Łóżeczko dla niemowlaka - zwyczajne czy z wyposażeniem?

Łóżeczko niemowlęce to podstawowy element wyprawki noworodka. Jak wybrać najlepszy model i czym się kierować podczas dokonywania zakupu? Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko? Kupić model tradycyjnego łóżeczka, czy z dodatkowym wyposażeniem? Przeczytajcie, zanim wybierzecie się na zakupy.

Łóżeczko dla niemowlaka – ważny wybór, którego wcale nie łatwo dokonać

Łóżeczko dla niemowlaka musi spełniać określone warunki -  przede wszystkim ma być bezpieczne i wygodne, nie zaszkodzi, jak będzie pasować do pokoju i strefy przeznaczonej dla dziecka. Łóżeczko, które spełnia te wymogi, może mieć kilka opcji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tradycyjnych i modeli z wbudowanym wyposażeniem  (dodatkowa szuflada, komoda i przewijak).

Łóżeczko niemowlęce - na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Kupując tradycyjne łóżeczko należy zwrócić uwagę na jego wykonanie i możliwość dostosowania łóżeczka do potrzeb dziecka, szczególnie jeśli chodzi o regulację wysokości materaca. Istotne, aby farba i lakier nie ścierały się i nie łuszczyły, co często zdarza się w przypadku łóżeczek zrobionych z drewna. Meble dla dziecka powinny być pomalowane farbami ekologicznymi, z odpowiednimi atestami PZH, spełniającymi europejską normę PN-EN 716-1:1999 i normę PN-EN 1130-1-2001. Najlepsze są modele niemalowane, z czystego drewna.

Łóżeczko nie może posiadać ostrych rogów i ma być tak oszlifowane, by nie pozostały na nim żadne drzazgi. Powinno mieć mocne mocowania, które nie uszkodzą się po kilku rozłożeniach i złożeniach. Należy unikać modeli posiadających poziome elementy, po których dziecko mogłoby się wspinać, a potem spaść.

Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka: 

Zobacz wideo

Dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżeczka z możliwością zdjęcia boku lub z opcją wyjęcia prętów. Dzięki temu, gdy dziecko podrośnie będzie miało możliwość samodzielnego wejścia do łóżeczka i wyjścia z niego. Odstępy pomiędzy szczebelkami muszą być szersze niż 2,5 cm, ale nie mogą przekraczać 6 cm – taka odległość ochroni maleństwo przed zaklinowaniem głowy czy ręki.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest możliwość samodzielnego montażu i demontażu, ponieważ łóżeczko nie jest meblem jednorazowym. Jego miejsce może zmienić się nie tylko w domu, ale również poza nim (np. podczas przeprowadzki). A  gdy dziecko z niego wyrośnie, złożone może czekać na przyjście na świat kolejnego maleństwa.

W ofercie producentów dostępne są modele łóżek z baldachimem. Ten uroczy dodatek nie jest jednak szczególnie polecany. Niektórzy odradzają go ze względu na ryzyko zaplątania się dziecka w materiał.  Zdecydowanie jednak odradza się łóżeczka z przymocowanymi poduszkami po bokach, bowiem ograniczają one maluchowi dostęp powietrza i zaburzają jego swobodny przepływ. Nie wszystko co jest ładne, jest także bezpieczne i praktyczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest wybór łóżeczka z szufladą na jego dnie, która będzie dodatkowym miejscem na przechowywanie potrzebnych rzeczy, szczególnie tych o mniejszych gabarytach np. kocyki dla dziecka, ręczniki czy pieluszki tetrowe.

Łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem

Łóżeczko niemowlęce z wyposażeniem to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą szybko skompletować wyprawkę dla niemowlaka. Większość firm oferuje zestawy składające się z łóżeczka i materaca - z kompletem pościeli. Oczywiście łóżeczko może być w wybranym kolorze, z malowanego (w różnych odcieniach) lub niemalowanego drewna, modeli jest naprawdę mnóstwo. Szeroki wybór materacy zaspokaja potrzeby malutkiego konsumenta.

Na rynku są też wiele bardziej rozbudowane zestawy. Można kupić  łóżeczko z bogatszym z wyposażeniem  - czyli z wbudowaną komodą i przewijakiem lub samym przewijakiem, ewentualnie z samą komodą. Komoda jest bardzo przydatnym meblem, przydatnym do przechowywania dziecięcych ubranek i  wszystkich niemowlęcych akcesoriów. Komoda znajdująca się w pobliżu łóżeczka to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Do niewielkich pomieszczeń doskonale sprawdzą się łóżeczka z wbudowaną komodą. Wtedy mebel składa się z łóżeczka i komody, która stanowi jeden jego bok. Blat od komody może dodatkowo posłużyć jako półka, np. do postawienia na niej lampki czy innych niezbędnych akcesoriów lub jako przewijak (tu oczywiście ma znaczenie wysokość komody, zbyt wysoka nie będzie wygodna do przewijania dziecka).

Więcej o: