Mleko modyfikowane - jak długo?

Jak długo można karmić dziecko wyłącznie mlekiem modyfikowanym? Słyszałam bardzo różne opinie na ten temat. Jedni mówią, że nawet sześć miesięcy, inni, że już od piątego miesiąca trzeba podawać zupę. Co jest prawdą?

WHO zaleca, aby dzieci karmione piersią przez pierwsze sześć miesięcy otrzymywały tylko mleko matki. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zwykle po skończeniu czterech miesięcy zaleca się podanie posiłku innego niż mleko. Decyzję czy przyszła już na to pora, warto podjąć razem z lekarzem opiekującym się maluchem. Trzeba wziąć pod uwagę to, jak dziecko się rozwija, jak przybiera na wadze, a także, czy przypadkiem nie ma alergii. Pierwszym nowym posiłkiem wcale nie musi być zupa. Są trzy możliwości do wyboru - zupa jarzynowa, owoce lub bezglutenowe kaszki (kukurydziana lub ryżowa). Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb malucha.

Dziecku, które ma skłonność do zaparć, najlepiej dawać na początek owoce lub warzywa. Kaszkę warto podać dziecku, które często ulewa, natomiast maluchowi z tendencją do niedokrwistości, zaproponować zupkę jarzynową. Nie ma żadnych dowodów na to, że którykolwiek z tych sposobów rozszerzania diety jest najlepszy. Trzeba tylko pamiętać, że każdy kolejny nowy produkt można wprowadzać co najmniej w tydzień po pierwszym, tak aby w razie wystąpienia nietolerancji, bez kłopotu ustalić jej źródło.

Jeśli dziecko ma alergię i jest karmione mieszankami bezmlecznymi może dostawać coś nowego do jedzenia zdecydowanie później niż dziecko zdrowe, czyli dopiero po skończeniu szóstego miesiąca życia. W ten sposób ograniczamy kontakt organizmu z potencjalnymi alergenami tak długo, jak się da.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.