SIDS: czym jest nagła śmierć łóżeczkowa? Przyczyny i zapobieganie
Czym jest SIDS?
Czym jest SIDS? Skrót z angielskiego oznacza sudden infant death syndrome, co w naszym języku potocznie tłumaczone jest jako nagła śmierć łóżeczkowa. Polega ona na tym, że niemowlę, które dotąd nie wykazywało żadnych objawów chorobowych, nagle umiera - najczęściej w czasie snu, choć zdarzają się rzadkie przypadki gdy do zgonu dochodzi podczas czuwania. Przyczyny takiego stanu są trudne do wyjaśnienia, jednak najczęściej pojawiającym się wytłumaczeniem jest to, że śmierć następuje w wyniku niedotlenienia organizmu wywołanego przez bezdech senny. To dlaczego dochodzi do takiej sytuacji, nie jest jak dotąd wyjaśnione.
Nagła śmierć łóżeczkowa: jakie czynniki zwiększają ryzyko jej wystąpienia?
Jest wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Zalicza się do nich:
- niewykryte wady wrodzone płodu, zwłaszcza wady serca
- niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego
- zaburzenia ciśnienia tętniczego
- infekcja bakteryjna
- niski poziom serotoniny.
Ryzyko śmierci łóżeczkowej może być też związane z genetyką - jeśli w rodzinie wystąpiły już takie przypadki, wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Zwiększa się ono także u dzieci urodzonych przedwcześnie (czyli przed 37 tygodniem ciąży) oraz u tych z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg). Sposobem na zapobieganie SIDS jest uważna obserwacja dziecka, a także skorzystanie z zaawansowanych monitorów oddechu, które uruchamiają alarm w przypadku, gdy niemowlę nie oddycha w trakcie snu.
Nagła śmierć łóżeczkowa: przyczyny
Nagła śmierć łóżeczkowa nie ma jednoznacznie określonych przyczyn. Mimo zaawansowanych badań i technik badawczych jak dotąd nie odkryto przyczyny powstawania bezdechu u niemowląt. Wiele jednak wskazuje, że może być on efektem błędu neuroprzekaźników, w wyniku którego mózg traci kontrolę nad oddychaniem.
SIDS: jak zmniejszyć ryzyko niespodziewanego zgonu?
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej? Trzeba pamiętać, że na wystąpienie SIDS może mieć wpływ szereg czynników, wśród których na pierwszy plan wychodzą m.in.:
- wiek matki - dzieci matek w wieku poniżej 20 lat są bardziej narażone na wystąpienie nagłego zgonu
- palenie i dym papierosowy - dzieci, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, a także te, które przebywają w pomieszczeniach zadymionych są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie SIDS
- temperatura - niemowlę powinno przebywać w pomieszczeniu, które jest często wietrzone, a temperatura powietrza nie przekracza w nim 22-23°C; ponadto powinno być ubrane odpowiednio do panujących warunków, tak aby zminimalizować ryzyko przegrzania organizmu.
Wyeliminowanie tych sytuacji pomaga w znaczący sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej.
SIDS: zapobieganie
Zapobieganie SIDS nie jest proste, gdyż nieznane są przyczyny jego występowania. Jednak każdy rodzic jest w stanie przedsięwziąć kilka działań, które w znaczący sposób zabezpieczą dziecko przed SIDS.
- zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu spania dziecka - łóżeczko dziecka powinno być pozbawione zbędnych przedmiotów, które stwarzają ryzyko uduszenia. Zrezygnuj z ochraniaczy, zabawek, pościeli - w pierwszych miesiącach życia idealnie sprawdzi się śpiworek do spania, który zapewni dziecku ciepło i nie będzie stanowić dla niego zagrożenia.
- regularnie wietrz pomieszczenie i dbaj, aby temperatura nie była zbyt wysoka, bo pogarsza to komfort oddychania
- dbaj, aby niemowlę spało na plecach - wykazano, że spanie na brzuszku podnosi ryzyko wystąpienia SIDS.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. "Standard życia bardzo się pogorszył"
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód