Powrót do pracy

Moja córka ma teraz trzy i pół miesiąca i jest karmiona piersią. Za miesiąc wracam do pracy i dlatego chciałabym przyzwyczaić ją do mleka modyfikowanego. Jak to zrobić i które wybrać?

Jeżeli powrót do pracy wiąże się z pozostawieniem dziecka na osiem godzin lub okres dwóch-trzech karmień, to warto do jadłospisu malucha wprowadzić mleko modyfikowane. Może to być każde mleko oznaczone symbolem 1.

Przyzwyczajanie dziecka do nowego sposobu odżywiania trzeba zacząć od rezygnacji z karmienia piersią o tej godzinie, o której mama będzie poza domem. Jest to korzystne także ze względu na laktację, która się do tego dostosuje.

Kiedy dziecko ma już cztery miesiące, można mu jeden raz zamiast mleka dać np. zupę. Jeśli mama będzie poza domem przez wiele godzin, dziecko może w tym czasie dostawać raz zupę, raz mleko modyfikowane i raz owoce. Możliwe są też inne warianty, np. dwa razy zupa, raz mleko lub raz zupa, raz kaszka, raz owoce lub raz zupa, raz kaszka, raz mleko, w zależności od upodobań malucha. Zupę najlepiej od razu podawać łyżeczką.

Wszystkie te zmiany trzeba zacząć wprowadzać mniej więcej na miesiąc przed pójściem do pracy, żeby dziecko zdążyło się do nich przyzwyczaić. Tak samo jak do karmienia przez inną osobę (babcię czy nianię).

Jak nauczyć kilkumiesięczne niemowlę jedzenia z butelki? Muszę wrócić do pracy, a moja córeczka nigdy dotąd z butelki nie piła.

Dziecko karmione tylko piersią często nie chce pić z butelki, ponieważ wymaga to zupełnie innej techniki ssania. Opanowanie jej zajmuje niemowlęciu zazwyczaj kilka dni. Najlepiej przyzwyczajać malucha do butelki powoli - najpierw podawać raz dziennie, potem stopniowo zastępować nią pierś. Najważniejszy jest odpowiedni smoczek, których mamy wielki wybór. Najlepiej kupić na początek kilka różnych modeli i zobaczyć, który dziecku najbardziej odpowiada. Jeśli właściwie dobierze Pani smoczki i rodzaj mieszanki, to córeczka na pewno szybko przyzwyczai się do nowego sposobu karmienia.

Więcej o: