Położna rodzinna - pierwsza wizyta

Niedawno zostałaś mamą i nie zawsze wiesz, jak pielęgnować noworodka i dbać o jego zdrowie? Zaproś do domu położną rodzinną. Dzięki jej radom poczujesz się pewniej w nowej roli.

Zadaniem położnej rodzinnej (zwanej też środowiskową) jest m.in. pomaganie mamom w pierwszych, niekiedy trudnych tygodniach po narodzinach dziecka. Wizyta jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ty musisz tylko zawiadomić poradnię, że zostałaś mamą i potrzebujesz pomocy. Zgłaszając dziecko do poradni dla dzieci i oddając kartę szczepień ze szpitala, dostaniesz informację o położnej i wizycie patronażowej.

NFZ gwarantuje ci co najmniej sześć wizyt położnej rodzinnej w ciągu 8 tygodni od urodzenia się dziecka. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza jeśli czujesz się nieco zagubiona i niepewna w nowej przecież roli mamy, a nie ma przy tobie kogoś, kto mógłby cię wesprzeć i rozwiać twoje wątpliwości.

Jak znaleźć położną

Położne rodzinne pracują zazwyczaj przy lokalnych ośrodkach zdrowia, ale nie obowiązuje rejonizacja. Możesz wybrać położną, która nie praktykuje w najbliższej poradni. Przed dokonaniem wyboru warto zasięgnąć opinii innych mam - znajomych lub uczestniczek lokalnego forum internetowego.

Gdy już podejmiesz decyzję, musisz wypełnić deklarację o wyborze położnej i złożyć ją u swojej wybranki. Odpowiednie druki powinny być dostępne w każdej przychodni, która współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Znajdziesz je też w internecie, np. na stronie www.nfz.gov.pl. W razie wątpliwości zadzwoń do swojego oddziału NFZ.

Pierwsze spotkanie

Gdy złożysz już deklarację u wybranej położnej, umów się z nią na pierwszą wizytę w dogodnym dla was obu terminie. Jeśli macie już z maluchem ustalony rytm dnia, najlepiej, by nie była to np. pora spaceru ani wieczornego usypiania.

Podczas pierwszej wizyty położna powinna zostawić kontakt do siebie i informację, w jakich dniach i godzinach możesz liczyć na jej pomoc. Zazwyczaj też umawia się na kolejną wizytę. W razie potrzeby możesz poprosić o dodatkowe (bezpłatne) odwiedziny lub konsultować się z położną telefonicznie.

Poproś o wsparcie przy noworodku

Położna pokaże ci, jak noworodka przewijać, kąpać, jak dbać o prawidłowe gojenie się pępka. Zaprezentuje sposoby pod- noszenia i noszenia dziecka. Podpowie, jak układać malca do snu i jak go ubierać na spacer. Jeśli chcesz karmić naturalnie, ale masz z tym problemy, położna pokaże ci, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, a w razie potrzeby skieruje cię do doradcy laktacyjnego.

Warto z nią porozmawiać, gdy niemowlę często ulewa, męczą je kolki, ma ciemieniuchę czy rumień pieluszkowy. Jeżeli bardzo niepokoi cię wygląd kupki, w dniu wizyty zachowaj jedną zabrudzoną pieluszkę. Położna spojrzy na nią fachowym okiem.

Zadbaj też o siebie

Do położnej rodzinnej możesz zwrócić się z własnymi problemami. Jeśli źle się czujesz, masz popękane brodawki i odczuwasz ból podczas karmienia piersią, dokucza ci rana krocza lub rana po cesarskim cięciu, powiedz jej o tym. Podpowie ci, co robić.

Położna może też zaproponować ci, że sprawdzi, jak goi się twoje krocze lub rana po cięciu, jak obkurcza się macica i czy krwawienie połogowe jest w normie (nie musisz jednak się na to zgadzać). Jeśli miałaś cesarskie cięcie, położna może zdjąć pozostałe szwy.

Weryfikuj rady, które budzą twoje wątpliwości

Położna rodzinna to na ogół dobry fachowiec, warto jednak pamiętać, że nie ma ludzi nieomylnych. Jeśli jakaś rada wydaje ci się dziwna, zanim się do niej zastosujesz, upewnij się, czy rzeczywiście jest słuszna. Jak? Na przykład sięgając po poradnik dla rodziców, do którego masz zaufanie. Możesz też zadzwonić do pediatry lub lekarza rodzinnego i skonsultować się z nim. Jeśli chcesz słuszność udzielonej ci rady sprawdzić w internecie, szukaj informacji na rzetelnych serwisach, w których rodzicom doradzają dobrzy lekarze i godne zaufania położne, niż na forach dla rodziców, gdzie obok sensownych głosów można przeczytać też wiele kontrowersyjnych wypowiedzi. Jeżeli okaże się, że rada położnej nie była rzetelna (a zwłaszcza jeśli masz zastrzeżenia co do większości jej rad i opinii), warto zastanowić się, czy nie należałoby poszukać kogoś bardziej kompetentnego. Pamiętaj, że wizyta położnej rodzinnej ma ci pomóc, a nie przygnębić cię, wpędzić w poczucie winy czy wywołać jeszcze większy niepokój. Jeśli nie czujesz się nią usatysfakcjonowana, możesz na następną wizytę zaprosić inną położną (wystarczy, że jeszcze raz wypełnisz deklarację o wyborze i złożysz ją u wybranej osoby).

BEZ OPŁAT?

Wiele położnych, które prowadzą prywatną praktykę, ma podpisaną umowę z NFZ.

Ich wizyty także mogą więc być bezpłatne. Dobrze jest jednak o to zapytać, by uniknąć nieporozumień. Położne prowadzące prywatną praktykę często mają własne strony internetowe, na których można znaleźć najważniejsze informacje na temat oferowanych usług.

Przed wizytą położnej spisz wszystkie swoje pytania na kartce.

Konsultacja MALWINA OKRZESIK, psycholożka i konsultantka laktacyjna

Więcej o: