SIDS: czym jest nagła śmierć łóżeczkowa? Przyczyny i zapobieganie

SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa to sytuacja, która dotyka najczęściej niemowlęta do pierwszego roku życia. Jakie są czynniki ryzyka i jak chronić przed nimi dziecko?

Czym jest SIDS?

Czym jest SIDS? Skrót z angielskiego oznacza sudden infant death syndrome, co w naszym języku potocznie tłumaczone jest jako nagła śmierć łóżeczkowa. Polega ona na tym, że niemowlę, które dotąd nie wykazywało żadnych objawów chorobowych, nagle umiera - najczęściej w czasie snu, choć zdarzają się rzadkie przypadki gdy do zgonu dochodzi podczas czuwania. Przyczyny takiego stanu są trudne do wyjaśnienia, jednak najczęściej pojawiającym się wytłumaczeniem jest to, że śmierć następuje w wyniku niedotlenienia organizmu wywołanego przez bezdech senny. To dlaczego dochodzi do takiej sytuacji, nie jest jak dotąd wyjaśnione.

Nagła śmierć łóżeczkowa: jakie czynniki zwiększają ryzyko jej wystąpienia?

Jest wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Zalicza się do nich:

 • niewykryte wady wrodzone płodu, zwłaszcza wady serca
 • niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego
 • zaburzenia ciśnienia tętniczego
 • infekcja bakteryjna
 • niski poziom serotoniny. 

Ryzyko śmierci łóżeczkowej może być też związane z genetyką - jeśli w rodzinie wystąpiły już takie przypadki, wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Zwiększa się ono także u dzieci urodzonych przedwcześnie (czyli przed 37 tygodniem ciąży) oraz u tych z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg). Sposobem na zapobieganie SIDS jest uważna obserwacja dziecka, a także skorzystanie z zaawansowanych monitorów oddechu, które uruchamiają alarm w przypadku, gdy niemowlę nie oddycha w trakcie snu. 

Nagła śmierć łóżeczkowa: przyczyny

Nagła śmierć łóżeczkowa nie ma jednoznacznie określonych przyczyn. Mimo zaawansowanych badań i technik badawczych jak dotąd nie odkryto przyczyny powstawania bezdechu u niemowląt. Wiele jednak wskazuje, że może być on efektem błędu neuroprzekaźników, w wyniku którego mózg traci kontrolę nad oddychaniem. 

SIDS: jak zmniejszyć ryzyko niespodziewanego zgonu?

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej? Trzeba pamiętać, że na wystąpienie SIDS może mieć wpływ szereg czynników, wśród których na pierwszy plan wychodzą m.in.:

 • wiek matki - dzieci matek w wieku poniżej 20 lat są bardziej narażone na wystąpienie nagłego zgonu
 • palenie i dym papierosowy - dzieci, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, a także te, które przebywają w pomieszczeniach zadymionych są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie SIDS
 • temperatura - niemowlę powinno przebywać w pomieszczeniu, które jest często wietrzone, a temperatura powietrza nie przekracza w nim 22-23°C; ponadto powinno być ubrane odpowiednio do panujących warunków, tak aby zminimalizować ryzyko przegrzania organizmu. 

Wyeliminowanie tych sytuacji pomaga w znaczący sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. 

SIDS: zapobieganie

Zapobieganie SIDS nie jest proste, gdyż nieznane są przyczyny jego występowania. Jednak każdy rodzic jest w stanie przedsięwziąć kilka działań, które w znaczący sposób zabezpieczą dziecko przed SIDS.

 • zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu spania dziecka - łóżeczko dziecka powinno być pozbawione zbędnych przedmiotów, które stwarzają ryzyko uduszenia. Zrezygnuj z ochraniaczy, zabawek, pościeli - w pierwszych miesiącach życia idealnie sprawdzi się śpiworek do spania, który zapewni dziecku ciepło i nie będzie stanowić dla niego zagrożenia. 
 • regularnie wietrz pomieszczenie i dbaj, aby temperatura nie była zbyt wysoka, bo pogarsza to komfort oddychania
 • dbaj, aby niemowlę spało na plecach - wykazano, że spanie na brzuszku podnosi ryzyko wystąpienia SIDS.
Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.