Ząbkowanie u dziecka. Sprawdź, jakie są jego objawy i ile trwa ząbkowanie

Ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Zazwyczaj wiąże się z bólem i spędzeniem dziąsłem oraz gorączką, chociaż zdarza się, że w towarzyszą mu również inne objawy. Wyjaśniamy, po czym poznać, że dziecko ząbkuje i jak mu ulżyć.

Nie ulega wątpliwości, że ząbkowanie stanowi nierozłączny element rozwoju dziecka. Trzeba jednak zaznaczyć, iż nie u każdego przebiega w identyczny sposób. Rodzice często nie wiedzą, jak ulżyć dziecku, które płacze, czuje dokuczliwe swędzenie, nie może jeść, ani zasnąć.

Ząbkowanie u dziecka - kiedy się zaczyna i ile trwa?

Ząbkowanie faktycznie rozpoczyna się już koło szóstego tygodnia ciąży. Wówczas zaczynają rozwijać się zawiązki zębów, które stopniowo pokrywa szkliwo. Gdy pokryje całego zęba, co następuje już po urodzeniu, zaczyna rozwijać się korzeń. To właśnie on decyduje o etapie ząbkowania u dzieci, który jest widoczna gołym okiem dla rodziców. Chociaż u większości niemowląt pierwsze ząbki pojawiają się koło szóstego miesiąca życia, nie ma na to sztywnej reguły. Bywa, że jeżeli u rodziców ząbki pojawiły się we wczesnym etapie rozwoju np. w trzecim miesiącu, dziecko najpewniej też będzie wcześniej ząbkować.

Zazwyczaj pierwsze zęby na dolnej szczęce pojawiają się między piątym a dziewiątym miesiącem, a są to jedynki. Między piątym a dwunastym miesiącem dołączają do nich odpowiednio zlokalizowane zęby na górnej szczęce, a w dalszej kolejności, czyli między dziewiątym a trzynastym miesiącem pojawiają się dolne oraz górne dwójki. Później kolejno wyrastają pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki dolne i górne, co zazwyczaj następuje między dziesiątym a osiemnastym miesiącem oraz trójki i kły, które wyrzynają się między piętnastym a dwudziestym miesiącem. Jako ostatnie dziąsła przebijają dolne i górne piątki, czyli drugie trzonowce. Wyrastają zwyczaj między dwudziestym trzecim a trzydziestym pierwszym dniem miesiąca. Ząbkowanie zwykle kończy się pojawieniem dwudziestu zębów mlecznych przed trzecimi urodzinami.

Ząbkowanie - objawy

Trzeba zaznaczyć, że dzieci nie przechodzą ząbkowania tak samo. Niektóre odczuwają wielki ból, a inne jedynie minimalny dyskomfort. Najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie momentu ząbkowania u dziecka, jest obserwowanie tego, jak wyglądają jego dziąsła. Zwykle przed ząbkowaniem są nieco spuchnięte i zaczerwienione, a bywa, iż są posiniaczone i rozpulchnione. Ząbkującym niemowlętom często dokucza brak apetytu, mają odruch wkładania rąk do buzi i problemy z zasypianiem. Najczęściej ząbkowaniu towarzyszy naprzemiennie znikający i pojawiający się ból, przez który maluchy są drażliwe i płaczliwe. U niektórych występuje także gorączka.

Dziecko ząbkuje - w jaki sposób można mu ulżyć?

Ząbkowanie zwykle stanowi trudny i nieprzyjemny okres dla rodziców i dzieci, szczególnie jeżeli jest bolesne. Gdy niemowlęta zaczynają ząbkować, bardziej się ślinią i próbują rzuć różne przedmioty. Około trzeciego miesiąca życia wkładają rączki do ust lub przenoszą do buzi twarde zabawki. Odruch ten jest związany z wyrzynającymi się ząbkami.

Pediatra i autorka bloga lekarzdladzieci.pl Róża Hajkuś wyjaśnia, w jaki sposób rodzice mogą wesprzeć dzieci w tym trudnym okresie. Jedną z proponowanych przez nią metod jest masaż dziąseł. Zaleca, aby dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, a następnie delikatnie masować dziąsła maluszka, uważając, aby dziecko nie próbowało nas przy tym ugryźć. Przydatne mogą być również gryzaki z miękkiej gumy, posiadające atesty bezpieczeństwa, które w środku często posiadają żel. Po schłodzeniu substancja staje się zimna i przynosi dzieciom ulgę. 

Co jakiś czas pojawia się informacja, że w jakiejś partii gryzaków dla dzieci stwierdzono syfiaste substancje, które nawet przy dotyku są szkodliwe. Więc uważaj i nie kupuj najtańszych gryzaków z podejrzanego źródła

- upomina ekspertka.

Innym proponowanym preparatem są niezawierające benzokainy żele miejscowe oraz doustne leki przeciwbólowe, dopuszczane tylko w sytuacji, gdy dziecko naprawdę cierpi z bólu.

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.