Biegunka u niemowlaka - jak reagować? Objawy, przyczyny i leczenie

Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ prowadzi ona do odwodnienia malucha. Biegunka może być spowodowana co najmniej kilkoma powodami. Sprawdź w czym tkwi problem.

Biegunka może być bardzo groźna dla naszego dziecka. Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka szybko i skutecznie?

Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka - jakie objawy należy wziąć pod uwagę?

Bez odpowiedniej ilości wody dziecko może być odwodnione. Niestety, dolegliwość tego typu może pojawiać się często w przypadku dziecka. Dzieje się to głównie z powodu delikatnego układu pokarmowego naszego malca. Rodzice, zwłaszcza ci młodzi, często mają problem z tym, aby rozpoznać w sposób właściwy biegunkę. Nierzadko zapominają, że u malutkiego dziecka stolec jest nieco luźniejszy. Z tego też powodu trudno jest im rozróżnić biegunkę od tradycyjnego wypróżniania.

Biegunka u niemowlaka - objawy charakterystyczne dla biegunki

Biegunka u niemowlaka: objawy - jak rozpoznać tę dolegliwość? Biegunka może być trudna do zdiagnozowania. Zwłaszcza jeżeli chodzi o początkujących rodziców. Niemniej jednak istnieje pewna grupa charakterystycznych objawów. Oto i one:

  • zwiększenie częstotliwości oddawania stolca (zazwyczaj jest to około pięciu wypróżnień na 12 godzin);
  • stolec staje się wodnisty, bardzo rzadki;
  • w kale może występować śluz, krew albo ropa;
  • kolor stolca może być zielonkawy i mieć bardzo intensywny oraz nieprzyjemny zapach;
  • na skórze dziecka pojawiają się odparzenia;
  • dziecko staje się markotne, marudne;
  • maluch często płacze;
  • mogą pojawić się wymioty, nudności;
  • dziecko jest też osłabione.

Biegunka u niemowlaka - powikłania, które mogą się pojawić

Biegunka u niemowlaka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Głównym zagrożeniem jakie może pojawić się w tej sytuacji, jest między innymi odwodnienie organizmu. O braku odpowiedniej ilości płynów mogą świadczyć wysuszone wargi i język u dziecka. Kolejnym znaczącym objawem jest płacz bez łez oraz bardzo wiotka skóra. Oczy z kolei stają się nieco wklęsłe.

Biegunka u niemowlaka - przyczyny dolegliwości

Biegunka u niemowlaka: przyczyny mogą być różne. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie mniej jednak należy podkreślić, że każdy rodzic chociaż raz zmagał się albo będzie zmagał z biegunką. Głównymi źródłami problemu są:

  • zatrucia pokarmowe - jest to jedna z pierwszych przyczyn, która zwykle stoi za biegunką u dziecka. Zazwyczaj zatrucie tego typu powstaje z powodu podania żywności, która była źle przechowywana;
  • zakażenia wirusowe - zwłaszcza związane z rotawirusami. Innym powodem biegunki mogą być norowirusy oraz adenowirusy. Biegunki częściej pojawiają się zimą. Dzieje się tak dlatego, że do zakażenia wirusowego bardzo często dochodzi drogą oddechową. Ponadto pojawia się katar, kaszel, czerwone gardło oraz wysoka temperatura;
  • choroby, które nie są powiązane z układem pokarmowym - tak więc na przykład zapalenie ucha środkowego czy też zapalenie płuc albo oskrzeli;
  • wszelkiego typu nietolerancje pokarmowe, w tym alergie pokarmowe na jakiś składnik;
  • powikłania pojawiające się po antybiotykach.

Biegunka u niemowlaka - leczenie, jak pomóc dziecku?

Leczenie biegunki uwarunkowane jest tym, jak przebiega choroba. Jednym z często popełnianych błędów jest podawanie dziecku leków o działaniu przeciwwymiotnym. Niestety rozwiązanie tego typu nie sprawdzi się dobrze w przypadku zaostrzonej biegunki. Po podaniu silnych leków tego typu dochodzi do zatrzymania się płynów oraz innych substancji, które będą działały toksycznie. Leki przeciwwymiotne nie tylko nie złagodzą objawów, ale i mogą je znacząco nasilić.

Jeżeli chcemy działać skutecznie, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na maksymalnym nawodnieniu dziecka, gdy w szybkim tempie traci ono płyny. Dodatkowo warto jest podawać płyny na bazie elektrolitów. Warto w tym miejscu podkreślić, że należy skonsultować wszelkie decyzje z lekarzem. W przypadku biegunki należy karmić dziecko posiłkami lekkostrawnymi, które nie obciążą żołądka. Warto jest, także podawać:

  • jagody - najlepiej w postaci kisielu lub herbatki, naparu;
  • zupy zrobione z marchewki;
  • ryż gotowany z jabłkiem;
  • gotowanego kurczaka z marchewką.

Oprócz doboru odpowiedniej diety, warto jest skupić się, także na skórze dziecka. Po biegunce może być ona odparzona. Stosujmy preparaty, które złagodzą objawy i złagodzą podrażnienia.

Więcej o: