Obcinanie włosów u niemowląt - wszystko, co warto wiedzieć przed pierwszym strzyżeniem

Obcinanie włosów u niemowląt budzi wiele kontrowersji. Pierwsze postrzyżyny to jeden z bardziej emocjonujących momentów w życiu każdego rodzica. Kiedy obciąć dziecku włosy i ile kosztuje wizyta u fryzjera?

Obcinanie włosów u niemowląt - czupryna czuprynie nierówna 

Niemowlaki  mogą mieć skrajnie różne włosy od fryzury w stylu afro po kilka delikatnych włosków. Z czasem niektórym dzieciom włosy się wycierają i to także jest naturalny proces. Dzieci, które mają silną ciemieniuchę, z pewnością stracą więcej włosów, które odejdą razem z tą swoistą skorupką. Jednak tutaj także nie powinno być powodów do obaw, włosy z czasem odrosną. Ciemieniucha może być objawem alergii i przy bardzo silnych objawach rodzice powinni skierować uwagę właśnie w tę stronę. Znamy już kilka faktów na początek, ale obcinanie włosów u niemowląt to także cały zbiór przesądów i mitów. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. 

Kangurowanie jest sposobem opieki nad noworodkiem, który zapewnia bezpośredni kontakt ciała malucha z ciałem mamy lub taty.Kangurowanie noworodka - dlaczego warto? Czym jest kontakt "skóra do skóry"?

Obcinanie włosów u niemowląt przesądy i mity 

Jest wiele przesądów na temat obcinania włosów u niemowląt. Najczęściej mówią one o tym, że nie wolno obcinać włosów dzieciom do 1. roku życia. Warto jednak wiedzieć, że nie ma naukowego potwierdzenia na te teorie. Poniżej mity, którymi tłumaczą się rodzice. 

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

Dlaczego nie można obcinać włosów dzieciom do 1. roku życia? 

Zastanawiasz się, dlaczego nie można obcinać włosów dzieciom do 1. roku życia? Zgodnie z popularnym zabobonem wczesne postrzyżyny mogą prowadzić do problemów z mową lub rozwojem intelektualnym. To tylko dwa dosyć skrajne przykłady na to, jaką moc może mieć przesąd. Jakie są inne przesłanki za długimi loczkami? Oto kilka popularnych przesądów:

  • obcinanie włosów u niemowląt przynosi pecha; 
  • włosów nie powinno się obcinać u dzieci do pierwszego roku życia, aby w przyszłości były one mocne i trwałe;
  • jeśli zetnie się włosy dziecku przed ukończeniem pierwszego roku życia, przestaną one rosnąć. 

Obcinanie włosów u niemowląt - jak często je wykonywać i co prócz przesądu powstrzymuje rodziców od wizyty u fryzjera? 

Oprócz zabobonnych teorii rodzice nie obcinają dzieciom włosów z bardzo różnych powodów. Część uważa delikatne loczki za urocze i zwyczajnie wybiera taki wizerunek dla dziecka. Jeszcze inni długo wyczekiwali na chociażby zarys czupryny u malucha i gdy się już pojawiła, nie chcą obcinać włosów dziecka. Bardzo wielu rodziców od pierwszych dni życia dziecka decyduje się na naturalną fryzurę tak długo jak to tylko możliwe. Jednak czasami niesforne loki zaczynają wchodzić dziecku do oczu i jest to moment, w którym najczęściej zapada ostateczna decyzja. 

Jak często obcinać włosy u niemowląt? Tak często jak zajdzie ku temu potrzeba, raz na miesiąc lub z dłuższą przerwą. Szczególnie ważne jest regularne podcinanie grzywki, która jeśli urośnie zbyt długa, wchodzi do oczu i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.    

Obcięcie włosów u niemowląt - ile kosztuje u fryzjera?

Ile kosztuje u fryzjera obcięcie włosów u niemowląt? Koszt pierwszego cięcia uzależniony jest od miejscowości, ale średnio wynosi mniej więcej 35 złotych. 

Najważniejsze podczas kąpieli noworodka jest bezpieczeństwo. Trzymaj dziecko w taki sposób, by jego głowa opierała się na twoim nadgarstku, a palcami tej samej ręki przytrzymuj je pod pachąKąpiel noworodka - jak się przygotować do pierwszej kąpieli?

Nożyczki dla niemowląt do włosów i alternatywne rozwiązania 

Nożyczki dla niemowląt do włosów to najczęściej modele, które posiadają zaokrągloną końcówkę dla bezpieczeństwa. Przed zakupem warto sprawdzić, czy zawierają nikiel - może on wywołać reakcję alergiczną u dziecka. Można je jednak zamienić na produkty, które pomogą nam ujarzmić loczki. To, na co należy zwrócić uwagę to naturalny skład produktu. Na rynku dostępnych jest wiele balsamów bez spłukiwania oraz past dedykowanych dzieciom. Sprawdzą się też wszelkie spinki i gumki, które pomogą stworzyć wygodną fryzurę. 

Zobacz też: Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?

Więcej o: