Chłopiec znaleziony w oknie życia w Ostrowie Wielkopolskim. Policja szuka matki

W oknie życia przy ostrowskim Ośrodku Sióstr Elżbietanek znaleziono noworodka. "To musiała być trudna decyzja, ale myślę, że wymagała również sporo odwagi. Dziecko przebywa w ostrowskim szpitalu na oddziale neonatologicznym" - poinformowała w poniedziałek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Tymczasem policja rozpoczęła poszukiwania matki dziecka.

Więcej wiadomości z kraju znajdziecie na Gazeta.pl.

19 grudnia w oknie życia przy ostrowskim Ośrodku Sióstr Elżbietanek pozostawiono ważącego niewiele ponad trzy kilogramy chłopca. Jak podkreślił rzecznik szpitala w Ostrowie Wielkopolskim Adam Stangret, w którym obecnie przebywa dziecko, zdaniem lekarzy noworodek jest z donoszonej ciąży, zdrowy. O odnalezieniu dziecka poinformowała na swoim profilu na Facebooku prezydent miasta Beata Klimek.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka
Siostry Elżbietanki znalazły wczoraj oknie życia maleńkiego chłopca. To musiała być trudna decyzja, ale myślę, że wymagała również sporo odwagi. Dziecko przebywa w ostrowskim szpitalu na oddziale neonatologicznym i co najważniejsze - jest bezpieczne. Okno Życia przy ulicy Gimnazjalnej otwieraliśmy 8 grudnia 2015 roku i być może, właśnie dzięki tej inicjatywie, uratowano kolejne życie

- napisała.

Policja szuka matki dziecka pozostawionego w oknie życia

Zgodnie z procedurami, po otrzymaniu informacji od sióstr Elżbietanek, policja rozpoczęła czynności wyjaśniające, czy nie doszło do przestępstwa np. zmuszenia matki do oddania dziecka i czy nie zagraża jej niebezpieczeństwo. Jak zapewniają funkcjonariusze, wobec kobiety nie jest prowadzone postępowanie. W ciągu trzech miesięcy od pozostawienia dziecka, będzie mogła odebrać je bez konsekwencji prawnych.

Według przepisów po tym, jak dziecko przekazywane jest do szpitala, o sprawie zostaje poinformowany także ośrodek adopcyjny. Ten występuje do sądu z dwiema prośbami:

  • o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych;
  • o nadanie dziecku imienia i nazwiska.

Sąd z kolei musi wydać decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. Zazwyczaj ta procedura trwa od jednego do kilku dni. Dzięki temu dziecko ma zapewnioną opiekę już po opuszczeniu szpitala.

Więcej o:
Copyright © Agora SA