Zanik pokarmu

Urodziłam córkę przez cesarskie cięcie. Pokarm pojawił się dopiero po 5 dniach, więc mała była dokarmiana butlą. Po powrocie do domu nie chciała początkowo piersi, karmiłam ją odciąganym mlekiem, ale po tygodniu zaczęła ssać. Po dwóch tygodniach mała zaczęła płakać, gdy podawałam jej pierś, i nie słychać było przełykania. Zdziwiło mnie to, więc odciągnęłam mleko laktatorem i szok: po pół godzinie było go tylko 20 ml. Teraz karmię ją w sposób mieszany: raz pierś, raz butla, ale chciałabym karmić tylko piersią. Pobudzam cały czas laktację, piję herbatki i cztery litry wody dziennie. Co jeszcze mogę zrobić?

Mała ilość odciągnię-tego mleka o niczym jeszcze nie świadczy. Ponieważ córeczka była karmiona butelką (pewnie ze smoczkiem), mogło dojść do zaburzenia techniki ssania. Dopóki mleka było za dużo, nic się nie działo, bo mała mogła bez problemu się najeść, nawet źle ssąc - dużo mleka wypływało samoistnie. Kiedy laktacja się normuje (piersi stają się miękkie, wiotkie), trzeba już porządnie ssać, żeby się najeść. I pojawia się problem, bo mała sobie z tym nie radzi. Proszę córcię za każdym razem przystawiać do piersi, a jak zaczyna być niespokojna, najpierw zmienić pierś, a później podać trochę mleka kroplomierzem, łyżeczką, strzykawką. Jeśli między karmieniami ma Pani czas, to można odciągać pokarm - będzie porcja do podania po następnym karmieniu. Często już samo rozstanie ze smoczkiem powoduje poprawę. Gdyby jednak to nie wystarczyło, namawiam na wizytę w poradni laktacyjnej.

Pić proszę tyle, ile Pani potrzebuje, półtora, dwa litry dziennie (nie chodzi o produkcję mleka, tylko o potrzeby Pani organizmu). Warto popijać napar z melisy na uspokojenie.

Na koniec drobna uwaga: synteza mleka rusza około 16. tygodnia ciąży, zatem nie ma możliwości, żeby go nie było wtedy, gdy dziecko się rodzi. Czasami jednak na skutek nienajlepszej techniki ssania dziecko ma problem z wydobyciem kropel siary, czyli tego pierwszego mleka.

Więcej o: