Laktator znajduje się na wielu listach "do kupienia przed porodem", jednak to jedna z tych rzeczy, których zakup możemy odłożyć na później. Może się okazać, że laktator nie będzie nam w ogóle potrzebny albo będziemy wiedzieć, który model najlepiej odpowiada naszym potrzebom. W większości szpitalnych oddziałów poporodowych można wypożyczyć laktator elektryczny - jeśli będziesz musiała z niego skorzystać, będziesz mogła to robić, nie musisz mieć swojego sprzętu.
Wiele osób chwali sobie laktatory elektryczne, ale to dość duży wydatek - jeśli już koniecznie chcesz kupić laktator, na początek lepszy będzie ten ręczny. Oczywiście wszystko zależy też od potrzeb, ale to ciężko jest ocenić już przed porodem.
Skrótowo mówiąc, to pompka, która zasysa pokarm z piersi. Laktatory różnią się od siebie, mają inną budowę, mogą mieć różne zasady działania (niektóre działają dwufazowo, mają różną siłę zasysania). Podstawowa zasada jest jedna: dzięki laktatorowi możemy odciągać pokarm z piersi.
Jaki laktator wybrać? Tak, jak już wspomniałam, na to pytanie łatwiej będzie odpowiedzieć po porodzie. Owszem, laktator elektryczny odciąga pokarm właściwie bez naszego zaangażowania, ale kosztuje też więcej - a może się okazać, że wystarczy nam odciąganie nadmiaru pokarmu ręką, laktatora w ogóle nie będziemy potrzebować. Z kolei z laktatorem ręcznym będziemy musieli się napracować, chcąc odciągnąć większe ilości pokarmu. Laktator ręczny czy elektryczny? Lepiej zdecydować w momencie, gdy dziecko będzie z nami, gdy zobaczymy, jak nam idzie karmienie piersią i będziemy wiedzieć, czego od sprzętu do odciągania mleka oczekujemy.
Tak. Dlatego laktatorów używają mamy, które chcą karmić piersią, a których dzieci nie przebywają z nimi, te mamy, których laktacja rozkręca się wolno. Dlatego też trzeba uważać, podczas odciągania pokarmu w trakcie nawału pokarmu - należy odciągać pokarm jedynie do uczucia ulgi, gdy pierś nie będzie już twarda (ale nie do jej całkowitego opróżnienia). Laktator pobudza laktacje, pomaga ją rozkręcić oraz utrzymać, gdy z różnych przyczyn dostawianie dziecka do piersi nie jest możliwe.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie karmienia bez pomocy laktatora, z kolei inne uważają, że wystarcza im odciąganie pokarmu ręką. Opinii o laktatorach jest tyle, ile karmiących (i nie tylko) kobiet. Jedne czują się jak mleczne krowy, podłączone do odsysacza, inne dźwięk laktatora relaksuje. Laktator bywa pomocny, jednak czy okaże się taki w twoim przypadku? Dowiesz się po porodzie, nie ma co robić zakupów "na zapas".
Wszystko zależy od tego, czy zdecydowałaś się na laktator ręczny czy elektryczny, a także od tego, jaki konkretnie model użytkujesz. Ogólnie: przykładamy "lejek" do piersi i albo naciskamy pompkę, albo włączamy przycisk startu - pompujemy mleko tak długo, ile potrzebujemy (do uczucia ulgi, do zapełnienia buteleczki na pokarm itp.). Następnie odkręcamy buteleczkę z pokarmem, a pozostałe części laktatora czyścimy. Najlepiej jest - oczywiście - przeczytać instrukcje użytkowania konkretnego modelu.
Nie martw się, jeśli od razu po przyłożeniu laktatora do piersi mleko nie zacznie lecieć. Tu także potrzebny jest spokój, brak stresu. Zrelaksuj się, nie myśl o tym, że musisz odciągnąć mleko, że potrzebne ci co najmniej x mililitrów. Weź do ręki gazetę, książkę, obejrzyj serial - jeśli przestaniesz myśleć o tym, że musisz, mleko będzie płynąć. Wielu kobietom pomaga także myślenie o dziecku, wiele siada przy śpiącym dziecku i wpatrując się w nie odsysa mleko (tu nie polecamy elektrycznej wersji laktatora, która może zbudzić dziecko).
I tu znów odsyłamy do instrukcji: producent dokładnie opisał te czynności. Wyparzyć laktator trzeba na pewno przed pierwszym użyciem, dobrze jest to robić także raz dziennie (jeśli jest on codziennie używany). Zazwyczaj wystarczy wygotowanie lub przelanie poszczególnych części laktatora wrzątkiem. Oczywiście samo wyparzanie nie zastąpi mycia, wcześniej musimy pozbyć się resztek mleka.
Laktatorom elektrycznym poświęciliśmy oddzielny wpis, poniżej znajdziecie podstawowe informacje o popularnych laktatorach ręcznych.
Laktator Medela
Laktator Avent
Laktator Lovi
Laktator Tommee Tippee
Laktator Canpol
Laktator BabyOno
Laktator Nuk
Jaki laktator wybrać? Jak widzicie, wybór jest naprawdę duży. Na pewno każdy znajdzie taki, który będzie pasował do jego potrzeb - zarówno jeśli chodzi o działanie, jak i o cenę.
Obejrzyj wideo:
To także może cię zainteresować:
Biustonosz do karmienia: usztywniany, bez fiszbin... Jak dobrać stanik do karmienia?
Poduszka do karmienia piersią: którą wybrać i jak jej używać
Wkładki laktacyjne: opinie, które wybrać. A może wkładki laktacyjne wielorazowe?