Biustonosz do karmienia - jak wybrać najlepszy?

Dobrze dobrany biustonosz nie tylko podtrzymuje piersi i nadaje im piękny kształt, ale także chroni skórę przed rozciągnięciem i utratą jędrności. Radzimy, jak wybrać dobrą bieliznę na czas ciąży i karmienia.

Dobrze dobrany biustonosz - nie tylko w czasie ciąży i karmienia - musi podtrzymywać piersi. Powinien być ściśle dopasowany pod biustem i mieć odpowiednio duże miseczki, które nie spłaszczają piersi. Jeśli po założeniu koszulki widać, że piersi nie mają krągłego kształtu, odznaczają się "buły" albo biust wydaje się obwisły - oznacza to, że biustonosz jest niedopasowany.

To, jak będzie wyglądał biust po zakończeniu karmienia, zależy przede wszystkim od tego, czy już w czasie ciąży piersi były dobrze podtrzymywane. Do największych zmian wielkości piersi dochodzi właśnie podczas ciąży i na początku karmienia. Dlatego ważne, by w tym czasie nosić biustonosz dobrze podtrzymujący biust, co chroni przed rozstępami i utratą jędrności. Na wygląd piersi nie ma natomiast wpływu długość karmienia.

DZIEWIĘĆ MIESIĘCY ZMIAN

Są kobiety, które pierwsze zmiany w wielkości piersi zauważają dopiero w czwartym miesiącu ciąży. U innych powiększenie i bolesność piersi są pierwszymi oznakami odmiennego stanu.

W ciąży nie warto kupować biustonoszy na zapas - lepiej obserwować zmiany i reagować na bieżąco. Z rosnącym obwodem pod biustem łatwo sobie poradzić. Wystarczy kupić "przedłużkę" do staników lub zapinać biustonosz na dalsze haftki. Nie można jednak bagatelizować powiększających się piersi i nosić za małej bielizny. Jeśli piersi "wylewają się" górą z miseczek lub stanik uciska, trzeba kupić większy rozmiar.

Lepiej unikać bielizny reklamowanej jako "rosnąca razem z biustem". Elastyczne biustonosze nie zapewniają piersiom wystarczającego podtrzymania - piersi w nich podskakują, a skóra nadmiernie się rozciąga.

KARMNIK NA MIARĘ

Stanik do karmienia najlepiej kupić przed porodem (ale nie wcześniej niż w 9. miesiącu - biust często powiększa się w końcówce ciąży). Po pierwsze - przyda się już w szpitalu, a po drugie - po urodzeniu dziecka jest wiele ważniejszych spraw niż buszowanie w sklepach z bielizną. A na wybór odpowiedniego stanika trzeba poświęcić sporo czasu. Nie wystarczy dobre określenie rozmiaru - staniki różnych firm różnią się krojem, czasem także wielkością. Trzeba przymierzyć kilka modeli i wybrać najlepiej dopasowany i najwygodniejszy.

Wybierając biustonosz tuż przed porodem, należy od aktualnego obwodu pod biustem odjąć ok. 10 cm (obwód zmniejszy się po porodzie). Jeśli mama w ciąży nie przytyła ponad normę, może wybrać obwód sprzed ciąży. Miseczka powinna być o rozmiar większa od tej, którą nosimy w końcówce ciąży. W czasie połogu laktacja dopiero się stabilizuje, a piersi zmieniają wielkość kilka razy w ciągu doby, w zależności od tego, czy są po karmieniu, czy przed karmieniem.

KWESTIA USZTYWNIENIA

Na początek lepiej wybrać biustonosz bez fiszbin, choć taki gorzej podtrzymuje duży biust. Fiszbiny mogą uwierać, np. podczas karmienia na leżąco (ta pozycja przypadnie do gustu mamom po cesarce oraz tym, które męczy nocne karmienie).

Miękki biustonosz przyda się także do... spania. Wiele kobiet w początkowym okresie karmienia nosi biustonosz także w nocy, bo umożliwia on noszenie wkładek laktacyjnych, które chronią łóżko i ubranie przed zalaniem mlekiem z piersi (częste doświadczenie, dopóki laktacja się nie ustabilizuje). Można weń także włożyć okłady z liści kapusty (pomagają przy miejscowym zastoju czy nawale mlecznym). Poza tym bez stanika skóra piersi bardziej się naciąga, a to może powodować rozstępy.

Czasem słyszy się, że w czasie karmienia nie można nosić bielizny na fiszbinach. To nieprawda. Warunek jest jeden: pierś nie może być uciskana ani przez fiszbiny czy szwy, ani przez za małą miseczkę. Musi swobodnie leżeć podtrzymywana przez ściśle dopasowany pas pod biustem. Fiszbiny nie mogą przecinać piersi, tylko okalać je, leżąc płasko na klatce piersiowej pod piersiami i obok nich. Końcówka fiszbiny z boku powinna być wycelowana mniej więcej w środek pachy. Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie miseczka jest za mała.

Warto pamiętać o tym, że biustonosze w tym samym rozmiarze mogą różnić się od siebie rozstawem fiszbin.

WYGODA I WYGLĄD

Główna cecha biustonoszy dla karmiących mam to odpinana klapka, która umożliwia przystawienie dziecka do piersi bez zdejmowania bielizny. Przed zakupem stanika wypróbujmy, czy zapięcie da się łatwo odpiąć i zapiąć jedną ręką, czy towarzyszy temu trzask, czy też dzieje się to bezgłośnie (czasem niemowlę budzi każdy szelest). Warto przejrzeć się w lustrze także po odpięciu klapki - część biustonoszy odsłania wówczas całą górę piersi, inne mają jeszcze szeroki pas materiału przebiegający nad brodawką. Lepiej zawczasu pomyśleć, jaki widok wolimy prezentować postronnym obserwatorom. Miłym udogodnieniem jest spotykana w niektórych biustonoszach przypinka oznaczająca pierś, z której ostatnio dziecko było karmione (następne karmienie zaczynamy wtedy od drugiej).

Trzeba oczywiście wybrać jeszcze kolor biustonosza. Najlepiej mieć przynajmniej jasny i ciemny na zmianę. Warto wybrać materiał, który szybko schnie - plamy z mleka są pożywką dla bakterii, więc tę część bielizny trzeba często prać.

STANIK W SIECI

Mając problem ze znalezieniem wygodnego i w pełni odpowiadającego biustonosza do karmienia, można spróbować przerobić zwykły stanik. Instrukcja, jak to zrobić, znajduje się na forum Lobby Biuściastych na gazeta.pl oraz na blogu stanikomania.blox.pl. Tam też można znaleźć informacje na temat marek biustonoszy do karmienia, a także rozmiarów i sklepów z bielizną.

A co ma zrobić mama, która już odstawiła dziecko od piersi i ze smutkiem przygląda się nie tak jędrnemu jak dawniej biustowi? Nie rozpaczać, tylko naprawić szkody. Piersiom dobrze zrobią masaże i pielęgnacja skóry, ćwiczenia (rewelacyjne jest pływanie) i dobrze dobrany stanik. Warto w taki zainwestować, by odzyskać piękny biust.

Przeczytaj także:

 

Biustonosz do karmienia: usztywniany, bez fiszbin... Jak dobrać stanik do karmienia?

OKREŚL SWÓJ ROZMIAR

Aby ustalić obwód stanika, zmierz się centymetrem tuż pod piersiami. Wypuść powietrze i mocno zaciśnij miarkę. Wynik zaokrąglij w dół do pełnej "piątki", a następnie odejmij jeszcze 5 cm. Jeśli np. odczytujesz z miarki 78 cm, zaokrąglony pomiar to 75 cm, a właściwy obwód biustonosza to 70 cm.

Żeby dopasować rozmiar miseczki, zmierz obwód biustu na wysokości brodawek. Nie spłaszczaj piersi. Swój rozmiar znajdziesz w tabeli dostępnej m.in. na stronach internetowych: stanikomania.blox.pl, dopasowana.pl, biustonoszedokarmienia.pl lub na forum gazetowym Lobby Biuściastych.

Ostateczną decyzję podejmuj zawsze dopiero po zmierzeniu stanika, nawet wtedy, gdy zdecydujesz się na zakupy przez internet. Dopóki nie oderwiesz metek, możesz go odesłać w ciągu 10 dni.

Więcej o: