Przewijanie i kąpanie noworodka

Przewijanie, mycie i kąpanie noworodka nie jest takie trudne, jak by się wydawało.

Kąpiel noworodka

Małe dziecko nie musi być kąpane codziennie. Jeżeli jesteś wieczorem zmęczona albo mały reaguje głośnym płaczem na sam widok wanienki - szybko umyj mu buzię i przetrzyj fałdki ciała myjką.

Do prawdziwej kąpieli potrzeba odrobinę wprawy, dziecko wydaje się takie kruche...

Na początku trochę się trzęsą ręce, ale z każdym dniem wszystko staje się coraz prostsze.

Przygotuj sobie potrzebne rzeczy: myjkę, mydło, waciki, kremy, ręcznik (najlepszy jest taki z kapturem), czystą pieluchę i ubranko.

Nalej wody do wanienki. Sprawdź, czy woda ma odpowiednią temperaturę (około 37°C), i upewnij się, czy po zanurzeniu łokcia lub nadgarstka odczuwasz przyjemne ciepło.

Połóż dziecko na ręczniku, umyj mu oczy, uszy i buzię, rozbierz do pieluchy.

Zdejmij maluchowi pieluchę. Jeżeli jest kupa, umyj dokładnie pupę.

Przenieś dziecko do wanienki. Najwygodniej trzymać je od tyłu, lewą ręką za lewe ramię, tuż pod pachą. Główka małego oprze się wówczas o Twoje ramię, a Ty będziesz mieć wolną prawą rękę.

Umyj dziecku główkę, ramiona, piersi, brzuszek, plecy, nogi i pośladki. Jeżeli kąpiel sprawia mu przyjemność, pozwól, żeby pochlapało się trochę dłużej.

Wyjmij malucha z wanienki, podtrzymując go prawą ręką pod pupą. Połóż na ręczniku, wytrzyj dokładnie wszystkie fałdy skóry, posmaruj pupę kremem lub maścią.

Załóż czystą pieluchę i ubierz dziecko.

Uwaga, zanim rozbierzesz niemowlę, upewnij się, że w pokoju lub łazience jest dostatecznie ciepło. Powinno być około 22°C.

Przewijanie

W pierwszych dniach zmiana pieluch może stanowić nie lada problem: wszystko leci z rąk, nie wiadomo, jak przytrzymać maleńkie nóżki... Wydaje się, że najprostsze czynności trwają godzinami. Nie przejmuj się, z czasem nabierzesz wprawy.

Przygotuj miseczkę z ciepłą wodą, waciki lub wilgotne chusteczki i czyste pieluchy. Miej je w zasięgu ręki.

Rozwiń pieluchę, rozchyl nóżki dziecka. Czystym rogiem pieluchy, watą lub chusteczką wytrzyj pupę. Zwiń brudną pieluchę i wrzuć do kosza pod blatem.

Watą lub kolejną chusteczką umyj dokładnie pośladki i pachwiny dziecka, pamiętając, żeby zawsze wycierać od przodu do tyłu. Jest to szczególnie ważne u dziewczynek - chodzi o to, by bakterie z kału nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej. Chłopcu nie zsuwaj napletka. Dokładnie umyj wszystkie fałdki i zgięcia.

Osusz dokładnie skórę czystą pieluszką.

Pośladki i okolice posmaruj kremem ochronnym lub oliwką.

Podłóż pod pupę czystą pieluchę.

UWAGA nie podnoś dziecka za nóżki, wsuń dłoń pod pupę i lekko unieś do góry.

Zawiń pieluchę i zapnij ją, uważając, by nie zatłuścić kremem taśmy klejącej.

Jeżeli używasz pieluch tetrowych i jeśli pępek jest już wygojony, ceratkę zawijaj do środka, żeby zabezpieczyć ubranko przed zamoczeniem.

Czytaj więcej:

Kąpiel noworodka i inne zabiegi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.