Zanim przystąpimy do opisania zbawiennych właściwości kąpieli w krochmalu wypadałoby powiedzieć czym ów krochmal jest. Młode osoby często nie wiedzą, że ich babcie jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miały szans na korzystanie z takich dobrodziejstw techniki, jak pralki czy suszarki automatyczne, a mimo to ich pościel uprana była pierwszorzędnie i przez wiele dni dawała uczucie świeżości. A wszystko to za sprawą krochmalu. Krochmalenie pościeli pozwalało zabezpieczyć ją przed brudem, kurzem i potem. Jak wyglądał ten proces? Otóż, po pierwsze konieczne było przygotowanie mieszanki wody i skrobi ziemniaczanej (w odpowiednich proporcjach), a następnie wymoczenie w niej tkaniny. Po odciśnięciu krochmalu należało jeszcze wyprasować pościel lub ubranie i gotowe. Tak zakonserwowany materiał przez dłuższy czas zachowywał świeżość, nie rozwijały się w nim bakterie, a w przypadku zaplamienia - łatwiej można było z niego usunąć zabrudzenia. Ale jak to się ma do kąpieli dziecka?
Zobacz też: Ciemieniucha u dziecka. Czym jest? Jak pielęgnować skórę?
Jak już wcześniej wspomniano, krochmal jest to mieszanina ciepłej wody oraz skrobi ziemniaczanej. Powstały w ten sposób roztwór ma charakterystyczną konsystencję - jest śliski, gęsty, lekko białawy. Pozostawia na skórze dziecka powłokę, która chroni przed odparzeniami, a te powstałe ładnie osusza i pozwala im się wygoić. Krochmal do kąpieli dzieci często odnosi znacznie lepsze efekty w walce ze zmianami skórnymi niż kremy i maści renomowanych producentów. Jest to jeden z tych babcinych sposobów, który przetrwał do dziś i będzie użytkowany jeszcze przed wiele lat, zwłaszcza, że wiele położnych środowiskowych czy lekarzy pediatrów zaleca swoim podopiecznym doraźne korzystanie z tego typu pielęgnacji.
Kąpiel w krochmalu dla dziecka stosować powinno się w określonych sytuacjach. Najlepiej korzystać z niej w przypadku:
Najczęstszym powodem stosowania krochmalu u niemowlaków jest pieluszkowe odparzenie. Ten sposób można wprowadzić nawet, gdy zmiany na skórze są rozległe, mocno zaczerwienione, a nawet mają charakter sączący, co jest efektem bardzo zaawansowanego pieluszkowego zapalenia skóry. Krochmal działa w tym przypadku łagodząco, redukuje zaczerwienienie, wysusza skórę, zmniejsza powstały stan zapalny. Dziecko nie odczuwa dłużej silnego uczucia pieczenia i swędzenia, co przynosi mu ulgę.
Zobacz też: Łojotokowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny i leczenie
Jak przygotować kąpiel w krochmalu? Jest to dziecinnie proste! Wystarczy sporządzić mieszaninę skrobi i wody. Jak to zrobić?
Całość powinna mieć konsystencję kisielu - w dotyku woda powinna być śliska, mętna, lekko biaława. Jeśli konsystencja jest zbyt wodnista, wtedy dodaj jeszcze skrobi, aż uzyskasz właściwą gęstość. Po ostudzeniu przelej krochmal do wanienki i wykąp w nim malucha. Moczenie nie powinno trwać długo - 5-7 minut wystarczy by osiągnąć pożądany efekt. Ważne jest też, aby po takiej kąpieli nie spłukiwać dziecka - wystarczy je lekko osuszyć i pozwolić działać krochmalowi na skórę. Zabieg można stosować 2-3 dni pod rząd - zbyt długie stosowanie krochmalu może zbyt mocno przesuszyć skórę i odnieść skutki odwrotne niż zamierzono.