Siedem rad na ułatwienie sobie życie

Teraz, gdy maluch dużo i chętnie leży na brzuszku (podnoszenie główki nie sprawia mu już trudności), zapinane z przodu body i pajacyki dobrze jest zastąpić śpioszkami i body rozpinanymi na ramieniu. Zapięcia nie będą go gniotły.

Niektóre trzymiesięczne niemowlęta bardzo się ślinią. To pierwszy objaw ząbkowania (choć zanim ząbki się wyrżną, miną pewnie co najmniej dwa miesiące). Delikatnie osuszaj buzię dziecka i smaruj łagodzącym kremem. Pozwoli to uniknąć podrażnienia skóry. Możesz też kupić maluchowi śliniaczek, który ochroni ubranko przed zmoczeniem.

Gdy malec tak awanturuje się po kąpieli, że posmarowanie go oliwką graniczy z cudem, daj mu spokój. Po prostu wytrzyj go dokładnie i ubierz. Skóra nie będzie wysuszona, jeśli zamiast mydełkiem, będziesz myć dziecko płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki.

Jeżeli spacerujesz z dzieckiem po lesie czy odludnych przedmieściach, gdzie o ławce, na której można przysiąść, nie ma co marzyć, włóż do bagażnika wózka składany stołeczek wędkarski. Gdy szkrab zgłodnieje, będziesz mogła spokojnie usiąść i podać mu pierś.

Jeśli dziecko nie chce leżeć w gondoli wózka, podłóż mu pod głowę małą poduszkę. Będzie widziało nie tylko błękit nieba i korony drzew, ale także ciebie. Przyczep do budki wózka zawieszone na gumce grzechotki. Dopóki bujanie nie uśpi małego spacerowicza, będzie miał zajęcie dla rąk.

Inne rozwiązanie to zabranie na spacer także chusty lub nosidełka. Gdy maluch będzie miał całkiem dość wózka, po prostu zmieni środek lokomocji. A tobie będzie z pewnością wygodniej, niż gdybyś musiała nieść dziecko na ręku.

7. Staraj się nie wprowadzać teraz zbyt wielu zmian w życiu malca. Trzymiesięczny niemowlak to tradycjonalista. Jest spokojny, gdy wszystko wokół niego toczy się w ustalonym rytmie. Wizyta u babci na drugim końcu Polski, wyjazd na wakacje, a nawet przesunięcie pory spaceru czy zrezygnowanie z kąpieli mogą go bardzo wyprowadzić z równowagi.

Więcej o: