Biegunka może być bardzo groźna dla naszego dziecka. Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka szybko i skutecznie?
Bez odpowiedniej ilości wody dziecko może być odwodnione. Niestety, dolegliwość tego typu może pojawiać się często w przypadku dziecka. Dzieje się to głównie z powodu delikatnego układu pokarmowego naszego malca. Rodzice, zwłaszcza ci młodzi, często mają problem z tym, aby rozpoznać w sposób właściwy biegunkę. Nierzadko zapominają, że u malutkiego dziecka stolec jest nieco luźniejszy. Z tego też powodu trudno jest im rozróżnić biegunkę od tradycyjnego wypróżniania.
Biegunka u niemowlaka: objawy - jak rozpoznać tę dolegliwość? Biegunka może być trudna do zdiagnozowania. Zwłaszcza jeżeli chodzi o początkujących rodziców. Niemniej jednak istnieje pewna grupa charakterystycznych objawów. Oto i one:
Biegunka u niemowlaka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Głównym zagrożeniem jakie może pojawić się w tej sytuacji, jest między innymi odwodnienie organizmu. O braku odpowiedniej ilości płynów mogą świadczyć wysuszone wargi i język u dziecka. Kolejnym znaczącym objawem jest płacz bez łez oraz bardzo wiotka skóra. Oczy z kolei stają się nieco wklęsłe.
Biegunka u niemowlaka: przyczyny mogą być różne. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie mniej jednak należy podkreślić, że każdy rodzic chociaż raz zmagał się albo będzie zmagał z biegunką. Głównymi źródłami problemu są:
Leczenie biegunki uwarunkowane jest tym, jak przebiega choroba. Jednym z często popełnianych błędów jest podawanie dziecku leków o działaniu przeciwwymiotnym. Niestety rozwiązanie tego typu nie sprawdzi się dobrze w przypadku zaostrzonej biegunki. Po podaniu silnych leków tego typu dochodzi do zatrzymania się płynów oraz innych substancji, które będą działały toksycznie. Leki przeciwwymiotne nie tylko nie złagodzą objawów, ale i mogą je znacząco nasilić.
Jeżeli chcemy działać skutecznie, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na maksymalnym nawodnieniu dziecka, gdy w szybkim tempie traci ono płyny. Dodatkowo warto jest podawać płyny na bazie elektrolitów. Warto w tym miejscu podkreślić, że należy skonsultować wszelkie decyzje z lekarzem. W przypadku biegunki należy karmić dziecko posiłkami lekkostrawnymi, które nie obciążą żołądka. Warto jest, także podawać:
Oprócz doboru odpowiedniej diety, warto jest skupić się, także na skórze dziecka. Po biegunce może być ona odparzona. Stosujmy preparaty, które złagodzą objawy i złagodzą podrażnienia.