Wcześniak w ramionach rodziców

Na niemowlę, które dłuższy czas spędziło w szpitalu, rodzice chuchają i dmuchają. Jednak aby prawidłowo się rozwijało, muszą je również stopniowo otwierać na świat. Jak się nim rozsądnie opiekować? Konsultacja: dr n. med. BoŻena GaliŃska-Kin, pediatra neonatolog

Moment wyjścia ze szpitala jest trochę jak powtórne narodziny dziecka. Tym razem więcej już jest pozytywnych emocji niż lęku. Maluch zostaje wypisany do domu, bo wszystko wskazuje na to, że da sobie radę w normalnych warunkach. Nie oznacza to, niestety, że można go traktować jak każdego innego noworodka. Nawet jeśli dobrze się rozwija i lekarze są zadowoleni z jego postępów, jeszcze przez jakiś czas rodzice będą musieli szczególnie na niego uważać. Oto, co pomoże mu w stopniowym oswajaniu się z domowymi warunkami.

Kojący spokój

Eliminujcie zbędne bodźce. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia wcześniak potrzebuje spokoju: ciszy, łagodności i przyćmionego światła. Dzięki temu będzie mógł nie tylko powoli zapominać o wszystkich przykrych przeżyciach w szpitalu, ale też lepiej się rozwijać i nabierać sił.

Czułość i bliskość

Przytulanie, kangurowanie, głaskanie, noszenie w chuście - to wszystko pozwoli dziecku poczuć więź z mamą i z tatą. To ważne także dla rodziców - bliskość wypiera poczucie bezsilności i lęku przed "uszkodzeniem" dziecka. Nie słuchajcie komentarzy o niepotrzebnym rozpieszczaniu malca, bądźcie z nim jak najwięcej i dawajcie mu tyle ciepła, ile potrzebuje.

Właściwa temperatura otoczenia

Wcześniaki potrzebują ciepła. Im mniej dziecko waży, tym więcej go potrzebuje. Lekarze, wypisując do domu najmniejsze wcześniaki, zalecają podgrzewanie mieszkania nawet do 26°C w dzień i 22°C w nocy. Dla dzieci urodzonych po 32. tygodniu i ważących ok. 3 kg najlepsza jest temperatura 21-22°C.

Kąpanie "na sucho"

Na początku kąpiele zdecydowanie lepiej ograniczyć i poprzestać na przemywaniu pupy, pachwin, szyi, buzi i miejsc za uszami (tam często ścieka pokarm). Możecie też owiniętego miękkim ręcznikiem malucha delikatnie myć za pomocą ciepłych, zwilżonych wacików. Gdy już zaczniecie malca kąpać, uważajcie, żeby się nie wychłodził - pomieszczenie, woda, ręcznik i ubranka muszą być tak przygotowane, żeby dziecku było stale ciepło.

Natłuszczanie skóry

Jeśli już malca kąpiecie, dolewajcie do wody płyn myjąco-natłuszczający. Po kąpieli warto delikatnie nawilżyć i natłuścić ciałko. Jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą, możecie stosować normalne kosmetyki dla noworodków.

Odpowiednie ubranie

Ubierajcie malucha w ubranka wygodne do założenia, bez twardych i uciskających elementów - skóra wcześniaka jest wyjątkowo wrażliwa. Dziecku musi być ciepło, ale nie za ciepło. Najlepiej to sprawdzić, dotykając karku malucha. Jeśli jest chłodny, włóżcie jeszcze jedną warstwę albo włóżcie dziecko do śpiworka, który nie tylko grzeje, ale także przyjemnie otula. I jest bezpieczniejszy od kocyka. Na początku można wkładać dziecku na główkę czapeczkę, a na stópki dodatkową parę skarpetek.

Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem?

Na to pytanie żaden lekarz nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji dziecka, tego, jak przybiera na wadze i jak się rozwija. Pierwszy miesiąc, trzy miesiące, pół roku, rok - to kolejne kamienie milowe. Podobnie jak moment, gdy wcześniak wskakuje na siatkę centylową dla dzieci donoszonych. Jednak jeszcze przez długie lata rodzice muszą być czujni. Na pewno w pierwszym roku życia przedwcześnie urodzone dziecko powinno być pod szczególną ochroną. Niezwykle ważne jest zwłaszcza unikanie w tym czasie infekcji. Potem można odpuścić sobie (choć nie całkiem) tak daleko posuniętą ostrożność. Jeśli maluch jest zdrowy i silny, rodzice w naturalny sposób powoli składają roztoczony nad nim parasol ochronny.

Więcej o: