5-miesięczne dziecko: kalendarium rozwoju malucha

5-miesięczne dziecko to aktywny bobas, który jest bardzo ciekawy świata i bacznie obserwuje otoczenie. Niemowlę 5-miesięczne zdobywa szereg nowych umiejętności. Zarówno rozwój intelektualny, jak i ruchowy postępują niezwykle dynamicznie. Jak przebiega rozwój dziecka w 5 miesiącu życia?

5-miesięczne dziecko wbrew pozorom potrafi bardzo wiele, biorąc pod uwagę jego wiek. Porównując noworodka i 5-miesięczniaka widać różnicę gołym okiem. Jakie umiejętności powinno posiąść dziecko, nim skończy piąty miesiąc życia?

Zobacz wideo Masaż noworodka to korzyści dla rodziców i dziecka. Kiedy i jak go przeprowadzać?

Rozwój dziecka 3 miesiąc a 5 miesiąc — co się zmieniło? 

Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka? 3 miesiąc a 5 miesiąc to u malucha krok milowy. 3 pierwsze miesiące życia dziecka często określane są jako "IV trymestr ciąży". Jest to czas, kiedy maluch przystosowuje się do życia poza brzuchem matki, dlatego może być bardziej płaczliwy i rozdrażniony. Pod koniec 3 miesiąca dziecko ma zazwyczaj uregulowane pory aktywności i snu, ponieważ potrafi odróżnić dzień od nocy. Bardzo ważne jest, aby utrzymać powtarzalny rytm dnia, a spacery, kąpiele i innego rodzaju aktywności wykonywać o stałych porach. Wpływa to na poczucie bezpieczeństwa i wspomaga rozwój dziecka. 3 miesiąc to czas, kiedy maluch widzi coraz ostrzej i zaczyna wodzić za przedmiotem przesuwanym wzdłuż linii środkowej ciała. Dziecko zaczyna prostować rączki i łączyć je pośrodku swojego ciała. Rodzice mogą także dostrzec pierwszy uśmiech na twarzy swojego malucha. 

Niemowlę 5 miesięczne — jak się zmienia? 

Jak zmienia się niemowlę 5-miesięczne? 5-miesięczny bobas zaczyna żywo interesować się swoim otoczeniem, a jego rozwój następuje z bardzo dużą intensywnością. W odróżnieniu od dziecka 3-miesięcznego maluch w okolicy 5 miesiąca życia zazwyczaj potrafi obrócić się już z brzucha na plecy. Warto wiedzieć także, że niemowlę 5-miesięczne potrafi rozróżnić twarze rodziców, dlatego może się zdarzyć, że nie będzie wyrażało entuzjazmu z powodu przebywania na rękach u osoby mniej znanej. Dziecko uśmiecha się do rodziców, odwzajemnia także bodźce głosowe i odpowiada gaworzeniem. 5-miesięczne dziecko intensywnie rusza rączkami i nóżkami w pozycji na brzuszku, co świadczy o tym, że przygotowuje się do raczkowania. Niekiedy także potrafi już nieco przemieścić się. Niektóre maluchy leżąc na plecach, unoszą pupę i zaczynają odpychać się nóżkami — może być to oznaką gotowości do raczkowania, ale może także świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym. Jeżeli takie zachowanie dziecka niepokoi rodziców, warto skorzystać z porady fizjoterapeuty dziecięcego. 

Co potrafi 5-miesięczne dziecko? Co powinno umieć 5-miesięczne dziecko? 

Często młodzi rodzice zadają sobie pytania typu: "co potrafi 5-miesięczne dziecko?", "co powinno umieć 5-miesięczne dziecko?". Należy zaznaczyć, że rozwój każdego dziecka może przebiegać w sposób indywidualny, choć można wyróżnić pewne grupy umiejętności, które są zgodne z kalendarzem rozwoju malucha. Jakie umiejętności ma zazwyczaj 5-miesięczne dziecko? Oprócz wymienionych wyżej cech dziecka 5-miesięcznego warto także wspomnieć o tym, że dziecko w tym wieku potrafi chwytać przedmioty i bacznie się im przygląda. Warto zadbać o to, aby podawać dziecku różne zabawki. Ponadto 5-miesięczne dziecko chętnie wkłada różne przedmioty do buzi — jest to sposób poznawania świata, który nie zawsze ma związek z głodem lub wychodzeniem ząbków. Z uwagi na to, że dziecko 5-miesięczne jest bardzo ruchliwe, nie należy pozostawiać go bez opieki np. na łóżku.

5-miesięczne dziecko — waga i wzrost na siatkach centylowych

Ile powinno ważyć i mierzyć 5-miesięczne dziecko? Waga i wzrost dzieci w okresie ich rozwoju są określane w oparciu o siatki centylowe. Siatki centylowe wyznaczają optymalny zakres przybierania na wadze i wzrostu dziecka, z uwzględnieniem jego płci i masy/długości urodzeniowej. Szacuje się, że 5-miesięczne dziecko przybiera średnio 100 g masy ciała w ciągu tygodnia, choć należy mieć na uwadze, że jest to wartość jedynie orientacyjna, a przyrosty masy ciała u małych dzieci nie zawsze są systematyczne. Dziecko może przybierać mniej np. w czasie ząbkowania lub infekcji, kiedy apetyt jest widocznie mniejszy. W przypadku jednak jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego wzrostu lub masy dziecka należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. 

Co może jeść 5-miesięczne dziecko? 

Na koniec odpowiedzmy na pytanie, co może jeść 5-miesięczne dziecko? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlęta do ukończenia 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi żywienia niemowląt, rozszerzanie diety, czyli podawanie dziecku pokarmów stałych i wody, powinno nastąpić po ukończeniu przez malucha pierwszego półrocza życia.

Zobacz też: "Przelej jajko nad głową dziecka". Nasze babcie wiedziały, jak postąpić z zauroczonym dzieckiem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.