Oswoić butelkę

Nic nie jest takie straszne, jak wygląda na początku. Nie bójcie się zatem karmienia butelką. Nauczycie się go równie szybko jak dziecko.

Zdecydowaliście się karmić lub dokarmiać dziecko butelką? Oto najważniejsze informacje, które pomogą wam pokonać początkowe trudności.

1. WYBÓR MIESZANKI

Skład rozmaitych mieszanek mlecznych dostępnych w sklepach jest bardzo zbliżony. Decyzję, którą wybrać, najlepiej podjąć po konsultacji z pediatrą, szczególnie jeśli chodzi o noworodka. Warto też oszacować koszty karmienia i zdecydować się na takie mleko, które będziemy w stanie kupować stale (trudno zmieniać mleko, do którego malec już się przyzwyczaił).

Maluchy do piątego miesiąca życia dostają mleko początkowe, oznaczone cyfrą 1. Zdrowemu niemowlęciu podaje się mleko bez żadnych dodatkowych oznaczeń.

Dla dzieci, których ktoś z rodziców lub rodzeństwa ma stwierdzoną alergię, przeznaczone jest mleko hipoalergiczne (HA). Jeżeli lekarz stwierdził już u niemowlęcia alergię, zapewne przepisze mu jeden z hydrolizatów białkowych o znacznym stopniu hydrolizy (preparaty kupowane na receptę są o połowę tańsze). Jest też mleko dla wcześniaków, dla dzieci z niską wagą urodzeniową, dla niemowląt z małym apetytem, kolką, tendencją do ulewania... Wybór tych mieszanek trzeba poprzedzić konsultacją u pediatry.

2. INFORMACJE NA OPAKOWANIU

Na etykiecie znajdują się ważne informacje o składzie mieszanki, a także to, jakie porcje i jak często podawać dziecku mleko. Trzeba jednak pamiętać, że ta- ki schemat jest umowny, a każde dziecko ma inny apetyt. Jeżeli chce jadać np. mniej a częściej, to nie ma w tym nic złego. Lekarza wtedy trzeba się poradzić, gdy objętość dziennie wypijanego mleka znacznie odbiega od schematu albo nasze dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze.

3. NIEZBĘDNE AKCESORIA

Warto mieć przynajmniej 2-3 butelki (małe starczą na 2-3 miesiące; duże nie zawsze mają podziałkę pozwalającą na przygotowanie posiłku dla noworodka). Pamiętajcie, że wyparzacz i podgrzewacz są często dostosowane do rozmiarów butelek konkretnej firmy. Co miesiąc trzeba wymieniać smoczki. Sylikonowe są nieco bardziej trwałe, kauczukowe - bardziej miękkie. Co do rodzaju i kształtu smoczka, decydujący głos ma dziecko - jedne maluchy lubią smoczki twardsze i okrągłe, inne kauczukowe o kształcie anatomicznym.

4. DODATKOWE UDOGODNIENIA

Dużym ułatwieniem jest wyparzacz (pozwala sprawnie zdezynfekować smoczki i butelki, co jest ważne przez pierwsze pół roku) i podgrzewacz (można w nim podgrzać wodę lub gotową mieszankę, a w przyszłości słoiczek z zupą). Ale butelki można też gotować w garnku z wodą (niektóre dają się dezynfekować w kuchence mikrofalowej), a mleko podgrzewać w kąpieli wodnej.

5. TEMPERATURA MLEKA

Woda do rozpuszczenia mlecznego proszku powinna mieć temperaturę ciała. W zbyt zimnej mleko źle się rozpuszcza, w za ciepłej z kolei - giną witaminy. Przed podaniem dziecku butelki sprawdź temperaturę mieszanki, kapiąc odrobinę płynu na wewnętrzną część swojego przedramienia.

6. ODMIERZANIE MIESZANKI

W opakowaniu mieszanki znajduje się zazwyczaj miarka. Używaj jej do przygotowywania mleka. Dodawaj dokładnie tyle miarek proszku, ile jest w przepisie, ani mniej, ani więcej.

7. DO WYPICIA OD RAZU

Gotową mieszankę od razu podaj dziecku. Jeśli niemowlę nie wypije wszystkiego, mleko może poczekać pół godziny, potem trzeba je wylać. W połączeniu ze śliną w mleku szybko mnożą się drobnoustroje. Jeżeli maluch nie dotknął smoczka, mleko może postać najwyżej dwie godziny.

8. KARMIENIA NOCNE

By w nocy sprawnie przygotować mleko, użyj przegotowanej zimnej wody i dolej do niej odrobinę wrzątku (sprawdź temperaturę mieszanki!). Możesz też letnią wodę trzymać w termosie albo wyparzoną butelkę z wodą zostawić w podgrzewaczu ustawionym na podtrzymanie temperatury. Mleko dodawaj tuż przed karmieniem.

9. STAŁE PORY JEDZENIA

W pierwszym miesiącu życia karmienie odbywa się prze-ważnie na żądanie, gdyż noworodek ma prawo jeść często, małymi porcjami. Ale w drugim miesiącu życia dziecko zazwyczaj ma już określone godziny snu, czuwania i jedzenia. Oczywiście przesunięcie karmienia o pół godziny nie ma żadnego znaczenia. Przerwy między posiłkami są niezbędne, żeby organizm malucha miał czas na strawienie pokarmu.

JAKA WODA?

Do przygotowania mieszanki najlepiej używać wody źródlanej niskozmineralizowanej, takiej, która ma pozytywną opinię IMiD, CZD lub PZH i jest rekomendowana do spożycia przez niemowlęta.

Więcej o: