne. 

Zobacz wideo Czym jest mleko modyfikowane? Jak dobrać odpowiedni produkt?

Po czym poznać, że dziecku nie pasuje mleko?

A po czym poznać, że dziecku nie pasuje mleko? Początkowe problemy ze strony układu pokarmowego powinny ustąpić w trakcie kilku dni od zmiany. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a dodatkowo dziecko często oddaje luźny stolec, lub pojawiają się w nim ślady krwi, wtedy natychmiast należy skonsultować się z pediatrą. Nie poleca się zmieniania mleka z powrotem na to z numerem 1 lub należące do innego producenta. Tego rodzaju kroki warto podejmować po konsultacji z lekarzem. 

Zmiana mleka modyfikowanego. Pamiętaj o rozszerzaniu diety

Zmiana mleka modyfikowanego to tylko jeden z ważnych kroków w życiu 6-miesięczniaka. Jest to również moment, w którym większość rodziców decyduje się rozpocząć rozszerzanie diety. Warto odczekać choć kilka tygodni pomiędzy zmianą mleka a wprowadzeniem nowych posiłków. Pamiętajmy, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i niekoniecznie musi dobrze znosić nowości. Warto także pamiętać o kolejności wprowadzania nowych smaków. Zawsze zaczynajmy od zapoznania malucha z warzywami!

Zobacz też: Podgrzewacz do butelek - przydatny sprzęt dla wszystkich rodziców noworodków i niemowląt

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.