Praktyczne rady

Jeśli maluch robi w domu straszny bałagan, ogranicz liczbę miejsc, do których ma dostęp. Zostaw mu dwie, trzy szafki, które może plądrować do woli, a resztę zamknij na klucz lub zabezpiecz plastikowym skobelkiem.

Na wszelki wypadek schowaj w zamykanej szafce wszystkie ważne dokumenty. Wiadomo bowiem, że ulubionym zajęciem niektórych dzieci jest gniecenie i darcie papieru. Przestaw więc też swoje książki na górne półki, zabezpiecz zeszyty i podręczniki starszego dziecka.

Nie stawiaj na brzegu stołu ani szafek kuchennych szklanek z gorącymi napojami ani talerzy z parującą zupą. Wystarczy moment nieuwagi, by maluch wylał je na siebie i się poparzył.

Zdejmij ze stołu obrus. Zwisająca tkanina może dziecko zainteresować i szkrab ściągnie ją sobie na głowę wraz z całą zastawą.

Zamontuj w oknach specjalne ograniczniki, by maluch nie mógł ich otworzyć szeroko. Teoretycznie to dla niego za wysoko, ale wystarczy, że przysunie sobie stołeczek lub odwrócone do góry dnem pudło na zabawki (a możesz być pewna, że prędzej czy później na to wpadnie), wdrapie się na nie i już będzie na parapecie.

Więcej o: