Antykoncepcja

Jak długo działa Depo-Provera? Podobno jeden zastrzyk zabezpiecza przed ciążą na trzy miesiące? Ja po pierwszym zastrzyku przez trzy miesiące plamiłam, dlatego zrezygnowałam z następnego. Plamienia ustały, ale okresu nie mam. Kiedy zacznę miesiączkować?

Depo-Provera to hormonalny środek antykoncepcyjny, który zabezpiecza przed ciążą na co najmniej trzy miesiące. Mogą go stosować kobiety karmiące, bo zawiera wyłącznie progesteron (estrogeny zmniejszają laktację). Podczas przyjmowania Depo-Provera mogą wystąpić nieregularne plamienia i zatrzymanie miesiączki. Na powrót do normalnego cyklu miesiączkowego po odstawieniu takiego środka organizm potrzebuje czasami kilku miesięcy.

Ponad tydzień temu zaczęłam brać Cerazette. Wczoraj rano dostałam miesiączki i silnego bólu brzucha. Bolesne miesiączki miewałam i dawniej, ale czy przy tych pigułkach też ma tak boleć? Ile dni może trwać krwawienie i kiedy ewentualnie iść do lekarza?

Cerazette należy do pigułek jednoskładnikowych, czyli takich, które nie zawierają estrogenów (hamujących laktację), lecz tylko gestageny. Podczas stosowania gestagenów mogą występować plamienia i krwawienia ciągnące się dość długo. Miesiączki mogą być, niestety, nieregularne, obfite, a czasem bolesne. Może też wystąpić czasowe zahamowanie występowania miesiączki. Objawy, które Pani opisuje, nie są więc niepokojące, ale z pewnością przykre i kłopotliwe. Dlatego warto powiedzieć o nich ginekologowi, który być może zmieni ten środek antykoncepcyjny na inny.

Co Pani sądzi na temat przyjmowania hormonów podczas karmienia piersią?

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że tabletki wpływają na ilość mleka?

Jeśli kobieta karmiąca piersią chce stosować hormonalną antykoncepcję, zaleca się stosowanie środków jednoskładnikowych zawierających progestagen (naj-częściej jest to Cerazette). Uważa się je za bezpieczne, nie mają wpływu na ilość mleka. Laktacja może się natomiast zmniejszyć przy przyjmowaniu estrogenów (czyli np. przy stosowaniu dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych).

Więcej o: