Noworodek - jak go zrozumieć

Dziecko przychodzi na świat bez instrukcji obsługi. Na szczęście rodzice mają intuicję, która pomaga rozumieć i zaspokajać potrzeby noworodka.

Pierwszy miesiąc życia dziecka, choć tak wyczekany, jest tak że okresem trudnych wyzwań. Z dnia na dzień życie zostaje wywrócone do góry nogami. Dzień i noc zmieniają rytm. Po trzeby dziecka zajmują pierwsze miejsce przed waszymi, także tymi podstawowymi, jak potrzeba snu i potrzeba jedzenia. Wielu czynnościom towarzyszy niepewność, czy wszystko robimy dobrze, czy dziecko jest bezpieczne, nakarmione, odpowiednio ubrane...

Jak przetrwać ten czas? Jak odnaleźć się w nowej roli? To trudne, ale poradzicie sobie, jeśli w nowej sytuacji wsłuchacie się w emocje swoje i dziecka.

1. Dajcie sobie czas

Nawet jeśli dziecko jest spokojne, dobrze ssie, pięknie przybiera na wadze i regularnie śpi, potrzebujecie czasu i cierpliwości, by przyzwyczaić się do zmian w życiu.

A jeśli noworodkowi trudno jest zaadaptować się do warunków zupełnie innych niż w brzuchu mamy, potrzeba przynajmniej 6-8 tygodni, by sytuacja w domu nieco się ustabilizowała. Łatwiej znosić zmęczenie i frustrację, jeśli wiemy, że to kiedyś minie, że tak nie będzie wiecznie.

2. Bądźcie razem

Jesteście wy i dziecko. Dziadkowie, kuzyni i przyjaciele na razie niech dadzą wam luksus bycia tylko we trójkę (lub w czwórkę, jeżeli dzieci jest więcej). Teraz uczycie się być razem, rozumieć wasze potrzeby, cieszyć miłością. I słuchać swojej intuicji.

Gwar, nadmiar rad i dobrych chęci wam w tym nie pomoże. Niech bliscy pomogą w sprawach przyziemnych (gotowanie, sprzątanie, zakupy), ale dadzą wam trochę przestrzeni i okażą zaufanie, że dobrze zajmiecie się niemowlęciem. Oczywiście gdy tata nie bierze urlopu przysługującego ojcom i mama zostaje z noworodkiem sama, przyda się jej pomoc kogoś bliskiego.

3. Podążajcie za wskazówkami dziecka

Noworodka da się zrozumieć. Trzeba tylko uważnie go posłuchać. Wciąż płacze? Wyobraźcie sobie, jak może odbierać ten świat, tak odmienny od tego, do którego przywykł przez dziewięć miesięcy. Tam jego potrzeby były zaspokajane automatycznie, tu wciąż pojawiają się nowe doznania: głodu, chłodu, światła, dźwięków. Powodem płaczu może być potrzeba ssania, zmiany pieluszki, ból brzucha, zbyt ciepłe ubranie.

Ale najczęściej - potrzeba bliskości.

4. Doceńcie moc bliskości

Nawet dorosły człowiek raźniej czuje się w nowej sytuacji, gdy ma obok przyjaciela. A noworodek? Dla niego nowe jest wszystko: doznania zmysłów, doświadczenia związane z karmieniem i wydalaniem, dotyk rąk, przedmiotów, powietrza, wody. Pomóżcie mu się z tym oswajać. Na większość dzieci jak balsam wpływa przytulanie, noszenie, kontakt skóra do skóry (np. leżenie na brzuchu mamy czy taty, gdy czuje się ciepło i zapach ciała, słyszy bicie serca i bulgotanie jelit).

Jeśli malec często płacze i nie pomaga karmienie ani przewijanie, kołysanie, zmiana ubranka - spróbujcie noszenia w chuście. To dla dziecka trochę jak powrót do bezpiecznego świata sprzed narodzenia.

5. Unikajcie napięć

Noworodek, niemowlę niczym gąbka chłonie emocje z otoczenia. Im więcej stresu w was, tym jemu trudniej. Wyczuwa niepokój mamy, frustrację taty, wyłapie napięcie między rodzicami. Unikajcie sytuacji, które wyprowadzają was z równowagi. Odłóżcie wizyty gości, wyłączcie telewizyjne serwisy. Rozmawiajcie ze sobą, jeśli czujecie się zranieni, wyczerpani albo nie dość doceniani.

Obojgu wam potrzeba teraz mnóstwa czułości, wsparcia, wyrozumiałości. To najlepsze, co możecie sobie teraz ofiarować.

Co w pierwszych tygodniach jest normą, a co nie

Tym się nie martw:

- Noworodek chce ciągle ssać pierś, jada po kilkanaście razy na dobę. Niech ssie na żądanie.

 

W piersiach nadal jest pokarm, nawet jeśli ostatnie karmienie było niedawno lub długo trwało.

 

- Dziecko robi rzadkie kupki. Niemowlęta karmione piersią oddają do kilkunastu niemal płynnych stolców dziennie. Mogą też nie wypróżniać się przez kilka dni, gdy pokarm wchłania się w jelitach.

 

- Malec ucina sobie krótkie drzemki w ciągu całej doby, w nocy budzi się co chwila. Ustalenie rytmu dnia wymaga wielu tygodni. Starajcie się regenerować siły, wyciszać dziecko w nocy i wytrwajcie.

 

- Noworodek ma sine i zimne rączki i nóżki. Prawdziwą ciepłotę ciała wskazuje skóra na karku - jeśli jest ciepła i nie jest spocona, to wszystko w porządku.

 

- Maluch od czasu do czasu kicha. W ten sposób oczyszcza sobie nos. Jeżeli nic nie wskazuje na infekcję, to nie ma powodu do zmartwienia.

Z tym się zgłoś do położnej lub do lekarza

- Podczas ssania pierś bardzo boli, dziecko ssie nieprawidłowo, płytko chwyta pierś, nie najada się, źle przybiera na wadze.

 

- Dziecko ssie rzadziej niż co 3 godziny w dzień (5-6 w nocy), budzone na karmienie nie chce ssać.

 

- Skóra noworodka jest silnie zażółcona.

 

- Niemowlę rzadko moczy pieluszki.

Więcej o: