Bank Mleka Kobiecego. 1665 litrów cennego mleka kobiecego zebrane i zamknięte w 20 tys. butelek

Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny zebrał 20 000 butelek mleka kobiecego pasteryzowanego, które zastaną przekazane do jednego z warszawskich szpitali. Pokarm z Banku wspomaga proces leczenia noworodków, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego został utworzony styczniu 2015 r. na wzór stacji krwiodawstwa. Gromadzone w nim mleko od honorowych dawczyń przekazywane jest potrzebującym dzieciom leczonym w szpitalach. Jest jedyną placówką na Mazowszu obsługującą Warszawę i cały region.

W okresie pięciu lat swego funkcjonowania Bank Mleka Kobiecego nawiązał współpracę ze 150 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, przebadał pokarm z ponad 1665 litrów mleka oddanego przez mamy oraz nawiązał współpracę z 13 placówkami ochrony zdrowia, pobierającymi mleko dla swoich małych pacjentów.

Szpitale, w których podawane jest najmłodszym pacjentom mleko z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego to:

  • Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie (Warszawa, ul. A. J. Madalińskiego 25)
  • Instytut Matki i Dziecka (Warszawa, ul. Kasprzaka 17A),
  • Centrum Medyczne "Żelazna" Szpitala Specjalistycznego św. Zofii (Warszawa, ul. Żelazna 90)
  • Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej (Warszawa, ul. Karowa 2),
  • Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki (Warszawa, ul. Cegłowska 80),
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Warszawa, pl. Starynkiewicza 1/3),
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA (Warszawa, ul. Wołoska 137)
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski (Warszawa, ul. Kondratowicza 8)
  • UCK WUM Dziecięcy Szpital Kliniczny (Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 63A),
  • Szpital Solec (Warszawa, ul. Solec 93),
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (Radom, ul. J. Aleksandrowicza 5),
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Ciechanów, ul. Powstańców Wielkopolskich 2),
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (Płock, ul. Medyczna 19).

Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego Banku Mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt, rekomendowanym przez WHO i UNICEF.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny działa pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, na zasadach rekomendowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA). Placówka służy również szkoleniu kadr dla innych jednostek powstających w Polsce.

Zobacz wideo Mleko mamy jest uznawane jako żywność funkcjonalna. Nie tylko odżywia dziecko, ale również je chroni poprzez swoje enzymy, hormony i czynniki wzrostu.

Bank Mleka Kobiecego. Mleko kobiece jak lekarstwo

O tym, że dla dzieci urodzonych przedwcześnie mleko kobiece jest jak lek, mówiła nam Aleksandra Wesołowska, prezeska Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Ale nie tylko wcześniaki korzystają z Banku Mleka Kobiecego.

Z tego mleka powinny też korzystać dzieci, które cierpią na rzadkie schorzenia układu pokarmowego, choć urodziły się o czasie. W wielu krajach otrzymują je także dzieci adopcyjne. Wynika to z przekonania, że pokarm naturalny jest najlepszy dla dziecka; że jest wręcz prawem człowieka, żeby być karmionym mlekiem biologicznej mamy, a jeżeli nie biologicznej - to mlekiem gatunkowo specyficznym

- mówiła Aleksandra Wesołowska. Dodała także, że nie chodzi o zastępowanie mleka matki, ale o uzupełnienie jego niedostatku.

Kobieta, która rodzi dziecko przedwcześnie, nie jest w pełni przygotowana do porodu. Mechanizmy regulacji laktacji jeszcze nie działają u niej prawidłowo. Do tego dochodzi ogromny stres. Większość tych mam w pierwszych dniach nie jest w stanie dostarczyć dziecku potrzebnej ilości mleka albo nawet uruchomić laktacji

- zauważa specjalistka. Zaznaczyła także, że mleko matki jest zawsze pierwszym wyborem, ponieważ jest dopasowane do potrzeb dziecka. Natomiast mleko przekazywane dziecku niespokrewnionemu wymaga pasteryzacji. Całą rozmowę z prezeską Fundacji Bank Mleka Kobiecego przeczytacie tutaj: Pokarm jak lekarstwo, czyli o zaletach mleka kobiecego.

W Polsce obecnie działa kilkanaście Banków Mleka Kobiecego, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Krakowie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA