Rozwój dziecka: pierwszy rok życia. Zmiany w organizmie miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia wiąże się z poważnymi zmianami w jego organizmie. Poszczególne etapy następują po sobie bardzo szybko, dlatego warto wiedzieć, co dzieje się w poszczególnych miesiącach, od kiedy tylko maluch pojawił się na świecie.

Obserwacja tego, jak rozwija się dziecko, to dla rodzica niesamowite chwile. W tym czasie może też odpowiednio wspierać malucha i dostarczać mu środków do prawidłowego funkcjonowania. Często dorośli mogą być zaskoczeni prędkością, z jaką mały człowiek nabywa kolejnych umiejętności i przystosowuje się do życia w zupełnie nowym środowisku. Każdy kolejny miesiąc wiąże się ze zmianami, które są dla dziecka bardzo ważne, a niekiedy widać je gołym okiem, choć nie wszyscy zwracają na to uwagę.

Zobacz też: Kalendarz niemowlaka: wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju i pielęgnacji dziecka w pierwszym roku życia

Rozwój dziecka: miesiąc po miesiącu

Jak postępuje rozwój dziecka miesiąc po miesiącu? Rodzice powinni mieć świadomość, że to, co się dzieje, stanowi ciągły proces, ponieważ nie tylko każdego miesiąca, ale i dnia coś w maluchu ulega minimalnej bądź większej zmianie. W tym czasie dziecko obserwuje otoczenie i uczy się, a także rozwija się jego układ nerwowy, który podlega najbardziej dynamicznym przemianom zwłaszcza w pierwszym roku życia. Dobrze, jeśli rodzic interesuje się rozwojem swojego dziecka, ponieważ wówczas łatwiej jest mu dostrzec ewentualne nieprawidłowości, które, szybko wychwycone, można jeszcze, często przy pomocy specjalisty, odpowiednio skorygować.

Rozwój dziecka: 1 miesiąc

W 1 miesiącu rozwoju dziecko ma bardzo cieniutką skórę o różowym zabarwieniu. Jednocześnie jego głowa zdaje się nieproporcjonalnie duża względem tułowia (może być też lekko zdeformowana, zwłaszcza bliżej porodu). Maluch kontaktuje się z otoczeniem poprzez dotyk, dlatego też jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju bodźce aktywizujące ten zmysł. Miesięczne dziecko nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego wzroku, dlatego też widzi niewyraźnie i nie rozpoznaje kontrastów. Nie potrafi też rozróżniać kolorów. Przytępiony jest również jego słuch. W pierwszym miesiącu noworodek może przybrać na wadze do 500 gram.

Rozwój dziecka: śpiące niemowlę w objęciach rodzica. Zdjęcie ilustracyjneRozwój dziecka: śpiące niemowlę w objęciach rodzica. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Rozwój dziecka: 2 miesiąc

Rozwój dziecka w 2 miesiącu życia pozwala mu na delikatną zmianę pozycji: gdy położy się je na brzuchu, potrafi unieść główkę i utrzymać ją tak przez kilka sekund. Dwumiesięczny maluch zatrzymuje wzrok, który staje się nieco bardziej rozwinięty, na dłużej na wybranych obiektach. Potrafi się już także dopominać o jedzenie. Pod koniec miesiąca zaczyna wypowiadać pojedyncze samogłoski. Lubi przyglądać się twarzom, rozpoznaje matkę. Może przybrać na wadze około 700 gram.

Rozwój dziecka: 3 miesiąc

3 miesiąc rozwoju dziecka wiąże się z wyraźną reakcją na bodźce dźwiękowe (maluch odwraca główkę, szukając ich źródła). Niemowlę bardzo chętnie bada swoje ciało: dotyka brzuszka, nóżek, wkłada palce do buzi. Przybiera na wadze, podobnie jak w poprzednim miesiącu. U dziecka można też zaobserwować wydawanie nowych odgłosów, takich jak: westchnięcia, piski czy śmiech. W tym momencie może już dojść do zarośnięcia tylnego ciemiączka na główce.

Rozwój dziecka: 4 miesiąc

W 4 miesiącu rozwoju dziecko staje się bardziej ruchliwe. Zauważalnie wzrasta siła jego kończyn: z tego powodu odpycha się nóżkami od różnych rzeczy, kopie, chętnie wymachuje rączkami. Chwyta także zabawki zawieszane w wózku czy łóżeczku, jednak nie potrafi tego zrobić obiema rączkami jednocześnie. Maluch często zmienia miny, głośno się śmieje i często grucha. Poprzez krzyk dopomina się uwagi rodzica. Widać też jego rytm dnia – żąda jedzenia o konkretnych porach.

Rozwój dziecka: 5 miesiąc

Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia wiąże się ze znacznym zwiększeniem wagi (zwykle osiąga ona dwukrotność wagi, jaką niemowlę miało zaraz po narodzinach). Otaczający je świat poznaje głównie poprzez usta – wszystko stara się wkładać do buzi. Dziecko na tym etapie rozwoju potrafi też samodzielnie przetaczać się z brzucha na plecy i odwrotnie, a także umie stabilnie siedzieć. Niemowlęciu mogą się też już wyżynać pierwsze ząbki. Warto zwrócić uwagę, że maluch w tym okresie zwykle mocno przywiązuje się do jednej rzeczy: może to być ulubiona zabawka, kocyk czy poduszeczka.

Rozwój dziecka: 6 miesiąc

6 miesiąc rozwoju dziecka prowokuje zmiany, które świadczą o jego indywidualności i zaczynają odróżniać go od innych niemowląt w tym samym wieku. Maluch coraz częściej gaworzy. Zaczyna się też turlać, starając się przemieszczać z miejsca na miejsce. Nie ma jednak jeszcze wykształconej umiejętności oceniania odległości ani stabilizowania ciała. Najczęściej w tym czasie niemowlę ma już pierwsze ząbki i uczy się przyjmowania pokarmów stałych. Półroczne dziecko uczy się odróżniać obce twarze od tych znajomych. Gdy widzi kogoś nieznajomego, może zareagować strachem. Do tych, których widuje często, uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami.

Rozwój dziecka: 6 miesięczne dziecko. Zdjęcie ilustracyjneRozwój dziecka: 6 miesięczne dziecko. Zdjęcie ilustracyjne Nina Buday/shutterstock.com

Rozwój dziecka: 7 miesiąc

Rozwój dziecka w 7 miesiącu życia umożliwia mu łapanie przedmiotów w obie rączki. Często wówczas się nimi bawi, potrząsa, obraca w dłoniach. Maluch samodzielnie siada, przesuwa się po płaskiej powierzchni i podciąga się do przodu. Coraz częściej reaguje na swoje imię, potrafi też gryźć oraz żuć. Aktualnie waży około siedmiu, ośmiu kilogramów. Niemowlę coraz lepiej rozumie otoczenie, często rozpoznaje emocje najbliższych mu osób. Potrafi też świadomie wyrażać własny stosunek do konkretnych osób: cieszy się na widok tych, których dobrze zna, płacze lub chowa się, gdy widzi kogoś nowego, obcego, którego nigdy nie widziało.

Rozwój dziecka: 8 miesiąc

W 8 miesiącu rozwoju dziecko nabiera umiejętności obracania się wokół własnej osi. Zaczyna też klaskać i machać. Kiedy jest w wózku na spacerze, nie śpi, rozgląda się ciekawie dookoła, badając okolicę. Rozwija się także jego koordynacja wzrokowo-ruchowa, dlatego też potrafi sięgać po przedmioty, a wyciągnięcie rączki zawsze kończy się pewnym chwytem. Maluch zaczyna też odczuwać lęk przed rozstaniem z bliską osobą, dlatego też może płakać, gdy obudzi się, a mamy bądź taty nie będzie w pobliżu.

Zobacz wideo Siatki centylowe - w jaki sposób pomagają nam ocenić rozwój dziecka?

Rozwój dziecka: 9 miesiąc

9 miesiąc rozwoju dziecka przynosi kolejne zmiany. Niektóre maluchy rozpoczynają już raczkowanie. Niekiedy potrafią też wskazać na obrazku znajome zwierzątka. Świadomie wypowiadają też niektóre wyrazy, opierając je na sylabizowaniu, na przykład ''ma-ma''. Warto w tym miesiącu podawać dziecku te pokarmy, które zmotywują je do gryzienia, ponieważ najprawdopodobniej w niedługim czasie zaczną się mu wyżynać kolejne zęby. Maluch w tym miesiącu bardzo przywiązuje się do mamy. Chętnie ją dotyka, przytula się, całuje. Na zaczepki innych, często nieznajomych, może reagować płaczem, jednak gdy oswoi się z sytuacją i nowym człowiekiem, śmieje się i zaczyna demonstrować nabyte umiejętności. Bardzo lubi naśladować proste gesty i miny osób z najbliższego otoczenia.

Rozwój dziecka: 10 miesiąc

Rozwój dziecka w 10 miesiącu życia wiąże się z szybszym i sprawniejszym raczkowaniem, a także stabilnym siadaniem w prostej pozycji. Maluch lubi się bawić małymi przedmiotami i chętnie podejmuje ćwiczenia mające na celu zachowanie równowagi. Rozwija się także komunikacja dziecka z innymi osobami. Jeśli nie potrafi czegoś zrobić, sygnalizuje to (na przykład, gdy butelka jest zakręcona, a ono chce się napić). Maluch szybko znajduje zabawkę, którą rodzic przy nim schowa. Nie ma też problemu z rozumieniem prostych poleceń. Jeśli dużo się do niego mówi, sam stara się naśladować monolog dorosłego, gaworząc i próbując odpowiednio modulować głos.

Rozwój dziecka: 11 miesiąc

W 11 miesiącu rozwoju dziecko wyrabia w sobie zdolność samodzielnego wstawania przy jednoczesnym podtrzymywaniu się mebla lub dorosłego człowieka. Wciąż chętnie raczkuje, umie turlać piłkę i robić ''pa-pa''. Poprawia się też chwytność rąk malucha. Ciekawe świata dziecko będzie teraz otwierało wszelkie szuflady, szafki o niezbyt ciężkich drzwiczkach i różnego rodzaju pudełka. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, by podczas swoich poszukiwań nie zrobiło sobie krzywdy. U malucha kształtuje się ponadto świadomość własnego ''ja'', odrębnej jednostki. Właśnie dlatego o wielu rzeczach chce teraz decydować samodzielnie. Stara się oddalać od rodzica, jednak szybko powraca, ponieważ wciąż potrzebuje bliskości.

Rozwój dziecka: 12 miesiąc

12 miesiąc rozwoju dziecka to czas, w którym maluch stara się samodzielnie chodzić, choć niektórym dzieciom udaje się postawić pierwsze kroki bez podparcia dopiero w kolejnym lub w czternastym miesiącu życia. Wypowiada kilka słów, które zawzięcie powtarza, rozumie i potrafi wykonać coraz więcej poleceń. Waży już około jedenastu kilogramów. Jeśli w domu są schody, maluch na pewno spróbuje się na nie wdrapać, jednak może mieć poważny problem, by wrócić na dół. Chętnie bawi się klockami, układając pierwsze, proste wieże. Interesują go rówieśnicy i inne, trochę starsze lub młodsze dzieci, ale nie potrafi się z nimi bawić. Nie rozumie także, co należy do niego, a co do kogoś innego. Z tego powodu, jeśli dzieci bawią się w jednym miejscu, maluch może uznać za swoją własność wszystkie rzeczy znajdujące się w zasięgu jego rączek, często zabierając coś rówieśnikowi (tak nierzadko dochodzi do pierwszych awantur).

Zobacz też: Książka "Naciśnij mnie" i inne kreatywne książeczki dla dzieci

Więcej o:
Copyright © Agora SA