Krochmal do kąpieli. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla niemowlaka?

Krochmal do kąpieli niemowląt stosowały nasze babcie i prababcie. Doskonale sprawdza się w przypadku problemów skórnych lub odparzeń pieluszkowych. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla dziecka?

Kąpiel w krochmalu: co to takiego?

Zanim przystąpimy do opisania zbawiennych właściwości kąpieli w krochmalu wypadałoby powiedzieć czym ów krochmal jest. Młode osoby często nie wiedzą, że ich babcie jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miały szans na korzystanie z takich dobrodziejstw techniki, jak pralki czy suszarki automatyczne, a mimo to ich pościel uprana była pierwszorzędnie i przez wiele dni dawała uczucie świeżości. A wszystko to za sprawą krochmalu. Krochmalenie pościeli pozwalało zabezpieczyć ją przed brudem, kurzem i potem. Jak wyglądał ten proces? Otóż, po pierwsze konieczne było przygotowanie mieszanki wody i skrobi ziemniaczanej (w odpowiednich proporcjach), a następnie wymoczenie w niej tkaniny. Po odciśnięciu krochmalu należało jeszcze wyprasować pościel lub ubranie i gotowe. Tak zakonserwowany materiał przez dłuższy czas zachowywał świeżość, nie rozwijały się w nim bakterie, a w przypadku zaplamienia - łatwiej można było z niego usunąć zabrudzenia. Ale jak to się ma do kąpieli dziecka?

Zobacz też: Ciemieniucha u dziecka. Czym jest? Jak pielęgnować skórę?

Krochmal do kąpieli dzieci: po co?

Jak już wcześniej wspomniano, krochmal jest to mieszanina ciepłej wody oraz skrobi ziemniaczanej. Powstały w ten sposób roztwór ma charakterystyczną konsystencję - jest śliski, gęsty, lekko białawy. Pozostawia na skórze dziecka powłokę, która chroni przed odparzeniami, a te powstałe ładnie osusza i pozwala im się wygoić. Krochmal do kąpieli dzieci często odnosi znacznie lepsze efekty w walce ze zmianami skórnymi niż kremy i maści renomowanych producentów. Jest to jeden z tych babcinych sposobów, który przetrwał do dziś i będzie użytkowany jeszcze przed wiele lat, zwłaszcza, że wiele położnych środowiskowych czy lekarzy pediatrów zaleca swoim podopiecznym doraźne korzystanie z tego typu pielęgnacji. 

Krochmal dla dzieci: na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu dla dziecka stosować powinno się w określonych sytuacjach. Najlepiej korzystać z niej w przypadku:

  • rozległego odparzenia pupy lub okolicy okołopieluszkowej - niestety jest to dość częsta przypadłość u noworodków i niemowląt, bez względu na to czy rodzice stosują pieluchy jednorazowe czy wielorazowe
  • gdy wystąpi potówka - potówki to dolegliwość, która dotyka bardzo dużego odsetka dzieci, a zwłaszcza tych urodzonych w okresie wiosenno-letnim
  • gdy dojdzie do wysypki alergicznej np. na środek do prania ubranek, stosowane kosmetyki itp.; często zdarza się, że delikatna skóra niemowląt właśnie wysypką i zaczerwienieniem reaguje na zastosowane do prania ubrań środki lub kosmetyki do pielęgnacji.

Krochmal dla niemowlaka w przypadku odparzeń pieluszkowych

Najczęstszym powodem stosowania krochmalu u niemowlaków jest pieluszkowe odparzenie. Ten sposób można wprowadzić nawet, gdy zmiany na skórze są rozległe, mocno zaczerwienione, a nawet mają charakter sączący, co jest efektem bardzo zaawansowanego pieluszkowego zapalenia skóry. Krochmal działa w tym przypadku łagodząco, redukuje zaczerwienienie, wysusza skórę, zmniejsza powstały stan zapalny. Dziecko nie odczuwa dłużej silnego uczucia pieczenia i swędzenia, co przynosi mu ulgę.

Zobacz też: Łojotokowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny i leczenie

Jak przygotować kąpiel w krochmalu? Proporcje poszczególnych składników

Jak przygotować kąpiel w krochmalu? Jest to dziecinnie proste! Wystarczy sporządzić mieszaninę skrobi i wody. Jak to zrobić?

  1. Przygotuj duży garnek - 5-6 litrowy - i zagotuj w nim wodę.
  2. W litrowym pojemniku rozpuść 10 łyżek mąki ziemniaczanej.
  3. Roztwór powoli wlewaj do wrzątku cały czas mieszając.

Całość powinna mieć konsystencję kisielu - w dotyku woda powinna być śliska, mętna, lekko biaława. Jeśli konsystencja jest zbyt wodnista, wtedy dodaj jeszcze skrobi, aż uzyskasz właściwą gęstość. Po ostudzeniu przelej krochmal do wanienki i wykąp w nim malucha. Moczenie nie powinno trwać długo - 5-7 minut wystarczy by osiągnąć pożądany efekt. Ważne jest też, aby po takiej kąpieli nie spłukiwać dziecka - wystarczy je lekko osuszyć i pozwolić działać krochmalowi na skórę. Zabieg można stosować 2-3 dni pod rząd - zbyt długie stosowanie krochmalu może zbyt mocno przesuszyć skórę i odnieść skutki odwrotne niż zamierzono. 

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.