Jeżeli w pierwszych dniach po porodzie obudzisz się z piersią sięgającą pod brodę, to znaczy, że doszło do nawału mlecznego. Maluszek, ssąc siarę, dał piersiom sygnał do zwiększenia produkcji mleka. Zwiększona produkcja (czy wręcz nadprodukcja) to jednocześnie zwiększone ukrwienie gruczołu wytwarzającego mleko. Z tych dwóch przyczyn twoje piersi nagle się powiększyły. Staraj się więc jak najczęściej przystawiać malucha do piersi, by odciągał nadmiar mleka. Do obrzmiałej piersi możesz przyłożyć chłodny ręcznik lub lekko schłodzony i zgnieciony liść białej kapusty.
Po kilku dniach lub tygodniach piersi zaczną wytwarzać dokładnie tyle mleka, ile potrzebuje twoje dziecko. Znów będą miękkie, co wcale nie świadczy o zaniku laktacji.
Kłopoty może też na początku sprawiać boląca lub popękana brodawka. Bierze się to najczęściej stąd, że dziecko źle chwyta pierś. Jeśli nie jesteś pewna, czy maluch dobrze ssie, poproś położną o rozwianie wątpliwości albo zadzwoń do naszego pogotowia laktacyjnego - tel. (0-22) 555 31 10.
Dobrze jest rozsmarować po każdym karmieniu kilka kropli mleka na brodawce i otoczce i zostawić do wyschnięcia. Dopóki bolą cię brodawki, nie noś wkładek laktacyjnych, bo gdy nasiąkną mlekiem, działają jak kompres, co utrudnia ich gojenie się. Ułatwia je natomiast dostęp świeżego powietrza, dlatego jeśli dobrze się czujesz bez stanika, chodź po domu tylko w luźnym podkoszulku. Nie myj, broń Boże, piersi przed karmieniem ani po nim, codzienna toaleta zupełnie wystarczy. Lepszy niż woda z mydłem będzie napar z nagietka lekarskiego.
Jeśli poczujesz w piersi twardy guzek, który boli, to pewnie doszło do niedrożności przewodu mlecznego. Dzieje się tak, gdy odpływ mleka jest w którymś miejscu utrudniony. Może masz nowy niewygodny stanik, może ucisnęłaś pierś podczas snu, a może dziecko kopnęło cię w nią przy przewijaniu. A może twoje piersi produkują za dużo mleka lub maluch zaczął rzadziej cię ssać.
Pomoże ci:
- częste karmienie,
- rozpoczynanie większości karmień od chorej piersi,
- delikatne ogrzewanie i masowanie chorego miejsca na piersi tuż przed i w trakcie karmienia,
- stosowanie chłodnych okładów tuż po karmieniu, przykładanie zgniecionych liści białej kapusty,
- zmiana pozycji do karmienia.
Jeżeli pierś jest twarda/obrzmiała, zaczerwieniona, bardzo boli, a ty czujesz się jak podczas grypy i masz wysoką gorączkę, to najwyraźniej doszło do zapalenia sutka. Przyczyną może być zatkanie przewodu mlecznego lub poranione i popękane brodawki. Może się okazać, że konieczny będzie antybiotyk. Pamiętaj, że jest wiele antybiotyków, które można stosować podczas karmienia piersią.
Najprawdopodobniej uda ci się samodzielnie opanować sytuację. Staraj się oszczędzać. Pij tyle, na ile masz ochotę. Dziecko przystawiaj do piersi jak najczęściej. Jeśli masz wrażenie, że mleko wypływa z trudem, spróbuj się odprężyć (wypij herbatkę z melisy lub lampkę wina). Nie stosuj żadnych okładów na piersi, nie masuj ich!
Po karmieniu obłóż piersi chłodnym - ale nie lodowatym - lekko zgniecionym liściem białej kapusty. Kiedy liść zupełnie zmięknie, wyrzuć go i przyłóż następny, o temperaturze pokojowej. Sok z kapusty działa przeciwzapalnie i ściągająco. Jeżeli bardzo męczy cię gorączka, możesz zażyć paracetamol albo ibuprofen.
Jeżeli masz wrażenie, że coś zgniata i ściska ci pierś, czujesz kłujący, promieniście rozchodzący się ból, może to oznaczać, że cię zawiało przy karmieniu. Niektóre kobiety w czasie laktacji obserwują u siebie zwiększoną wrażliwość na delikatne nawet ochłodzenie. Przyda ci się teraz stary, niepotrzebny podkoszulek. Wytnij z niego dwa kółka i włóż je do stanika. Pamiętaj o tym, by unikać przeciągów.
Zaczerwieniona, błyszcząca brodawka boli, swędzi i pęka. Być może pojawiły się na niej białe plamki. Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma przypadkiem pleśniawek.
Jeśli tak, wypędzluj mu buzię (a także własną brodawkę i jej otoczkę) wodnym roztworem gencjany lub Aphtinem. Powtarzaj ten zabieg kilka razy dziennie przez 14 dni. A może przyjmowałaś ostatnio antybiotyki? Po takiej kuracji równowaga drobnoustrojów żyjących w organizmie jest zakłócona i drożdże mnożą się bez przeszkód. W takim przypadku idź do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.
Nie tobie jednej się to przytrafiło. Może uda ci się zmienić upodobania malucha, ale jeśli nie, to też nic strasznego. Nawet olbrzymia różnica wielkości piersi wyrówna się po zakończeniu karmienia. Pamiętaj jednak, że one nigdy nie są jednakowe, bo człowiek nie jest symetryczny.
Nigdy nie rób przy piersi żadnych bolesnych zabiegów, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku.
Nie można odciągnąć mleka z piersi "do końca", bo takiego końca nie ma. Dopóki karmisz (lub odciągasz), zawsze wypłynie następna kropla.
Najpopularniejsze pytania o karmienie piersią i odpowiedzi lekarzy:
Płacz dziecka przy karmieniu piersią - jak pomóc?
Co może być przyczyną zasypiania po kilku minutach od przystawienia do piersi?
Dziecko bardzo ulewa. Co robić?
Czy niemowlę karmione piersią powinno dostawać witaminy?
Do kiedy karmić dziecko piersią?
Powrót do pracy: kiedy zacząć przyzwyczajać dziecko do butelki?
Karmienie piersią w nocy: jak odzwyczaić dziecko?
Niespokojne dziecko podczas karmienia piersią. Dlaczego?
Co zrobić, gdy dziecko nie chce już piersi?
Ile razy dziennie niemowlak robi kupkę?
Karmienie piersią i kłopoty z trawieniem - co robić?
Jak zakończyć karmienie piersią?