Jak pogodzić studia z karmieniem piersią?

Na pytania dotyczące karmienia piersią odpowiada Malwina Okrzesik psycholożka, konsultantka laktacyjna, współautorka książki "Piersią spoko. Poradnik mamy karmiącej"

Moje dziecko ma 4 miesiące. Za miesiąc mam pierwszy zjazd na studiach zaocznych. Dwa dni, sobota i niedziela, będą

wypełnione od rana do wieczora. Na szczęście zajęcia mam w mieście, w którym mieszkam, więc wieczorem będę w domu. Mam nadzieję, że w ciągu dnia będzie dłuższa przerwa, żeby mąż mógł przywieźć mi dziecko na karmienie. Tak czy owak przez cały dzień mała będzie na butelce. Chcę ściągać mleko i zrobić zapas na te dwa dni, ale idzie mi to wyjątkowo wolno - za jednym razem ściągam tylko 10 ml mleka. Czy jeśli będę to robić regularnie, jest szansa, że będzie go więcej niż 10 ml? Jak często odciągać mleko podczas zjazdów, żeby nie było kłopotu z laktacją?

Maria

Czasu jest jeszcze sporo, więc proponuję zacząć już teraz zbierać odciągane przez dzień mleko i pod koniec dnia całą porcję zamrozić. Najlepiej odciągać pomiędzy karmieniami, 3-4 razy dziennie, w porach, kiedy Pani jest wypoczęta - wtedy pokarmu będzie

więcej. Odciągnięty pokarm trzeba najpierw schłodzić w lodówce, a dopiero potem dolać go do porcji odciągniętej wcześniej. Obecnie ściąga Pani niewiele pokarmu, ponieważ laktacja jest ustabilizowana i trudno o "nadwyżki". Ale jeśli będzie to Pani robiła częściej, na pewno produkcja mleka się zwiększy. Trudno powiedzieć, co będzie z piersiami w czasie zjazdów, ale jeśli chociaż raz mąż przyjedzie z dzieckiem do karmienia, to zapewne wystarczy i odciąganie nie będzie konieczne. Warto mieć przy sobie na wszelki wypadek odciągacz. I wkładki laktacyjne, żeby nie było niemiłej niespodzianki w postaci poplamionej bluzki. W sobotę, po pierwszym dniu zjazdu wchodzi Pani do łóżka z maluszkiem i karmi jak najczęściej aż do rana. Myślę, że poradzi sobie Pani bez problemu. Zjazdy są raz na dwa tygodnie, córeczka rośnie i niedługo zacznie jeść też inne rzeczy.

Więcej o: