Biustonosz do karmienia? Dzięki naszym 9 poradom kupisz stanik idealny

Biustonosz do karmienia to must have każdej karmiącej mamy. Może on pomóc w dyskretnym i komfortowym karmieniu w miejscach publicznych, czy radzeniu sobie z bolesnością sutków i pleców. Nieocenioną pomocą może okazać się dobry stanik do karmienia. Jak wybrać najlepszy? Oto nasze rady.

1. Kiedy kupić biustonosz do karmienia

Im bliżej terminu porodu, tym bardziej gorączkowo przyszła mama dba o każdy szczegół wyprawki. Wiele z kobiet, chcąc przygotować sobie jak najwięcej rzeczy zawczasu, kupują biustonosz do karmienia jeszcze będąc w ciąży.  Nie jest to dobry pomysł. Pod koniec ciąży organizm nabiera wody, przez co rzeczywisty rozmiar biustu może zostać zaburzony i po porodzie stanik zwyczajnie nie będzie pasował.  

Równie kiepskim pomysłem jest kupienie biustonosza od razu po porodzie. Pierwsze tygodnie od pojawienia się na świecie malucha, to czas ustalania się laktacji. Piersi mogą być obrzmiałe i bolesne, co może znacznie obniżyć komfort zakupów i przymiarek. Co więcej, przez nawał pokarmu i nieustaloną laktację możemy zwyczajnie nie trafić z rozmiarem. Dlatego warto biustonosz do karmienia kupić sobie po około trzech tygodniach od porodu. 

2. Biustonosz do karmienia. Kiedy wybrać się do sklepu na przymiarki

Zaopatrzenie się w dobry biustonosz do karmienia niesie ze sobą wiele korzyści. Odpowiednia bielizna zredukuje bóle pleców i ramion. Co więcej, zapewni piersiom odpowiednie podparcie, okres laktacji obejdzie się z nimi łaskawie. Jednak, aby biustonosz się spełnił swoje zadanie, musi być dobrze dobrany. Pora dnia też ma znaczenie! 

Do sklepu z bielizną warto wybrać się po karmieniu. Dzięki temu po pierwsze uniknie się niekomfortowego wycieku mleka, a po drugie łatwiej będzie dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli karmimy co trzy godziny, warto zacząć mierzyć stanik mniej więcej godzinę od ostatniego karmienia. To oczywiście umowne przedziały czasowe. Sęk w tym, by biustonosza nie wybierać ani wtedy, gdy piersi są puste, ani wtedy, gdy są przepełnione. 

3. Biustonosz do karmienia. Gdzie kupić?

W sklepach z artykułami dla dzieci często znajdziemy materiałowe biustonosze bez fiszbin. W większości są one niedrogie, co jest ich zaletą, jednak podstawowym minusem jest fakt, że nie można ich zmierzyć. Jeśli zależy nam na dobrze dobranej bieliźnie warto wybrać się do sklepu z biustonoszami, który oferuje usługi gorseciarskie. W większości przypadków mama karmiąca będzie mogła wybrać wygodny i estetyczny model, a za drobną opłatą gorseciarka doda do stanika specjalne zapięcia ułatwiające wyjęcie piersi.  

4. Kup sobie ładny biustonosz do karmienia

Warto wybrać się do sklepu z bielizną (a nie z artykułami dziecięcymi) także jeszcze z jednego względu: wybór. O bawełnianych biustonoszach z marketu można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są eleganckie czy seksowne. Po porodzie kobieta musi na nowo odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji, zdefiniować siebie jako kobietę. Piękna bielizna, dodająca pewności siebie, będzie bardzo pomocna.

5. Biustonosz do karmienia. Postaw na wygodę

Okres karmienia piersią (zwłaszcza, gdy dziecko je tylko mleko mamy) to nie jest czas na fikuśną i niewygodną bieliznę. Biustonosz musi być wygodny. Podczas laktacji często skóra staje się wrażliwsza i koronkowe ozdoby mogą użytkowniczkę stanika zwyczajnie drapać i powodować dyskomfort. Lepiej zrezygnować też w seksownych, ale kłopotliwych dodatkowych pasków i ozdób. Nie dokładaj sobie w tym specyficznym okresie więcej zmartwień. Biustonosz do karmienia ma być ładny, ale też musi umożliwić ci (a właściwie twojemu dziecku) łatwy dostęp do piersi

6. Kup kilka biustonoszy do karmienia 

Jeśli już udało ci się wyrwać z domu na zakupy, a możliwości finansowe ci na to pozwalają, kup sobie kilka modeli staników do karmienia. Po pierwsze ze względu na swoje zdrowie i dziecka powinno się staniki często prać. Warto mieć więc kilka na zmianę. Po drugie wyciek mleka jest czymś, co zdarza się mamom często. Gdy jeden zaplamisz mlekiem, warto mieć drugi w odwodzie. Poza tym inny typ stanika przyda się pod letnią sukienkę, a inny pod białą bluzkę. 

7. Biustonosz do karmienia. Z odpinaną miseczką czy bez?

Mamy często decydują się na kupno zwykłych miękkich biustonoszy bez fiszbin. To dobre i wygodne rozwiązanie, o ile pierś możesz łatwo wydostać. Jest ono odpowiednie raczej dla kobiet z niedużym biustem. Duże piersi mogą potrzebować biustonosza z lepszą konstrukcją. Odpinane miseczki są bardzo wygodne wygodne. Producenci oferują różne typy zapięć - tzw. klik-klaki lub haftki. Warto wybrać takie, z którymi czujesz się bardziej komfortowo.

Za biustonoszem z fiszbinami i odpinaną miseczką przemawia też fakt, że może odciążyć plecy i ramiona, które są teraz dodatkowo obciążone cięższymi od mleka piersiami.

8. Biustonosz do karmienia. Uwaga na ozdoby

Szukając idealnego stanika do karmienia zwróć też uwagę na ozdoby. O ile małe cekiny, wyglądają ładnie, o tyle mogą być niebezpieczne dla dziecka. Maluch spędza przy piersi dużo czasu, małe świecidełko może je zainteresować. A od zainteresowania się do urwania go małymi paluszkami i włożenia do buzi droga już krótka. Lepiej chuchać na zimne!

9. Biustonosz do karmienia. Dlaczego stary stanik się nie nadaje?

Niektóre kobiety w ogóle nie decydują się na zakup nowego biustonosza po ciąży. Nie jest to dobry pomysł z kilku względów. Po pierwsze zmienia się rozmiar piersi. Za mały stanik, uciskająca fiszbina, miseczka dzieląca pierś na pół to potencjale ryzyko dla zdrowia. Może dojść bowiem do zatorów i zapalenia piersi. 

Kolejnym argumentem za wybraniem się na zakupy jest fakt, że przygoda z laktacją może zniszczyć twoją ulubioną bieliznę. Wyjmowanie - czasem nawet kilkanaście razy dziennie - piersi z miseczki może ją zdeformować i trwale powyginać. Jeśli jesteś bardzo przywiązana do dawnego stanika, a rozmiar nadal pasuje, rozważ oddanie go na przeróbki u gorseciarki. Odpinana miseczka uchroni go przed nieestetycznymi deformacjami. 

Więcej o: