Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce po porodzie w szpitalu i stanowi element rutynowej pielęgnacji. Najczęściej jest to jednak bardziej opłukanie noworodka niż kąpiel. Według badań z 2017 roku pierwsze porządne mycie powinno odbyć się nie wcześniej niż dobę po narodzinach i w asyście mamy. Dlaczego?
Pierwsze kompleksowe mycie noworodka ma na celu usunięcie krwi, smółki oraz utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, które przekłada się na integralność skóry oraz odpowiednią temperaturę ciała. Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka? Co na ten temat mówi Światowa Organizacja Zdrowia? Stanowisko WHO jest jasne: dzieci powinny być kąpane najwcześniej sześć godzin po porodzie, jednak najlepiej zrobić to po 24 godzinach, taka pauza pozwoli na ustabilizowanie parametrów życiowych dziecka.
Powrót z dzieckiem ze szpitala oznacza, że od tej pory świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć tylko na siebie. Kąpanie noworodka w domu tak jak karmienie czy przewijanie może wywoływać stres i rodzić mnóstwo pytań, np.:
Poniżej postaramy się poruszyć najbardziej palące kwestie.
Każda metoda jest dobra, dla dziecka z delikatną skórą idealna będzie kąpiel w wanience z dużą ilością emolientu, dedykowany leżak wyściełany tetrową pieluchą ułatwi cały proces. Leżaczek można ustawić też pod prysznicem, następnie delikatnym strumieniem wody obmywamy malucha, omijając twarz, którą można po prostu przetrzeć wilgotną dłonią. Zlew to dobre rozwiązanie, gdy nabierzemy już wprawy, sprawdzi się idealnie do przemywania podczas zmiany pieluchy. Gdzie kąpać dziecko? Tam, gdzie jest nam najwygodniej, z czasem każda rodzina znajdzie swoje idealne miejsce.
Jak trzymać noworodka do kąpieli? Czy istnieje idealny i bezpieczny sposób? Dziecko trzymamy pewnie, ale też delikatnie. Jedną ręką podtrzymujemy kark oraz głowę, drugą dół pleców. Drugi rodzic może pomagać przy pierwszych kąpielach.
Kąpiel to ważny element wieczornych rytuałów, uspokaja i przygotowuje malucha do snu. Kiedy kąpać noworodka? Najlepiej tuż przed snem, ale kąpiel może okazać się też niezbędna przy zmianie pieluszki lub latem, przy wysokich temperaturach.
Kto powinien kąpać dziecko? W tej roli sprawdzi się każde z rodziców, chodzi o to, aby do kąpieli przystąpić ze spokojem i pewnością siebie. W razie czego drugi rodzic może zawsze asystować.
To kolejna, bardzo indywidualna kwestia. Czteroletnie maluchy można zachęcać do samodzielnej kąpieli, ale tylko pod czujnym okiem rodzica i z małą ilością wody w wannie. To dobry czas, aby tłumaczyć dziecku, jakie czynności powinno wykonywać po kolei. Z samodzielną kąpielą może poradzić sobie 6-latek, ale nie każdy i też pod kontrolą rodzica. W tym wieku dzieci potrzebują asysty na przykład przy myciu głowy. Bezpieczną metodą jest mały strumień wody z kranu lub prysznica, unikajmy wanny po brzegi wypełnionej pianą. Rodzic zawsze powinien być też w pogotowiu w czasie kąpieli dziecka.
Zobacz też: Czkawka u noworodka - jak sobie z nią radzić?