Brak pokarmu po porodzie. Kiedy matki chcą karmić, ale mleka nie ma

Brak pokarmu to niestety częsty problem wielu mam. Nie mówi się o tym zbyt często, ale kłopoty z laktacją są znacznie częstsze niż nam się wydaje. Warto wiedzieć, że początkowy brak pokarmu nie musi od razu oznaczać konieczności rezygnacji z naturalnego karmienia. Co zrobić, aby pobudzić laktacje?

Brak pokarmu po porodzie – kilka ważnych informacji

Na początek przytoczmy kilka faktów, które niekiedy umykają młodym mamom.

  • Zdrowy noworodek nie potrzebuje niczego prócz siary.
  • Dobrze, żeby pierwsze karmienie piersią miało miejsce najpóźniej dwie godziny po porodzie.
  • Nawet po cięciu cesarskim można karmić piersią.
  • Noworodek powinien być karmiony przynajmniej osiem razy na dobę.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Problemy z laktacją

Brak pokarmu po porodzie - metody pobudzania laktacji

Najważniejsze w problemach z laktacją to nie poddawać się. Jeśli młodej mamie zależy na karmieniu piersią, to istnieje wiele metod pobudzania laktacji. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. To zwiększa szanse, że pokarm szybciej się pojawi w piersiach.

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią

Ssanie piersi przez dziecko stymuluje bowiem zakończenia nerwowe na skórze brodawki oraz otoczki. Dzięki temu do przysadki mózgowej dociera sygnał, aby rozpocząć wydzielanie ważnych dla laktacji hormonów – prolaktyny i oksytocyny.

Pomocny może okazać się także laktator. Urządzenie pobudzi wydzielanie pokarmu. Najlepiej odciągać pokarm tuż po zakończonym karmieniu. Nie trzeba odciągnąć wiele mleka. Wystarczy odrobina, aby kanały mleczne pobudzić do działania.

Warto też skorzystać z porad doświadczonych mam i poradni laktacyjnej. Kompetentni doradcy udzielą najlepszych wskazówek na przykład dotyczących tego, w jakiej pozycji karmić dziecko. Mogą też poradzić, jakie herbatki laktacyjne będą skuteczne i pomóc ułożyć odpowiednią dietę wspomagającą laktację.

TO TEŻ CIĘ MOŻE ZAINTERSOWAĆ: Druhna używała laktatora w czasie sesji ślubnej. Pannie młodej to nie przeszkadzało

Więcej o: