Ile mleka powinno pić niemowlę i w jakich odstępach czasu?

Ile mleka powinno pić niemowlę i co ile godzin? Nierzadko młode mamy mają problem z odpowiednim rozplanowaniem karmienia dziecka. Zwłaszcza w początkowych dniach. Sprawdź, ile mleka powinno spożywać dziecko i w jakich odstępach.

Określenie właściwej ilości mleka, jakie powinno spożywać dziecko, może być problematyczne dla początkujących rodziców. Jednak mogą oni być pewni, że nie jest to nic skomplikowanego, a z biegiem czasu nauczą się bezbłędnie odczytywać potrzeby dziecka.

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią

Ile mleka powinno jeść niemowlę i w jakich odstępach godzinowych?

Jak dużo mleka powinno spożywać niemowlę w początkowych miesiącach? Dla młodych mam jest to trudne do sprecyzowania. Zwłaszcza w przypadku pierwszych miesięcy życia dziecka. Niemowlę posiada mały żołądek - jest on wielkości piąstki. Dodatkowo pokarm mamy jest trawiony dużo szybciej, aniżeli mieszanki pokarmowe, jakie możemy spotkać w sklepach. Dlatego też karmienie dziecka jest jedną z tych aktywności, które wykonuje się bardzo często.

Niemniej jednak musimy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływa między innymi ruchliwość dziecka, jego masa czy długość ciała. Przeciętny noworodek, który jest zdrowy i urodzony w wyznaczonym terminie, zazwyczaj na dobę potrzebuje około 91-95 kcal na kilogram masy ciała. Jednakże standardowo w okresie pierwszych dni maluch nie zjada aż tak dużej ilości pokarmu. Zwykle jest to około 20 ml.

Zapotrzebowanie wzrasta stopniowo. W siódmym dniu życia maluch wypija około 60-70 ml mleka. Z kolei po dwóch tygodniach jest to 100 ml i więcej. Po pierwszym miesiącu ilość spożywanego mleka powinna wzrosnąć do 600-700 ml. 

Ile dziecko powinno jeść i w jakim odstępie czasowym?

Ile dziecko powinno jeść i co ile godzin? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko jest uwarunkowane od potrzeb danego dziecka. Jeżeli zauważymy, że dziecko domaga się pokarmu, należy mu je podać. Średnio przyjęło się, że niemowlak powinien być karmiony mniej więcej co około półtorej do dwóch godzin. Co w rzeczywistości daje nam w sumie około 8-12 karmień w ciągu 24 godzin. Należy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko jest nieco inne i wymaga ono indywidualnego prowadzenia.

Karmienie piersią Karmienie piersią prawdy i mity: Czy można brać aspirynę? Czy od kapusty dziecko będzie miało wzdęcia?

Czy można karmić butelką na żądanie i czy zawsze warto to robić?

Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. Dzieci karmione głównie mlekiem modyfikowanym będą miały inne spalanie, aniżeli dzieci, które korzystają z mleka matki. Mleko modyfikowane daje dziecku nieco większą wartość kaloryczną, dlatego, też powinno być ono głodne nieco później. Należy pamiętać o tym, że płacz malucha nie zawsze oznacza potrzeby jedzenia, ale niekiedy jest oznaką chęci przytulenia się, czułości, bliskości mamy. Być może dziecku jest za zimno albo za gorąco. Może też nie podobać mu się dana pozycja, w jakiej się znajduje. Powodem marudzenia może być także mokra pieluszka. Jak widać, przyczyn jest wiele. Istotną sprawą jest to, aby posiłki były podawane regularnie i o stałych porach. Wówczas dziecko jest w stanie wypracować sobie właściwy rytm.

Co zrobić kiedy niemowlę pije mniej, niż powinno? Jak reagować?

Niemowlę nie je - co robić i jak się zachować? W pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się temu, ile realnie dziecko wypija mleka w ciągu dnia oraz jakiej jest ono jakości. Chodzi tu o to, czy maluch jest karmiony tylko i wyłącznie mlekiem modyfikowanym, czy też posiłki są ubogacone o naturalny pokarm matki. Jeżeli łączymy oba warianty, trudno jest nam jasno sprecyzować, ile mleka realnie wypiło nasze dziecko w ciągu doby. Istotną wskazówką jest regularny przyrost wagi. Jeżeli zauważamy, że dziecko czuje wyraźną niechęć do mleka - powinniśmy zastanowić się nad zmianą produktu. Należy także skonsultować się z lekarzem. Z drugiej strony należy pamięć o tym, że dziecko, które było karmione tylko i wyłącznie naturalnym pokarmem, może odrzucać mleko modyfikowane.

Nocne karmienie, co warto o nim wiedzieć? Nocne karmienie niemowląt: co warto wiedzieć

Dlaczego niemowlę nie chce jeść - w czym tkwi problem?

Dlaczego niemowlę nie chce jeść, gdzie szukać przyczyny? Jest na to co najmniej kilka odpowiedzi. Po pierwsze, może być to powodem zbliżającej się infekcji. Dziecko w okresie choroby je zdecydowanie mniej. Inną przyczyną jest ząbkowanie. W przypadku bólu zębów dziecko nie będzie miało apetytu. Niechęć do pokarmu może wynikać także z tego, że karmimy dziecko w niewłaściwych warunkach - przez co dziecko może się rozpraszać. Może być zbyt głośno albo jest zbyt wiele bodźców zewnętrznych jakie znajdują się w otoczeniu malca.

Więcej o: