Maria Dejmek szczerze o karmieniu piersią: "Potworny ból piersi, za mało pokarmu, potem nawały mleczne"

Karmienie piersią to proces, z którym zmaga się wiele mam po porodzie. Niektórym mamom karmienie piersią przychodzi łatwo, inne porównują je do walki, w której stawką jest każda kropla mleka. Jak karmienie piersią wyglądało u aktorki, Marii Dejmek?

Karmienie piersią - z tym zmaga się wiele mam

Maria Dejmek to aktorka "Barw Szczęścia", mama 4-miesięcznego synka, Gucia. Na Instagramie Maria pokazuje, jak wyglądają pierwsze miesiące z niemowlakiem. Dzieli się nie tylko tymi błogimi chwilami spokoju, kiedy dziecko śpi albo się uśmiecha. Pokazuje także zmęczenie, nieprzespane noce, problemy z laktacją. Za to cenią ją jej fanki. Piszą: "Cenię w tobie to, że jako nieliczna z celebrytek w ciąży, a potem już jako mama, nie przedstawiasz macierzyństwa jako cukier, lukier, miód". Ostatnio Maria podzieliła się ze swoimi obserwatorkami tym, jak wyglądały u niej pierwsze próby karmienia piersią.

Problemy z laktacją - jak sobie z nimi poradzić?

Karmienie piersią to niełatwe zadanie. Nawet po zajęciach ze szkoły rodzenia i przeczytaniu książek czy wpisów na blogach internetowych laktacja to wciąż zagadka. A wprowadzenie tego, co wiemy w teorii jest trudne. Tak o karmieniu piersią pisze Maria Dejmek:

Marysia, zobaczysz, karmienie piersią to magiczny moment”. Nasze początki nie były sielankowe... Potworny ból piersi, za mało pokarmu, potem nawały mleczne, zastój pokarmu, nieprzespane noce, te pytania: czy dobrze ułożyłam Gucia do karmienia...? A co jeżeli nałykał się za dużo powietrza? Boże... on jest taki maleńki... jak mam go prawidłowo odbić...?

Te wątpliwości zna każda mama. Co pomogło Marii na początku tej drogi? "Za każdym razem, kiedy chciałam się poddać, patrzyłam na mojego syna i wiedziałam, że muszę walczyć! Nie tylko dla odżywienia i budowania odporności małego, bezbronnego organizmu. Karmienie piersią ma również wspaniały wpływ na rozwój psychofizyczny maluszka. Nie mówiąc już o tym, że kobiety karmiące piersią szybciej dochodzą "do formy" sprzed ciąży i łagodniej przechodzą okres połogu! Mam oczywiście świadomość, że karmienie piersią to ogromny przywilej i nie każda mama ma tę możliwość. Kochane mamuśki, niezależnie od tego jak karmimy, każda mama jest najlepszą mamą na świecie!!!"

Każda mama, która zmaga się z karmieniem piersią może poradzić się położnej, doradczyni laktacyjnej albo promotorki karmienia piersią. Coraz częściej konsultacje odbywają się po porodzie, na oddziałach położniczych.

Zobacz wideo
Więcej o: