Butelka do karmienia - jak wybrać najlepszą?

Gdy dziecko ma być karmione mlekiem modyfikowanym, trzeba się zaopatrzyć nie tylko w mieszankę, ale także odpowiednie butelki i smoczki. Oto krótka ściągawka, która może wam pomóc w ich wyborze.

Butelka - jaka najlepsza?

Z punktu widzenia niemowlęcia jej kształt nie ma znaczenia. Wielu rodziców uważa jednak, że najlepsze są butelki o prostej formie i szerokim otworze. To ułatwia przygotowanie mieszanki i mycie butli. Dobrze też, by butelka była lekka (a więc raczej plastikowa niż szklana) i miała wielkość odpowiednią do wieku dziecka (mała dla noworodka i młodszego niemowlęcia, większa dla starszego niemowlaka).

Smoczek - na co zwracać uwagę?

Powinien mieć szeroką podstawę, która wymusza odpowiednie ułożenie ust podczas ssania. Dobrze, by wargi malca swobodnie opierały się o kołnierz smoczka, a żuchwa wysuwała się do przodu i poruszała poziomo. Dziecku będzie się lepiej ssało, jeśli końcówka będzie lekko spłaszczona na całej długości. Smoczek nie może być zbyt długi. Gdy tak jest, dziecko będzie czuć dyskomfort przy połykaniu.

Pediatrzy i logopedzi polecają raczej smoczki silikonowe. Są twardsze niż kauczukowe i zmuszają do większego wysiłku podczas ssania. Smoczki kauczukowe są odpowiednie dla niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym (uwaga, kauczuk może uczulać).

Smoczek jak pierś matki

Jeśli maluch tylko od czasu do czasu będzie dostawał mleko w butelce, a na co dzień będzie karmiony piersią, można rozważyć kupno butelki wyposażonej w tzw. dynamiczny smoczek, zbudowany z niejednorodnych warstw silikonu. Wysysanie przez niego pokarmu wymaga od dziecka intensywnej pracy warg i języka, nie powinno więc zaburzyć naturalnego karmienia.

Wolny przepływ dla najmniejszych

Dla noworodka i małego niemowlęcia dobrze jest wybrać smoczek o wolnym przepływie. Mleko wypływa z niego na tyle wolno, że niewprawny jeszcze w ssaniu malec nadąży z przełykaniem.

- Dziurka o wolnym przepływie pozwala niemowlęciu jeść bezpiecznie bez krztuszenia się.

- Sprężysta, dość twarda końcówka sprawia, że malec ssie smoczek, a nie zgniata go ani nie gryzie.

- Szeroka, okrągła podstawa smoczka wymusza prawidłowe ułożenie ust.

- Szeroki otwór usprawnia wsypanie i przygotowanie mieszanki.

- Prosty kształt ułatwia dokładne umycie butelki.

- Dobrana do wieku dziecka wielkość pomaga w przyrządzeniu odpowiedniej porcji mleka.

Więcej o: