Utrzymać biust

Dobrze dobrany biustonosz nie tylko podtrzymuje piersi i nadaje im piękny kształt, ale także chroni skórę przed rozciągnięciem i utratą jędrności. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią bieliznę na czas ciąży i karmienia piersią.

Dobrze dobrany biustonosz - nie tylko w czasie ciąży i karmienia - musi podtrzymywać piersi. Dlatego powinien być ściśle dopasowany pod biustem i mieć odpowiednio duże miseczki, które nie uciskają i nie spłaszczają piersi. Jeśli po założeniu koszulki widać, że piersi nie mają krągłego kształtu, pod pachami odznaczają się "buły" albo biust wydaje się obwisły - oznacza to, że nosimy źle dobrany biustonosz, w nieodpowiednim rozmiarze.

To, jak będzie wyglądał biust po zakończeniu karmienia, zależy przede wszystkim od tego, czy już w czasie ciąży piersi były dobrze podtrzymywane. Do największych zmian wielkości piersi dochodzi właśnie podczas ciąży i na początku karmienia. Dlatego tak ważne jest noszenie już w tym czasie odpowiednio dobranego biustonosza dobrze podtrzymującego biust, by pomagał chronić przed rozstępami, zbytnim rozciągnięciem skóry i utratą jędrności. Co ciekawe, na wygląd piersi nie ma natomiast wpływu długość karmienia.Po porodzie będziesz potrzebować kilku biustonoszy ułatwiających karmienie piersią, ale na razie nie kupuj ich zbyt wiele, bo piersi po urodzeniu dziecka mogą jeszcze znacznie się powiększyć.

Na okres ciąży nie warto kupować biustonoszy na zapas

Lepiej obserwować zmiany i reagować na nie na bieżąco. Z rosnącym obwodem pod biustem można sobie poradzić dość łatwo. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną "przedłużkę" do staników lub skorzystać z możliwości regulacji i zapinać biustonosz na dalsze haftki. Nie można jednak zbagatelizować powiększających się piersi i nosić bielizny ze zbyt małymi miseczkami. Jeśli piersi z miseczek "wylewają się" górą, stanik uciska, odznacza się pod ubraniem, koniecznie trzeba kupić większy rozmiar.

Kwestia usztywnienia

W początkowym okresie karmienia lepiej wybrać biustonosz bez fiszbin, choć taki gorzej podtrzymuje duży biust i sprawia, że piersi gorzej wyglądają. Fiszbiny mogą przeszkadzać i uwierać, np. podczas karmienia na leżąco (ta pozycja przypadnie do gustu mamom po cesarskim cięciu oraz wszystkim, które są bardzo zmęczone nocnymi pobudkami).

Bardziej miękki biustonosz przyda się także do... spania. Wiele kobiet w początkowym okresie karmienia nosi biustonosz także w nocy, bo umożliwia on noszenie wkładek laktacyjnych, które chronią łóżko i ubranie przed zalaniem mlekiem z piersi (częste doświadczenie, dopóki nie ustabilizuje się laktacja). Można weń także włożyć okłady z liści kapusty (pomagają przy miejscowym zastoju czy nawale mlecznym). Poza tym bez stanika skóra piersi bardziej się rozciąga, a to może powodować rozstępy.

Lepiej unikać...

Bielizny dla kobiet w ciąży i karmiących reklamowanej jako "Rosnąca razem z biustem".

Te bardzo elastyczne biustonosze nie zapewniają piersiom odpowiedniego podtrzymania. Efekt jest taki, że piersi mocno w nich podskakują, a skóra dodatkowo się rozciąga.

Wygodna przypinka

Miłym udogodnieniem jest spotykana w niektórych biustonoszach przypinka oznaczająca pierś, z której ostatnio dziecko było karmione (następne karmienie zaczynamy wtedy od drugiej).

Miseczka

Powinna być o rozmiar większa od tej, którą nosimy w końcówce ciąży. W czasie połogu laktacja dopiero się stabilizuje, a piersi zmieniają wielkość kilka razy w ciągu doby, w zależności od tego, czy są po karmieniu, czy przed nim.

Obwód pod biustem

Wybierając biustonosz tuż przed porodem, należy od aktualnego obwodu pod biustem odjąć ok. 10 cm (obwód się zmniejszy, już kiedy brzuch opadnie, a potem będzie się zmniejszał wraz ze spadkiem masy ciała). Jeśli mama w ciąży nie przytyła ponad normę, może wybrać obwód sprzed ciąży - jeżeli był prawidłowo zmierzony.

Zapięcie

Wypróbuj, czy zapięcie da się łatwo odpiąć i zapiąć jedną ręką, czy towarzyszy temu trzask, czy też dzieje się to bezszmerowo (przychodzi taki czas w życiu niemowlęcia, że budzi je każdy szelest).

Odpinana klapka

Umożliwia ona przystawienie dziecka do piersi bez zdejmowania bielizny. Warto przejrzeć się w lustrze także po odpięciu klapki - część biustonoszy odsłania całą górę piersi, inne mają pas materiału przebiegający nad brodawką. Lepiej zawczasu pomyśleć, jaki widok wolimy prezentować osobom postronnym.

Fiszbiny

Pierś nie może być uciskana przez fiszbiny, szwy ani za małą miseczkę - musi swobodnie w niej leżeć, podtrzymywana przez ściśle dopasowany pas pod biustem. Fiszbiny powinny okalać piersi, leżąc płasko na klatce piersiowej pod piersiami i wokół nich. Końcówka fiszbiny z boku ma być wycelowana mniej więcej w środek pachy. Jeśli tak nie jest, miseczka może być za mała.

Określ swój rozmiar

Chcąc poznać obwód stanika, zmierz miarką krawiecką obwód ciała bezpośrednio pod piersiami. Wypuść powietrze z płuc i mocno zaciśnij miarkę. Odczytany wynik zaokrąglij w dół do pełnej "piątki", a następnie odejmij jeszcze 5 cm. Jeśli np. odczytujesz z miarki 78 cm, zaokrąglony pomiar to 75 cm, a właściwy obwód biustonosza to 70 cm. Trzeba pamiętać o tym, że centymetr nie jest rozciągliwy, a biustonosz tak. Z tego powodu przymierzając stanik, zapinaj go na ostatnią, najluźniejszą haftkę. Pozostałych będziesz używać, gdy materiał się rozciągnie.

Żeby odpowiednio dopasować rozmiar miseczki, musisz zmierzyć obwód biustu. Centymetr powinien przebiegać przez najdalej wysunięte punkty piersi, a więc na wysokości brodawek. Nie ściskaj ani nie spłaszczaj piersi, a odczytanego wyniku nie zaniżaj. Następnie odnajdź odpowiadający twoim wymiarom rozmiar stanika w tabeli, dostępnej m.in. na stronach internetowych: stanikomania.blox.pl, dopasowana.pl, biustonoszedokarmienia.pl lub na forum gazetowym Lobby Biuściastych.

Nie przerażaj się, jeśli odczytana przez ciebie wielkość miseczek to J lub K. Czasy, kiedy do wyboru miałyśmy miseczki od A do C, na szczęście minęły i literka E czy G wcale nie oznacza gigantycznego czy nietypowego biustu. Miseczki biustonosza muszą obejmować całą pierś od mostka, aż po pachę (fiszbiny nie mogą nachodzić na pierś). Niby to oczywiste, a jednak większość z nas tłamsi piersi w zbyt małych miseczkach, w staniku o zbyt luźnym obwodzie. W dobrych sklepach z bielizną, także tych internetowych, na pewno znajdziesz biustonosz z odpowiednio dużą miseczką i dobrze podtrzymującym piersi ścisłym obwodem.

Pamiętaj, że ustalenie prawidłowego rozmiaru biustonosza to nie wszystko. Ramiączka stanika trzeba odpowiednio wyregulować; piersi nie mogą ani wisieć, ani przesadnie podchodzić do góry. Fiszbina musi być miękka, nie uciskająca kanalików mlecznych (inaczej może być przyczyną zastojów). Szwy powinny być gładkie, a koronki elastyczne i rozciągliwe. Ostateczną decyzję podejmuj zawsze dopiero po zmierzeniu stanika, nawet wtedy gdy zdecydujesz się na zakupy przez internet. Dopóki nie oderwiesz metek, możesz w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki oddać towar, który nie spełnia twoich oczekiwań.

Jeśli masz problem ze znalezieniem wygodnego odpowiadającego ci biustonosza do karmienia, skorzystaj z pomocy doświadczonej brafitterki.

Możesz także spróbować przerobić na "karmnik" zwykły, ale dobrze dobrany rozmiarowo stanik. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na forum Lobby Biuściastych na gazeta.pl oraz na blogu stanikomania.blox.pl. Tam też można znaleźć wyczerpujące informacje na temat producentów i marek biustonoszy do karmienia, dostępnych rozmiarów i dobrych sklepów z bielizną.

Więcej o:
Copyright © Agora SA