Otulacz dla noworodka. Jaki kokon dla noworodka wybrać?

Otulacz dla noworodka to coraz bardziej popularny sposób na ochronę najmniejszych dzieci przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi: przeciągami czy zmianami temperatury. Niedawno urodzone maleństwa znajdują się momentalnie w zupełnie nowym dla siebie środowisku, pełnym przestrzeni i nowych kształtów. Taki zastyrzyk nowości bywa postrzegany jako niekomfortowy dla dziecka. Czy warto więc zaopatrzyć się w otulacz dla noworodka?

Kokon dla noworodka i jego największe zalety

Kokon dla noworodka jest popularnym rozwiązaniem wśród rodziców. Podkreśla się, że okres tuż po narodzinach bywa dla dziecka bardzo trudny. To bardzo szybki i radykalny przeskok ze środowiska, które miał jeszcze w brzuchu swojej mamy, w wielki świat. W tym ostatnim dziecko nagle spotyka się z całą paletą barw, licznymi dźwiękami, które mogą zaciekawiać, ale bywają też na pewno przerażające lub dziwne. Dodatkowo przestrzeń, w którą jakby wrzucony zostaje malec, może się wydać zbyt ogromna. Ratunkiem, który ma pomóc w tym pierwszym starciu, jest dla wielu rodziców otulacz dla noworodka. Dodatkowo reguluje on temperaturę i redukuje kolki, które bywają w tym wieku prawdziwą zmorą. Dziecko powinno w końcu by spokojniejsze i mieć lepszy sen. Niektórzy pediatrzy zalecają otulanie dziecka nawet do drugiego - trzeciego miesiąca jego życia. Uważa się jednak, że sama długość otulania dziecka jest indywidualna. Ogromną rolę będzie więc miała obserwacja prowadzona przez rodziców. Mamy do dyspozycji różne kokony dla noworodka - różnią się nie tylko zewnętrznym designem, który przecież nie jest najważniejszy, ale także materiałem z którego zostały wykonane. Warto też dodać, że będzie to świetny prezent dla noworodka.

Kokon do spania dla noworodka i jego najczęstsze wady

Kokon do spania dla noworodka spotyka się też czasami z krytyką. Przede wszystkim w trakcie owijania dziecka może dojść do wyprostowania nóżek, które w konsekwencji doprowadzić może do wady bioder.Należy mieć na uwadze, że są one u takiego malca bardzo delikatne i podatne na urazy. Potrzeba więc, aby otulacz dla noworodka pozostawiał swobodę kończyn dolnych. Dziecko, odgrodzone od tak wielkiej liczby bodźców, w końcu będzie musiało się z nimi zmierzyć po zakończeniu okresu spowijania w kokon do spania dla noworodka. Może być więc nadwrażliwe sensorycznie. Bardzo tragicznym efektem nieprawidłowego spowijania dzieci (na boku lub na brzuszku) może być nawet śmierć łóżeczkowa. Oczywiście są to skrajne i niezwykle rzadkie przypadki, ale należy przestać spowijać dzieci, które już same się obracają. Grono znacznie mniej poważnych zagrożeń związanych z użytkowaniem kokonu do spania dla noworodków stanowią trudności z jego odstawieniem, przesadna podatność na infekcje lub trudności z zachowaniem higieny choćby wtedy, gdy malcowi ulewa się. Oczywiście zalety przeważają jednak nad wadami. Kluczem do sukcesu, jak chyba zawsze, jest umiar i baczna obserwacja sytuacji przez rodziców. Tylko ona pozwala na adekwatne reakcje i właściwe wykorzystanie otulacza dla noworodków. 

Zobacz wideo Co powinno się znaleźć w wyprawce dla dziecka?

Jaki otulacz dla noworodka wybrać, aby dobrze służył dziecku?

Jaki otulacz dla dziecka wybrać? Na pewno nie zadowoli nas, jeśli będzie on ładny i estetycznie zaprojektowany. Musi być także bezpieczny, funkcjonalny i maksymalnie wspierać rozwój  malucha. Materiał powinien być przede wszystkim elastyczny. Umożliwi on właściwe położenie bioder, jednocześnie lekko ograniczając ruchy malca. Otulacz dla noworodka, szczególnie w okresie upalnej pogody, może być zakładany bezpośrednio na pieluszkę. Warto więc, aby materiał jego wykonania był przyjemny dla skóry i nie powodował podrażnień. Nie może też mieć żadnych ostrych szwów i wykończeń, przez które dziecko może mieć obtarcia lub ranki. Otulacz dla noworodka musi mieć również odpowiedni rozmiar.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.