Skóra noworodka - wygląd, pielęgnacja i najczęstsze problemy

Skóra to nasz największy organ. Pierwsze dni po narodzinach to czas wielkich zmian nie tylko dla rodziców maleństwa, ale przede wszystkim dla niego samego. Już nie jest dłużej bezpiecznie ukryte w brzuchu mamy. Pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym, bakteriami, wirusami - z tym wszystkim poradzić musi sobie organizm maluszka.

Skóra niemowląt potrzebuje szczególnej uwagi i pielęgnacji. Jest bardzo delikatna i musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, tak by nie podrażniać jej i nie dopuszczać do przesuszenia, czy odparzeń.

Schodząca skóra u noworodka - czy to powód do obaw?

Noworodek, po 9-miesięcznym pobycie w brzuchu mamy, ma niestety skórę narażoną na podrażnienia. Nie oznacza to jednak, że każda zmiana skórna jest poważna i wymaga konsultacji z lekarzem. Po porodzie dziecko ma często brzydki, sinawy kolor, co jest efektem trudów porodu, które przeżywa nie tylko matka, ale również on. Ponadto układ krwionośny nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty, co powoduje, że krew powoli dopływa do kończyn. Kolor ten z czasem zmienia się, ale nie oczekujmy, że w pierwszych chwilach otrzymamy na ręce różowiutkiego dzidziusia. Na to trzeba będzie poczekać. Skóra noworodka, który przez dziewięć miesięcy pływał w wodach płodowych, po urodzeniu zaczyna schodzić. Nie jest to nic dziwnego i niepokojącego. W miejsce schodzącej skóry u noworodka, pojawia się gładka i mięciutka skórka, która już zdecydowanie bardziej kojarzy nam się z bobasami z reklam w telewizji.

Zobacz wideo Kto dba o bezpieczeństwo produktów dla dzieci?

Sucha skóra u noworodka -  jak zapobiegać?

Sucha skóra u noworodka może być poważnym problemem. Generalnie, jeśli chodzi o pielęgnację skóry zdrowych noworodków kierujmy się zasadą im mniej kosmetyków tym lepiej. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nadmiar używanych kosmetyków może wpływać na nadmierne wysuszenie skóry. Dzieje się tak dlatego, że nawet produkty, które przeznaczone są dla dzieci od pierwszego dnia życia, często posiadają w swoim składzie substancje nieodpowiednie do stosowania codziennego. Parabeny, silikony i wiele innych tego typu substancji nie powinno mieć kontaktu z wrażliwą skórą dziecka. Dlatego jeśli nie ma takiej konieczności to kąpmy nasze pociechy w ciepłej, czystej wodzie. Żelu czy płynu do kąpieli używajmy sporadycznie - raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak mimo to zauważymy suchą skórę u noworodka, wówczas warto wziąć pod uwagę zastosowanie obecnych w drogeriach i aptekach emolientów, które doskonale nawilżają skórę dziecięcą i wzmacniają jej barierę lipidową. Są to jednocześnie kosmetyki drobiazgowo przebadane i bardzo delikatne, co pozwala na ich stosowanie u dzieci już od pierwszego dnia życia. Jeśli u naszego dziecka nie występują problemy skórne nie warto "na zapas" stosować emolientów. Pozbawiamy się w ten sposób możliwości ich zastosowania w razie wystąpienia niewielkiej wysypki czy podrażnienia. W takim wypadku pozostaje nam już tylko wizyta u dermatologa i stosowanie bardziej zaawansowanych środków. 

Łuszcząca się skóra u noworodka to niekoniecznie AZS 

Pamiętajmy by nie popadać w skrajności. Jeśli tuż po powrocie ze szpitala nasz noworodek ma silnie łuszczącą się skórę - nie panikujmy. Pozwólmy go obejrzeć położnej środowiskowej, która odwiedzi nas w domu i zachowajmy ostrożność. Jeśli problem będzie się nasilał, lub wystąpi około trzeciego miesiąca życia naszego malucha, wówczas należy skonsultować się z pediatrą, gdyż może to być objaw atopowego zapalenia skóry, które jest bardzo uciążliwą przypadłością i wymaga odpowiedniej pielęgnacji wrażliwej skóry. W takich przypadkach nie eksperymentujmy. Nie stosujmy na ślepo specyfików polecanych sobie na forach internetowych, bo możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Skonsultujmy się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki i kremy i podpowie jak dbać o skórę noworodka dotkniętego taką przypadłością.

Liszaje u niemowlaka - co to takiego?

Liszaje to zmiany skórne, których pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Często jednak wiązane są z występowaniem alergii lub atopowym zapaleniem skóry. Zmianom występującym na skórze towarzyszy uciążliwy świąd. Zmiany występują najczęściej na wewnętrznej stronie nadgarstków, na klatce piersiowej lub na nogach, ale również mogą dotknąć obszaru paznokci, jamy ustnej czy narządów płciowych. Liszaje zazwyczaj nie wymagają leczenia - po czasie ustępują same. Warto jednak miejsce dotknięte schorzeniem nawilżać, co pomaga w walce ze swędzeniem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA