Sterylizowanie butelek

Jak długo wyparzać butelki i smoczki? Czym je myć? Jeśli nie użyję detergentu, są tłuste, mażą się, ale boję się, że detergent może zaszkodzić dziecku. Czy można myć butelki w zmywarce? Ostatni program zmywarki to wyparzanie. Czy trzeba je jeszcze dodatkowo wyparzać?

Butelki i smoczki powinno się wyparzać mniej więcej do końca pierwszego roku życia, ale wiele zależy od dziecka. Jeśli jest bardzo wrażliwe, skłonne do pleśniawek, stanów zapalnych jamy ustnej i biegunek, to wyparzać trzeba dłużej i bardziej skrupulatnie. Wyparzanie jest niezbędne, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem, w innych (szczególnie cieplejszych) warunkach klimatycznych, niż u nas - wtedy nawet gdy dziecko ma już więcej niż rok.

Butelki myjemy tak jak inne naczynia, to znaczy specjalnym płynem. Jeżeli mleko przygotowujemy tuż przed jedzeniem, dziecko wszystko zjada, a butelkę natychmiast płuczemy, to nie musimy za każdym razem używać detergentu, bo pewnie nie zostanie na niej żaden osad. Wtedy wystarczy umyć wszystkie butelki jednocześnie, raz na dzień lub dwa. Jeśli jednak mleko stało i na butelce pozostał widoczny obrębek, musimy użyć płynu. Ryzyko zatrucia detergentem jest mniejsze niż ryzyko zatrucia bakteriami.

Wszystkie butelki produkowane teraz - zarówno szklane, jak i plastikowe - można myć w zmywarce. Jeśli wyparzają się w zmywarce, to nie trzeba ich dodatkowo wyparzać. Kłopot jest z tymi, które są w środku wydrążone, bo najpierw trzeba je umyć szczotką, a dopiero potem włożyć do zmywarki.

Więcej o: