Przystawianie do piersi

Jeśli będziesz pamiętać, że dziecko należy przystawiać do piersi, a nie pierś do dziecka masz ogromną szansę na sukces.

Powinnaś trzymać dziecko na przedramieniu, przytulając do siebie nie tylko jego główkę, ale brzuszek i nóżki. Przede wszystkim musi ci być wygodnie. Noworodek zajmuje się głównie jedzeniem, więc nie możesz skazywać się na tortury. Żeby nie pochylać się ciągle nad dzieckiem (w końcu kręgosłup tego nie wytrzyma), przygotuj sobie różne poduszki i poduszeczki - będziesz mogła opierać na nich plecy, łokcie, nogi albo dziecko. Pomyśl też o niedużym stoliczku, na którym zmieści się szklanka z twoim ulubionym sokiem albo chińczyk, w którego będziesz mogła zagrać ze starszym bratem swego maleństwa, nie przerywając karmienia.

Wygodnie ci? No to najwyższy czas zająć się dzieckiem.

Powinnaś je trzymać na przedramieniu, przytulając do siebie nie tylko jego główkę, ale brzuszek i nóżki. Pilnuj też, żeby główka nie leżała w zgięciu łokciowym, bo wtedy musiałabyś manewrować piersią, żeby trafić do buzi dziecka, a tego należy unikać. Główkę powinnaś trzymać na wysokości piersi, z noskiem na wprost brodawki. Pupa i nóżki mogą być nieco niżej.

Kiedy maluch poczuje, że jest przy piersi (możesz go najpierw przytulić), otworzy szeroko buzię i wysunie język na dolne dziąsła, albo nawet na dolną wargę. Wtedy właśnie jak najszybciej trzeba go przystawić do piersi. Pamiętaj, nie przystawiaj piersi do dziecka. Jeśli ci to pomoże, podtrzymaj pierś dłonią ułożoną w kształcie litery C (cztery palce od spodu, kciuk od góry). Możesz też ułożyć dłoń tak, jak na zdjęciu.

Palce muszą być odsunięte od otoczki, żeby maleństwo mogło ją prawie całą wziąć do buzi. To ważne, bo pod otoczką znajdują się zatoki mleczne, które ono masuje językiem i właśnie dzięki temu mleko wypływa (spod dolnej wargi dziecka często w ogóle nie widać otoczki, a między piersią i wargami ukazuje się jego język).Dobrze przystawione dziecko całym ciałem przywiera do ciała mamy, z buzią wtuloną w jej pierś, ale tak, by nosek nie był zatkany (jeśli masz wrażenie, że maluch ma trudności z oddychaniem, możesz delikatnie ugnieść palcem pierś przy nosku, możesz też pomanewrować pupą dziecka - wtedy głowa zmieni nieco swoje położenie i nosek się odetka).

Ty na boku i dziecko na boku.

Pod głową powinnaś mieć poduszki, żebyś mogła swobodnie poruszać rękoma. Jedną ręką możesz przytrzymywać dziecko (ale nie opieraj się na łokciu!), albo też wsunąć ją pod głowę, a malucha ułożyć obok siebie na poduszce (ale nie z pierza, bo uczula). Jeśli jesteś chuda, radzę wsunąć jeszcze płaską poduszeczkę między kolana. W tej pozycji możesz karmić dziecko z piersi "dolnej" i "górnej" - wtedy dziecko musi leżeć na poduszce .

Ta pozycja jest wygodna w pierwszych dniach po porodzie, szczególnie jeśli odbył się on przez cesarskie cięcie i nie chcesz opierać dziecka o ranę na brzuchu albo jeżeli miałaś znieczulenie dolędźwiowe lub nacinane krocze.

Ty na plecach, dziecko na tobie.

Oprzyj się wygodnie na poduszce, dziecko ułóż na swoim brzuchu, wzdłuż, lub w poprzek . W takiej pozycji dziecku wprawdzie trudniej jest złapać pierś, a i tobie trudniej nim manewrować, ale za to maluch nie zachłystuje się, jeśli mleko płynie zbyt szybko. Jeśli masz bliźniaki, możesz je w ten sposób karmić jednocześnie.

Dziecko przed tobą

Twoje wyprostowane plecy powinny być wsparte na poduszkach.. Dziecko ułóż sobie na przedramieniu. Jeżeli jest ono poniżej piersi, połóż sobie pod łokieć poduszkę i na niej oprzyj przedramię. Jeśli maluch ssie z lewej piersi, możesz go ułożyć na lewej ręce, lub na prawej, podkładając dłoń pod główkę. Ten sposób trzymania dziecka jest szczególnie przydatny, jeśli uczymy je właściwego chwytania piersi. (Mamy po cięciu cesarskim nie lubią tej pozycji, bo boli je, kiedy ręka, na której leży dziecko opiera się im na brzuchu). .

Spod pachy.

Dziecko przytul do boku, podtrzymując główkę dłonią. Sprawdź, czy jest mu wygodnie. Pod rękę, na której trzymasz dziecko, wsuń zrolowany koc lub poduszkę. To dobra pozycja do nauki prawidłowego ssania. Lubią ją mamy po cesarskim cięciu, bo dziecko nie opiera się im na brzuchu. Można w niej również karmić dwoje dzieci naraz.

Klasycznie na krześle, (lub na fotelu)

Twoje wyprostowane plecy powinny być oparte (łokcie na poręczach).Załóż nogę na nogę, albo postaw ją na stołeczku. Dziecko ułóż sobie na przedramieniu. Jeżeli jest ono poniżej piersi, połóż sobie na kolanach poduszkę i na niej oprzyj przedramię.

Jeżeli miałaś nacinane krocze, siadaj na nadmuchiwanym kole do pływania.

Po turecku.

Jeśli nie lubisz siedzieć w fotelu, siądź po turecku. Na skrzyżowanych nogach połóż sobie poduszkę, żebyś mogła wygodnie oprzeć rękę, na której trzymasz malucha. Dziecko powinno być na wysokości piersi. Będzie ci wygodniej, jeśli oprzesz się o coś plecami .

O czym warto pamiętać

Karmienie piersią nie powinno boleć. Jeżeli czujesz ból, to znaczy, że dziecko źle chwyciło pierś, przerwij karmienie i zacznij od nowa.

Przystawiaj dziecko do piersi wtedy, kiedy chce jeść.

Popękane brodawki smaruj swoim pokarmem i jak najczęściej chodź po domu bez stanika, staraj się nie używać wkładek laktacyjnych dopóki brodawki się nie zagoją.

Więcej o:
Copyright © Agora SA