Dieta karmiącej mamy - kapusta

Przeczytałam w książce Tracy Hogg, że jeśli chodzi o kolkę, to wszelkie diety polegające na niejedzeniu np. kapusty, czekolady itp. są bezsensowne, bo żadna z tych rzeczy nie wywołuje wzdęć u maluszków. Że bóle brzuszka i kolka biorą się z połykania powietrza podczas ssania. Czy to prawda? Czy kapusta rzeczywiście nie szkodzi?

Wszystko, co zjadamy, jest rozkładane na prostsze związki organiczne, które ostatecznie służą nam jako źródło energii lub budulec dla naszych tkanek i substancji wytwarzanych przez sam organizm. Jedną z nich jest właśnie pokarm kobiecy.

Po drodze zachodzi mnóstwo skomplikowanych reakcji biochemicznych, które zależą nie tylko od tego, co jemy, ale także od tego, kto je, bo każdy ma nieco inną przemianę materii. Dlatego pewne produkty mogą za pośrednictwem mleka wpływać na samopoczucie dziecka, ale wcale nie muszą.

To prawda, że łykanie powietrza w czasie ssania (czy to z powodu zbyt szybko płynącego mleka, czy też z powodu łapczywości malucha) jest częstą przyczyną kolki, ale nie jedyną. Kolka może świadczyć po prostu o niedojrzałości przewodu pokarmowego. Może ją mieć także maluch z alergią czy nietolerancją pokarmową (wskutek nadprodukcji gazów w przewodzie pokarmowym). Czasami kolka jest reakcją na nadmiar wrażeń, z którym maluch sobie nie radzi.

Nie jestem zwolenniczką sztywnych diet dla kobiet karmiących. Uważam, że każda mama powinna sama stopniowo rozszerzać sobie dietę (obserwując młodego człowieka) tak, by dieta była jak najbardziej urozmaicona. A z kapustą jest tak jak z innymi produktami: może namieszać w brzuszku, ale wcale nie musi.

Więcej o: