Jak dbać o akcesoria do karmienia?

Akcesoria do karmienia mlekiem modyfikowanym lub odciągniętym mlekiem mamy wymagają starannej pielęgnacji. Tylko wtedy są dla dziecka bezpieczne.

Przestrzeganie zasad higieny jest ważne dla zdrowia dziecka. Niedomyta butelka lub smoczek mogą być przyczyną pleśniawek, biegunki i innych przykrych dolegliwości. Mleko i resztki śliny są bowiem idealną pożywką dla bakterii.

Dokładne mycie

Bywa, że w pośpiechu lub z powodu rutyny nie myjemy dokładnie akcesoriów do karmienia, zbyt szybko przestajemy je wyparzać lub już umyte stawiamy w niezbyt czystym miejscu. Wszystkie akcesoria do karmienia należy za każdym razem dokładnie opłukać gorącą wodą, a potem wygotować lub wyparzyć w specjalnym sterylizatorze. Butelki i smoczki zdezynfekowane w ten sposób przechowujemy w czystym miejscu. Dopiero gdy maluch skończy pół roku, można zacząć myć smoczki i butelki w zmywarce. A i wtedy warto co kilka dni poddać je wyparzaniu lub przelać wrzątkiem.

Oblizywanie smoczka

Zdarza się, że rodzic, zanim poda dziecku butelkę, próbuje mieszankę, by upewnić się, że nie jest zbyt gorąca, i oblizuje przy tym smoczek. Nie należy tego robić. Nawet u zdrowych osób w ślinie obecne są liczne bakterie, które mogą być dla dziecka szkodliwe. Dorośli na wiele drobnoustrojów są niewrażliwi, ale u niemowlęcia mogą one wywołać stany zapalne jamy ustnej (np. pleśniawki albo bardzo groźną dla malca opryszczkę), biegunkę, katar i inne dolegliwości. Poza tym oblizując smoczek, można przekazać dziecku próchnicę.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy mieszanka nie jest zbyt gorąca, wystarczy wylać kilka kropel na wewnętrzną stronę nadgarstka.

Kiedy wymienić butelkę i smoczek?

Niekiedy w ramach oszczędności nie wymieniamy akcesoriów do karmienia tak często, jak jest to zalecane. Zdarza się, że nie widać na nich większych śladów zużycia. Jednak nawet w maleńkich rysach i niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeniach gromadzi się brud i namnażają szkodliwe bakterie. Dlatego warto dbać o higienę - nawet na pozór niezniszczony smoczek trzeba wymienić najpóźniej po trzech miesiącach używania. A czasem wcześniej - gdy tylko zauważycie na nim jakiekolwiek uszkodzenia.

Butelki są od smoczków trwalsze. Jeśli jednak mają ślady zużycia, również trzeba je wymienić.

Solidny smoczek

Niekiedy rodzice powiększają dziurkę w smoczku igłą lub nożyczkami, by ułatwić dziecku ssanie. Nie wolno tego robić! Otwór tak powiększony może mieć ostre brzegi, które mogą skaleczyć śluzówkę jamy ustnej dziecka. Poza tym trudno zrobić w ten sposób dziurkę odpowiedniej wielkości. W takiej sytuacji trzeba zmienić smoczek na taki o szybszym przepływie lub taki o zmiennym przepływie, w którym dziurka powiększa się albo zmniejsza w zależności od ułożenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA