Jak dobrać biustonosz w ciąży i na czas karmienia

Jesteś w ciąży? Twój biust zaczyna się zmieniać? Oto kilka rad, jak dobrać biustonosz w ciąży i na czas karmienia.

W czasie ciąży, kiedy biust zaczyna się zmieniać, a w planie masz karmienie piersią, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego biustonosza. To ważne zarówno dla twojego kręgosłupa, jak i dla biustu - aby uniknąć rozstępów i zapobiec obwisaniu piersi. Inwestycja w dobry stanik może okazać się skuteczniejsza niż inwestycja w drogi krem na rozstępy.

Zmierz się

Zanim kupisz stanik, musisz sprawdzić swoje wymiary: obwód pod biustem oraz rozmiar miseczek. Uwaga - te dwie wielkości nie są wprost zależne od siebie! Większe miseczki nie oznaczają większego obwodu, a stanik musi być dopasowany do konkretnego biustu, a nie biust do przeciętnych rozmiarów spotykanych w sklepach - jeśli powinnaś nosić 70 E, to nie daj sobie wcisnąć 80 C, bo to nie to samo! Przymierzaj i dobieraj, aż znajdziesz model i rozmiar naprawdę dla siebie.

Obwód na wydechu

Mierzysz go pod biustem na wydechu, bardzo ściśle. Od wyniku, który otrzymasz, odejmij 5 cm, po czym zaokrągleniu w dół otrzymasz rozmiar obwodu stanika. Np. jeśli pod biustem masz 88 cm, 88 - 5 = 83, zatem szukany rozmiar obwodu dla ciebie to 80. Miseczki - mierzysz obwód w biuście, najlepiej nago albo w miękkim biustonoszu. Rozmiar stanika ustalisz po odnalezieniu przecięcia się wymiaru obwodu pod biustem i w biuście, w tabeli rozmiarów np. w internecie. Na przykład przy obwodzie pod biustem (po zaniżeniu) 80 i w biuście 114, wskazane jest nosić miseczkę GG.

Większa część ciężaru piersi powinna być podtrzymywana przez obwód pod biustem, dlatego w tym miejscu stanik powinien być bardzo dobrze dopasowany - nie za ciasny, ale powinno się go czuć. Mierz go zawsze zapinając na ostatnie haftki (największy obwód stanika), aby w miarę rozciągania się z czasem mieć możliwość zapinać na coraz ciaśniejsze. Łatwo sprawdzić, czy stanik jest odpowiednio dobrany w obwodzie - wystarczy zsunąć ramiączka. Jeśli piersi pozostaną w niemal niezmienionej pozycji, jedynie lekko opadną, to znaczy, że rozmiar jest prawidłowy. Jeśli tak nie jest, to spróbuj zmienić stanik na taki z mniejszym obwodem, a większymi miseczkami. Jeżeli stanik pod biustem jest zbyt luźny, podjeżdża do góry na plecach, nie podtrzymuje piersi, które zaczynają zwisać. Nie pomoże wtedy skracanie ramiączek, bo efekt się nie zmieni, możesz zyskać jedynie wgłębienia w ramionach. Nie jest dobrze również wtedy, gdy piersi wysuwają się dołem, a fiszbiny zamiast na żebrach, leżą na piersiach - wówczas należy dobrać węższy obwód.

Ramiączka muszą być dopasowane

Ramiączka, które powinny dźwigać nie więcej niż ok. 10 proc. ciężaru biustu, nie mogą wpijać się w ciało, ani pozostawiać czerwonych śladów. Muszą być dopasowane do twojej sylwetki, nie za krótkie - bo to skutkuje zbyt wysokim podciąganiem biustu i unoszenie się obwodu stanika na plecach - ale i niezbyt długie, co z kolei powoduje marszczenie się miseczek w górnej części i smętne zwisanie biustu, oraz zsuwania się ramiączek z ramion.

Gdy miseczka jest za mała...

Pierś nie może być "przecięta" brzegiem miseczki, spoza krawędzi nie powinny wydobywać się żadne spiętrzenia ciała, "buły". Jeśli nadmiar piersi wystaje nad górną krawędzią, to znaczy, że miseczka powinna być większa (albo lepiej uszyta - może to nietrafiony model, lub ten krój miseczki nie odpowiada Twojemu biustowi). Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś, nie tylko jej przód, więc jeśli masz dobrze - niezbyt krótko - ustawione ramiączka, a pierś wychodzi bokiem, to znaczy, że miseczka nie jest odpowiednia, gdyż pierś nie mieści się w niej znajduje ujście pod pachą. Jeśli miseczka marszczy się, przypuszczamy, że jest za duża, ale problem może być odwrotny - przy zbyt małych miseczkach fiszbina tworzy węższe U i pierś nie wypełnia jej do końca, dlatego z wierzchu materiał się fałduje. Spróbuj dobrać większą miseczkę, którą w całości wypełni pierś. Przyjrzyj się rozstawowi miseczek - czy nie są zbyt blisko siebie? Wszak pierś zaczyna się w okolicach pachy, a nie tylko przy samej brodawce.

Jeśli górna krawędź miseczek nie przylega do piersi, materiał marszczy się, a piersi nie wypełniają całych miseczek, może to oznaczać, że są one za duże. Spróbuj wtedy przymierzyć stanik o mniejszych miseczkach - obwód, jeśli jest dobry, pozostawiając bez zmian.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Przymierzając stanik pochyl się do przodu i ułóż piersi w miseczkach zgarniając je również spod pach. Zrób kilka ruchów ciałem, schyl się i wyprostuj, aby sprawdzić, czy piersi się nie przemieszczają, nie wylatują z miseczek, nie rozjeżdżają się pod pachy, a fiszbiny (o ile są) nie wbijają się pod pachę, albo nie odstają z przodu, czego powodem może być zbyt mała miseczka. Fiszbiny zewnętrznym końcem powinny celować w środek pachy. Jeżeli fiszbina wbija się w ciało, to sygnał, że miseczka jest za mała. Przy za dużej miseczce fiszbina zewnętrznym końcem celuje w plecy. Stanik nie może uciskać ani deformować biustu, za to lekko go wypychać w przód - najlepiej jeśli pierś nie styka się z ciałem na wysokości żeber, a przód biustonosza w obwodzie się nie zwija.

Różne firmy - różne rozmiary

Pamiętaj, że różne firmy stosują różne tabele rozmiarów, dlatego zawsze przymierzaj stanik zanim go kupisz, być może najlepszy będzie ten rozmiar, który według tabeli teoretycznie ci nie odpowiada. Jeśli robisz zakupy przez internet, pamiętaj tym, że masz prawo odesłać niepasujący model, albo wymienić go na inny!

Kupowanie stanika w ciąży

W związku ze zwiększającym się obwodem, najwygodniej kupić przedłużkę, najlepiej z kilkoma haftkami. Miseczki wybierz nieco większe, a jeśli biust powiększa się bardzo, konieczne jest kupno nowego stanika.

W końcówce ciąży kupujesz stanik do karmienia. Obwód dobierz według rozmiaru sprzed ciąży - mierząc go z przedłużką, którą po urodzeniu skrócisz/odepniesz i będzie w sam raz. Miska powinna być większa o numer, najwyżej dwa, bo piersi mogą się zwiększyć, ale po unormowaniu laktacji dla odmiany zmniejszyć, trudno to przewidzieć, różnie bywa u różnych kobiet . Pierwszy stanik powinien być miękki, wygodny. Prawdopodobnie dużo czasu będziesz spędzała w łóżku, wygodniej więc będzie wybrać model bez fiszbin, aby nie uwierały, chociaż dobrze uszyty i dobrany biustonosz z fiszbinami również nie będzie przeszkodą - fiszbiny nie powodują zatorów, ani nie wrzynają się w biust same z siebie, jedynie gdy stanik jest nieprawidłowo dobrany.

Kupowanie stanika do karmienia

Miseczki powinny być większe, aby zmieściły się w nich wkładki laktacyjne, ewentualnie okłady czy liście kapusty, na czas nawału pokarmu, zastoju, gdy przerwy między karmieniami stają się dłuższe. Zanim laktacja się unormuje, mierzymy go zawsze przed karmieniem, kiedy piersi są największe.

Wybierając model biustonosza do karmienia, zwróć uwagę na wygodę. Można kupić modele rozpinane z przodu - w dobrze uszytym ramiączko nie ucieka do tyłu, więc nie ma problemu z zapinaniem. Do bardzo wygodnych należą modele z klapką odpinaną za pomocą klipsa - można je również zapiąć jedną ręką. Jeśli nie chcesz, aby twój maluszek przytulał się do materiału, lecz bezpośrednio do piersi, wybierz model, w którym ramiączko poprowadzone jest po zewnętrznej stronie miseczki w kierunku pachy, dzięki czemu po odpięciu klapki stanik nie opada, a pierś w całości jest odsłonięta, bez dodatkowego paska materiału łączącego przód stanika z ramiączkiem.

Kup sobie kilka staników

Noszony w często jeden szybko się porozciąga i straci fason, nie mając możliwości "wrócić do siebie". Pamiętaj, aby nie dopasowywać siebie do stanika, lecz stanik do siebie. Poza dbałością o piersi, kręgosłup i dobrym samopoczuciem, możesz też wyglądać lepiej - prawidłowo dobierając biustonosz i podnosząc w górę pierś, eksponujesz talię. Jeśli wolisz stanik bez fiszbin, to nie musi on być wielki, biały lub beżowy - można kupić piękne, kobiece, na ładnych ramiączkach - wąskich lub składających się z wielu cienkich paseczków. Zajrzyj do sklepów internetowych, gdzie znajdziesz nie tylko klasyczne, białe biustonosze, ale i kolorowe, ładne, które sprawią, że poczujesz się nie tylko matką, ale i kobietą.

To także może cię zainteresować:

 

Biustonosz do karmienia: usztywniany, bez fiszbin... Jak dobrać stanik do karmienia?

Akcesoria stanikowe:

Przedłużka - (do kupienia w pasmanterii lub w internecie) bardzo przydatna do stanika, który jest zbyt wąski w obwodzie, a bardzo dobrze leży. Nieoceniona podczas ciąży gdy zwiększa się obwód pod biustem, przy karmieniu, kiedy z kolei obwód się zmniejsza.

Ściągacz ramiączek - (do kupienia białe, kolorowe, silikonowe), służy do zbliżania do siebie ramiączek na plecach. Używamy go przy bluzkach mocno wykrojonych na łopatkach typu "bokserki", w sytuacji kiedy nie chcemy lub nie możemy założyć stanika bez ramiączek, podczas ćwiczeń, aby ramiączka nie zsuwały się z ramion.

Ramiączka silikonowe - jeśli nie chcesz lub nie możesz nosić biustonosza bez ramiączek możesz sprawić sobie przezroczyste silikonowe. Do kupienia są również kolorowe, a nawet z ozdobami biżuteryjnymi.

Woreczek do prania bielizny - dzięki niemu nie musisz prać stanika ręcznie, lecz w pralce. Podobną funkcję pełnią ażurowe kule , do których wkładamy stanik na czas prania, dzięki czemu nie deformuje się on, nie rozciąga, a haftki nie niszczą innych ubrań, niestety, kule są dostępne raczej do mniejszych rozmiarów, warto to sprawdzić przed zakupem.

Więcej o: