Wakacje z małym ssakiem

Planujecie wielką wakacyjną wyprawę z niemowlęciem, które karmisz piersią? Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą wam w pełni cieszyć się wyjazdem.

W czasie jazdy samochodem konieczne będą częste postoje. To czas na przewinięcie malca, nakarmienie go piersią, schłodzenie mu buzi wodą w sprayu. Niektóre mamy próbują podczas jazdy karmić piersią dziecko siedzące w foteliku. To zły pomysł, zagraża bezpieczeństwu dziecka. Nie wolno też podczas jazdy wyjmować niemowlęcia z fotelika. Gdy dziecko jest spragnione lub głodne, musicie zrobić postój.

Dobre samopoczucie

Podstawą codziennego komfortu jest dobrze dobrany biustonosz. Ważne, żeby był uszyty z delikatnego, szybko schnącego materiału, w którym skóra może swobodnie oddychać. Na lato dobry będzie model mniej zabudowany, z ładnymi ramiączkami i dyskretnym zapięciem miseczki.

W ciepłe dni często wymieniaj wkładki laktacyjne. Wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów. Na spacer, wycieczkę czy wyprawę na plażę zabieraj zawsze świeżą wodę do picia. Zapotrzebowanie na płyny latem wzrasta, a ty dodatkowo tracisz wodę, oddając ją dziecku w pokarmie. Warto też mieć zawsze pod ręką zdrową przekąskę: wafle zbożowe, migdały, owoce. W okresie karmienia często zdarza się wilczy głód i lepiej go nasycić czymś wartościowym. Ze słońca korzystaj z umiarem. Do syntezy witaminy D, tak cennej dla kości i zębów, zupełnie wystarczy przebywanie w półcieniu. Jeśli umiesz pływać, poświęć trochę czasu na ten sport. Pływanie korzystnie wpływa na wygląd biustu, wzmacnia podtrzymujące go mięśnie, przywraca jędrność. Jest także dobre dla nadwerężonego noszeniem dziecka kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że do zimnej wody lepiej wchodzić stopniowo, by nie narażać organizmu na szok termiczny. W ogóle unikaj gwałtownych skoków temperatury (i rozsądnie korzystaj z klimatyzacji).

Karmienie w plenerze

Przy karmieniu w miejscu publicznym najlepiej sprawdzają się ubrania złożone z topu i spódnicy lub spodni. Jeśli uniesiesz dół koszulki i przystawisz niemowlę do piersi, prawie nie widać, że karmisz.

Jeśli chcesz osłonić pierś przed spojrzeniami, możesz użyć cienkiego szala. Oczywiście w publicznym karmieniu piersią nie ma nic niewłaściwego i dla wielu ludzi mama karmiąca dziecko to najpiękniejszy widok. Ale są też tacy, którzy pozwalają sobie w takiej sytuacji na niemiłe uwagi. Nie ma sensu narażać się na takie sytuacje. Inne rozwiązanie to karmienie w chuście. Najwygodniej jest przystawić malca ułożonego w pozycji kołyskowej (półleżącej). Na taką pozycję pozwala i chusta kółkowa, i pouch, i długa, w odpowiedni sposób zawiązana. Nieco problemów może jedynie przysporzyć zmiana piersi, jeśli dziecko po opróżnieniu jednej chce jeszcze possać drugą. Wtedy trzeba zmienić ułożenie w chuście, co przy chuście wiązanej zwykle oznacza zamotanie jej na nowo. O ile noworodka można nakarmić w każdych okolicznościach, o tyle niemowlę trzy-, czteromiesięczne łatwo się rozprasza. Wybierając miejsce do karmienia w czasie spaceru, pamiętaj, że dziecko będzie spokojniej ssało tam, gdzie nie będzie mu przeszkadzał nadmiar bodźców. Jeśli to możliwe, w parku wybierz zacienioną ławkę  w bocznej alejce. W restauracji poszukaj stolika z dala od głośników i usiądź tyłem do pełnej ludzi sali. Na plaży przyda wam się namiocik, który zapewni trochę cienia i intymności, gdy dziecku trzeba będzie podać pierś czy ułożyć je do snu. Przed karmieniem połóż na swoim przedramieniu tetrową pieluszkę i dopiero na niej oprzyj malca – inaczej będziecie się oboje mocno pocić.

Napoje wyskokowe

Znajomi mogą proponować ci lampkę wina czy piwo. Jeśli okazja jest wyjątkowa, a dziecko ma więcej niż trzy miesiące, możesz wypić kieliszek bezpośrednio po nakarmieniu dziecka.

Nie śpiesz się potem z następnym karmieniem – odczekaj co najmniej 2-3 godziny. Pamiętaj, że im mniej ważysz, tym wolniej twój organizm przetwarza alkohol. Żeby się zorientować w tej kwestii, skorzystaj z internetowego kalkulatora stężenia alkoholu we krwi. Możesz też wcześniej odciągnąć mleko z piersi i podąć je (w butelce, kieliszku lub łyżeczką) dziecku, gdy będzie głodne. Wtedy przerwy między przystawianie dziecka do piersi będą większe niż 2-3 godziny, a ty pewnie spokojniejsza, że nie ma ani promila alkoholu w twoim pokarmie.

To także może cię zainteresować:

Piersi po ciąży: jak o nie dbać, by nie straciły jędrności

Więcej o:
Copyright © Agora SA